$
משפט

ההסדר של אבנר כהן: בעלי החוב של טייבה יקבלו תספורת של 76%

ביום א' יובא ההסדר שגובש להצבעה. דחייתו עשויה ליצור מצב משפטי מורכב שכן לא ניתן לממש את נכסי העירייה

ענת רואה 08:4829.08.12

חמש שנים לאחר קריסתה של עיריית טייבה, יובא בשבוע הבא הסדר הנושים שהשיג הנאמן, עו"ד אבנר כהן, להכרעה. ביום ראשון יערכו אסיפות הנושים ותועמד להצבעה ההצעה לפיה הנושים הרגילים יספגו תספורת קצוצה של 76% ויקבלו למעשה רק כרבע מגובה החוב המקורי, ללא תוספת ריבית או הצמדה. בסך הכל יקבלו נושים אלה, אם יאשרו את ההסדר, 18 מיליון שקל מתוך 77 מיליון שקל מהחוב שאישר הנאמן. העובדים, הנושים המובטחים ורשויות המס יקבלו את מלוא החוב המקורי כלפיהם, כפי שאושר על ידי כהן - 87 מיליון שקל. כך, בסך הכל יחולקו 105 מיליון שקל לנושים השונים.

 

עו"ד אבנר כהן. תספורת קצוצה עו"ד אבנר כהן. תספורת קצוצה צילום: אוראל כהן

 

רק 19% מתביעות החוב אושרו

 

יש להדגיש כי אם הנושים יחליטו שלא לאשר את ההסדר, המצב המשפטי הצפוי יהיה מורכב במיוחד, משום שבניגוד לאי־אישור של הסדר נושים בחברה רגילה, שניתן לפרק, הרי שאת עיריית טייבה לא ניתן לפרק ולמכור את נכסיה כדי לשלם לנושים. לכן הצבעה נגד ההסדר תאלץ ככל הנראה את הנאמן להפעיל לחץ על המדינה להזרים סכום גבוה יותר כדי להחזיר לנושים יותר מאשר 24% מהחוב, אך לא ניתן להעריך את סיכויי המהלך.

 

תביעות החוב שהוגשו לנאמן כהן הגיעו לסכום כולל של 922 מיליון שקל. בסופו של דבר אישור כהן רק 19% מתוך תביעות החוב, כך שמרבית התביעות נדחו במלואן. הקפאת ההליכים של העירייה החלה באוקטובר 2007, כשהמדינה ביקשה מבית המשפט לנקוט בהליך זה כדי למנוע הסתערות של מאות נושים על לשכות ההוצאה לפועל ונקיטת הליכי גבייה. במועד הקפאת ההליכים מונה כהן על ידי השופטת ורדה אלשיך. כהן נטל על עצמו לנהל את העיר הלכה למעשה.  בשנים שלאחר מכן התנהל מאבק בין כהן לבין משרד הפנים, שביקש לשוב ולנהל את העיר דרך ועדה קרואה או במודל אחר. השופטת אלשיך דחתה את בקשות המדינה וקבעה כי העירייה הגיעה "אל עברי פי פחת", בגלל דרך ניהולה, ויש להבטיח שהיא לא תשוב להקפאת הליכים בפעם השלישית. ביולי 2008 נפסק כי כהן יקבל שכר חודשי של 232 אלף שקל, באופן שאינו מותנה בזמן. בשנה האחרונה הודיע כהן מספר פעמים לבית המשפט כי הוא קרוב להשגת הסדר נושים, עד שלבסוף הוצג ההסדר.

 

אבטחה חסרת תקדים

 

בעקבות השגת ההסדר וההודעה על אסיפת הנושים, נערכת עיריית טייבה למהומות שילוו את האסיפה. בשם הנאמן נמסר כי הוסדרה אבטחה חסרת תקדים שתכלול עשרות מאבטחים, כדי לשמור על הסדר ולמנוע התפרעויות של נושים שתביעות החוב שהגישו נדחו, שצפויים לנסות לסכל את מהלך ההצבעה התקין. הסדר הנושים שגובש לעיריית טייבה נחשף ב"כלכליסט" בתחילת חודש יולי. עוד נחשף כי הנאמן כהן קיבל עד כה שכר טרחה עצום המצטבר לכ־14 מיליון שקל המבוסס על תשלום חודשי קבוע של 232 אלף שקל, כולל מע"מ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x