$
משפט

קרן צדקה תובעת 242 מיליון שקל מגאידמק בטענה שנטל את כספיה בתרמית

ארגון הצדקה דורסת התומך בארגונים כמד"א, איכילוב ויד שרה טוען כי גאידמק ששימש כיועץ פיננסי ומנהל נכסיה יעץ לה ב-2006 להשקיע 44 מיליון דולר באג"ח של חברת מיצ'ם שהוא היה הנהנה היחיד בה, אך לא פרע את החוב. לטענתה גאידמק חייב לה עוד 544 מיליון דולר שלא נתבעו

ענת רואה 14:3603.09.12

ארגון הצדקה דורסת (Fundacion Dorset) הגיש היום תביעת ענק בסכום של 242 מיליון שקל נגד ארקדי גאידמק, בטענה ששימש כיועץ פיננסי שלה, יעץ לה להשקיע באג"ח של חברה שהוא הנהנה היחיד בה ובסופו של דבר כל ההשקעה ירדה לטימיון ולא הוחזרה לה. לטענת ארגון הצדקה בנוסף לסכום זה שהשקיעה, גאידמק מחזיק ולא משיב לה סכום נוסף של 544 מיליון דולר שהועברו אליו, אך התביעה אינה מתייחסת לסכומים אלה. בשל סכומה הגבוה של התביעה נדרש לעצם הגשתה תשלום אגרה של 1.4 מיליון שקל ששולם.

 

ארקדי גאידמק ארקדי גאידמק צילום: בועז אופנהיים

 

התביעה הוגשה לבית-המשפט המחוזי בתל-אביב באמצעות עורכי-הדין גד טיכו וירון קוכמן ממשרד כספי ושות'. דורסת מפרטת כי שמה מורכב מראשי התיבות של המלים העבריות דור וס"ת (ספר תורה), על שם שניים מעקרונות היסוד שבתורה המועברים מדור לדור, והם חסד וצדקה, כי מטרתה היחידה היא תמיכה בגופי צדקה ובמוסדות שלא למטרות רווח יהודיים, הפועלים בעיקר בישראל, ובהם מגן דוד אדום, בית החולים איכילוב, המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, ארגון זק"א, יד שרה, אקים ואוניברסיטת תל-אביב.

 

לטענת הקרן בתביעה, מאז 2001 שימש גאידמק כיועץ פיננסי ומנהל ההשקעות היחיד של נכסי קרן הצדקה ונוצרו יחסי אמון קרובים בינו לבין הקרן. לטענתה, בסוף 2006 יעץ גאידמק לתובעת להשקיע את כספיה באגרות חוב דולריות של חברה פרטית בשם מיצ'ם שהוא הדירקטור היחיד בה והנהנה היחיד שלה.

 

הקרן טוענת כי סכום החוב שאמור היה להיות מוחזר לה בינואר 2012 לא הוחזר, והתברר לה לאחר מועד פירעון החוב כי חברת מיצ'ם נמחקה מרישום. לטענתה גאידמק גזל את כספה, נהג בתרמית והפר חובות חקוקות, וכי הוא פעל בעצמו ולכן נושא באחריות אישית למעשיו ומחדליו. "אילולא יעוץ הנתבע, הצעתו ומעשיו, לא היתה התובעת משקיעה את כספה באגרת החוב", נטען.

 

עוד נטען בתביעה כי מעשיו של גאידמק הפחיתו וגרעו במישרין מהתרומות הנתרמות ע"י דורסת לגופים ישראליים וכי בין היתר כדוגמה לפעילותה היא סיפקה סיוע ועזרה במהלך מלחמת לבנון השנייה לקשישים ונזקקים תושבי הצפון ובנוסף תרמה 1.24 מיליון דולר למד"א במהלך המלחמה.

 

משרד עורכי הדין ישראל שלו ושות' המייצג את גאידמק מסר בתגובה כי "קיבלנו רק עכשיו את כתב התביעה ואנו מבקשים ללמוד אותו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x