$
משפט

העונש החמור ביותר על שימוש במידע פנים: בכיר לשעבר באלספק נידון ל-10 חודשי מאסר

בית המשפט גזר עונש חסר תקדים על אפרים קדץ, ששימש סמנכ"ל בחברה. נגזרו עליו גם 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 25 אלף שקל

יצחק דנון 13:3406.09.12

אפרים קדץ, סמנכ"ל שיווק ומכירות לשעבר בחברת אלספק הנדסה, שהורשע בשתי עבירות של שימוש במידע פנים בפרשת אלספק, נדון היום (ה') במחוזי בתל אביב לעונש של 10 חודשי מאסר בפועל, 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 25 אלף שקל. מדובר בעונש החמור ביותר שהוטל על עבירות של מידע פנים.

 

קדץ הורשע בכך שעשה שימוש במידע פנים שהיה בידו בנוגע לעסקאות של אלספק. החברה עמדה לחתום עם חברה ספרדית על רכישת מערכת שפיתחה  לייצור חיסכון ניכר בחשמל בהפעלת טורבינות חשמליות. קדץ רכש מניות של אלספק בסכום של כ-70 אלף שקל מיד לאחר שנודע לו מפי מנכ"ל החברה על חתימתה העסקה המשמעותית.

 

התובעת עו"ד יעל ענתות מפרקליטות מיסוי וכלכלה טענה בטיעוניה לעונש כי מעשיו של קדץ בוצעו ממניע של בצע כסף גרידא. מאידך טען קדץ כי רכישת המניות לא הניבה לו רווחים אלא הסבה לו הפסדים, וההשפעה של הרכישה על המסחר בשוק היתה אפסית.

 

קדץ נשא בבית המשפט דברים נרגשים וציין כי הוא "בוש ונכלם" מאשתו וילדיו ומחבריו ומכריו, ו"אכול צער וחרטה". הוא ציין כי הוא חש כמי שחי בחלום בלהות. קדץ ביקש מביהמ"ש לראות במעשיו מעידה חד פעמית ושטות של רגע.

 

השופט חאלד כבוב. החמיר בענישה השופט חאלד כבוב. החמיר בענישה

 

השופט חאלד כבוב ציין בגזר הדין כי קדץ מעל באמון שנתנה בו החברה. לדעת השופט, התחשבות יתר בנסיבות האישיות של הנאשם עלולה לשלוח מסר שגוי, שלפיו לכאורה כאשר מדובר בסמנכ"ל ובממלא מקום המנכ"ל, לא ימוצה עמו הדין.

 

השופט קבע כי קשה להעלות על הדעת מקרה הולם יותר שבו מוטל על בית המשפט ליישם את הוראת המחוקק ולהחמיר בענישתם של אלה שביצעו עבירה של שימוש במידע פנים.

 

בפרשת אלספק הועמדו לדין שישה נאשמים בביצוע עשרות עבירות של שימוש במידע פנים, וביוני השנה נגזר דינם של חמשת הנאשמים האחרים: אייל עדן, קרן עטיה, יניב עטיה, חוה עטיה ונחום גרטנר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x