שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דיבידנדים

דיבידנדים: השוויצרים מזועזעים

בעקבות מכתב תלונה של עו"ד ישראלית, בנק יוליוס בר מתנער מראיון שהעניק דן שגיא. וגם: סטודנט שלומד עם מאיר שמרה, בכיר באוצר, טוען שאיים עליו

כתבי כלכליסט 08:5020.08.12

מבוכה בבנק יוליוס בר: דניאל סוטר, יו"ר דירקטוריון הבנק השוויצרי, מתנער מתוכן של ראיון שהעניק הנציג הישראלי של הבנק דן שגיא ל"גלובס" - זאת לאחר שעורכת דין מאחד המשרדים המובילים בתחום המסחרי וההגבלים העסקיים שיגרה מיוזמתה לסוטר מכתב בו מתחה ביקורת קשה על הדברים.

 

במכתב התשובה שלו לעורכת הדין, שהגיע לידי "כלכליסט", כתב סוטר: "אני מתנצל על קיום הראיון וסבור שהדברים שנאמרו בו אינם ראויים ואינם מקובלים. זה מקרה מעליב מאוד כלפי הבנק, במיוחד בשל השורשים היהודיים שלנו (הבנק נוסד על ידי משפחת מהגרים יהודית מגרמניה - ע"צ), וההיסטוריה העסקית המשותפת של 120 שנה בינינו לבין ישראל".

 

דן שגיא דן שגיא צילום: אוראל כהן

 

שגיא שחרר בראיון שורה של אמירות מאוד לא מכופתרות, שהדהימו את השוויצרים המעונבים. על הקפדנות השוויצרית אמר שגיא: "מדובר בדיוק שעובד ברמה חולנית. הכל שם מתוכנן ברמה קיצונית, וכשתעשה משהו שהוא לא בסדר תקבל מכתב תלונה. השכנים הם נאמני משטרה. יש להם סמכות לדווח על עבירות תנועה שעשית".

 

את ישראל כינה שגיא "טיטאניק" ואמר כי "בתוך עשר שנים היא עלולה להיות דרום אפריקה". הוא אמר גם שהוא מזהה הדוניזם בחברה הישראלית: "בתל אביב יש תרבות נהנתנית של אכול ושתה כי אין מחר - הוויה של עיר חטאים... אני רואה פה נשים שהן סליזיות ברמה שלא ראיתי בפריז או בניו יורק. זה איום ונורא, זה מגעיל. זה חלק מההתבהמות של החברה הישראלית". עוד הוסיף כי "הדורסנות שיש בחברה הישראלית לא קיימת באירופה. הפכנו את הרווח וההצלחה למהות הכל".

 

ההתבטאויות הללו ואחרות בראיון הכעיסו את עורכת הדין שפנתה לסוטר. במכתבה ביקשה לדעת אם דעותיו "מייצגות את הבנק שעבורו הוא עובד, ואם לא, מה בדעתכם לעשות בנידון".

 

במכתבו מסר סוטר כי שגיא העניק את הראיון מיוזמתו הפרטית. "בעשותו זאת הפר שגיא את ההנחיות התאגידיות", כותב סוטר ומציין כי מיד לאחר פרסום הראיון שגיא התנצל. "לנוכח הרקע חסר הדופי של מר שגיא, הוא קיבל מאיתנו מכתב נזיפה פורמלי, ומעתה כל מגע שלו עם המדיה יתבצע תחת פיקוח מלא של מחלקת המדיה של הבנק בציריך ושל סוכנות יחסי הציבור הישראלית המטפלת בבנק".

 

יוליוס בר עוסק בבנקאות פרטית ללקוחות אמידים, והוא בנק משפחתי שהפך לבנק השלישי בגודלו בשוויץ, והגדול ביותר בהיקף הפעילות הפרטית. הנציגות הישראלית נפתחה בתחילת השנה, בהשתתפות ריימונד בר, דור רביעי למייסדי הבנק.

 

דן שגיא מסר: "אין תגובה".

ענת ציפקין

מדעי ההתנהגות

 

לחברו של מאיר שמרה לספסל הלימודים בקורס מערכות מידע באוניברסיטת בר־אילן, המוכר גם כמשנה למנכ"ל רשות החברות, ישנן בעיות חברתיות קשות עמו. אותו חבר ללימודים אף שלח מכתב למרכז הקורס, פרופ' שמואל סטשבסקי, ושיתף באי־הנעימות שגורם לו שמרה, לטענתו.

 

במכתבו הוא מספר כי שמרה ושני סטודנטים נוספים היו אמורים להכין עבודה משותפת ללימודים. לדבריו, אף שהחליטו ביניהם כיצד העבודה תתחלק ביניהם, שמרה לא מילא את חלקו. "הוא שרבט כמה משפטים לא רלבנטיים ולא קשורים לקורס", כתב החבר לפרופסור. "לא יכולנו להיעזר בזה והיינו צריכים לערוך מחדש". אך השתלשלות העניינים הגיעה למצב שבו "שמרה פנה אלינו בדיבורים ובהתבטאויות חמורות, בקללות ובאיומים. התלבטנו אם להגיש קובלנה לוועדת המשמעת, מאחר שהדעת אינה סובלת התבטאויות נמוכות עד כדי כך, אך לבסוף החלטנו שהדבר מתחת לכבודנו".

 

פרופ' סטשבסקי, התערבת?

"הגיעה אליי פנייה כזו, אך אין תגובה מעבר לכך".

 

מאיר שמרה, מה קרה?

"בשל בעיה אתית משמעתית אשר היתה כרוכה בהכנת עבודה משותפת, הודעתי לסטודנט כי אני פונה לראש החוג, בהתאם למקובל במקרים מסוג זה. מעבר לכך, לא היה לי כל שיח ושיג עם הסטודנט הנ"ל. פניתי לראש החוג בפנייה מנומקת עם השתלשלות העניינים, ולפני כחודש הוא הודיע לי טלפונית כי הסטודנט טופל משמעתית, בדרך שמצא ראש החוג לנכון. מאז לא שמעתי על כך דבר, ומעבר לכך לא ידוע לי על העניין מאום".

 

ליאור רוזנטל ועמי ברנד

 

אבי לוי ופאר נדיר מתלבשים

 

קולקציית סתיו חורף החדשה של קסטרו בביתן 1 במרכז הירידים בתל אביב סיקרנה באופן אישי גם את פאר נדיר, מנכ"ל קניוני עזריאלי, ואבי לוי, מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות, שהיו בין אורחיהם של מנכ"לי קסטרו המשותפים גבי ואתי רוטר.

 

 

פאר נדיר פאר נדיר צילום: אריאל בשור

 

ההצגה של דני פייזר

דני פייזר, הבעלים של חברת ארו אסיה - יבואנית רולקס לישראל, השיק בסוף השבוע את חנות הדגל למותג התכשיטים Redlion בבנייני גינדי בתל אביב - ROLEX SHOW. מלבד בכירי החברה באה לראות מקרוב גם שרית רסין, בעלת "אופטיקנה".

 

שמעון דיק מפנק באיחור

נשיא מוטורולה סולושנס שמעון דיק הפיח תקווה בקרב 1,300 עובדיו: במקום חופשת קיץ וחופשת חגים, החברה תצא לנופש מרוכז במלונות ישרוטל באילת במהלך אוקטובר, וכן הבטיח להם "הפתעות נוספות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x