$
משפט

עסקת טיעון נוספת בפרשת קרטל המים

לפי הסדר הטיעון שאותו צריך לאשר בית המשפט, ייגזרו על בנימין בר יהודה 100 ימי עבודות שירות וקנס של 30 אלף שקל

הדר קנה 13:2108.09.12

עסקת טיעון נוספת נחתמה בפרשת קרטל המים: בשבוע שעבר הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לאישור הסדר טיעון עם בנימין בר יהודה, אחד מ-22 הנאשמים בפרשה. זאת לאחר שנחתמו בתחילת אוגוסט שני הסדרי טיעון ראשונים בפרשה.

 

על פי הסדר הטיעון יודה בר יהודה בעובדות כתב האישום המתוקן וייגזרו עליו עבודות שירות בהיקף של 100 ימים וקנס בסך 30 אלף שקל. בהסדר הטיעון מצוין כי העונש טעון את הסכמת בית המשפט, שראשי לשנות את גזר הדין.

 

מד מים. 7 חברות מעורבות בפרשה מד מים. 7 חברות מעורבות בפרשה צילום: צביקה טישלר

 

בתחילת אוגוסט נחתמו כאמור הסדרי טיעון נוספים. הראשון עם שלומית אור, מנכ"לית חברת מד תקין, והחברה שבראשה עמדה. לפי הסדר הטיעון, השניים יודו בעובדות כתב האישום המתוקן, על אור ייגזרו חמישה חודשי עבודות שירות וקנס של 45 אלף שקל, ועל חברת מד תקין יוטל קנס של 300 אלף שקל.

 

כמו כן, הודיעה התביעה כי היא חוזרת בה מהאישומים נגד אחד הנאשמים, עלי שטרן. הסדר הטיעון כולו עוד טעון את הסכמת בית המשפט. בר יהודה היה מנכ"ל חברת מד תקין בחלק מהתקופה הרלבנטית לכתב האישום, החליף בתפקיד את שלומית אור שגם עימה נחתם הסדר טיעון בפרשה. 

 

תיאום מכרזים

 

בסוף דצמבר 2011 הגישה הרשות להגבלים עסקיים כתב אישום נגד שבע חברות מדי המים - ארד, ארם, מדי ורד, רימונים, גת מדי מים ומד תקין, ונגד נושאי משרה בכירים בהן. החברות והבכירים הואשמו בכך שבשנים 2009-2004 תיאמו כ־20 מכרזים שונים לרכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים שנערכו על ידי הרשויות המקומיות ותאגידי מים.

 

במסגרת התיאומים לכאורה הציגו החברות בפני העיריות ותאגידי המים מצגים כוזבים, כאילו מתנהלת ביניהן תחרות, כאשר בפועל, עוד בטרם המכרז סוכם בין החברות מי תגיש את ההצעה הזוכה. נוסף על כך, החברות מואשמות שתיאמו ביניהן את העלאת המחירים של מדי המים.

 

עקב ההיקף הכספי הגבוה של התיאומים והשיטתיות שלהם, נכללו בכתב האישום עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, נוסף על עבירות על חוק ההגבלים העסקיים. החברות ארד וארם מואשמות גם כי לא קיימו את התנאים שנקבעו למיזוג ביניהן, שאושר על ידי רשות ההגבלים ב־2001.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x