שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דיבידנדים

דיבידנדים: הפרופסור המאותגר

מדענים וחוקרים זועמים על סרטון שהעלה פרופסור מהמחלקה לפיזיקה בבר־אילן המעמת את התיאוריה הדרווינית

כתבי כלכליסט 08:2416.08.12

סרטון מאויר בשם "בריאת העולם על פי התורה והמדע", שנוצר על ידי נתן אביעזר, פרופ' אמירטוס מהמחלקה לפיזיקה בבר־אילן, מעורר בימים האחרונים סערה בקהילה האקדמית. הסרטון מתיימר להוכיח את הטענה כי תיאוריות המפץ הגדול והאבולוציה אינן סותרות את תיאור בריאת העולם כפי שהוא מופיע בספר בראשית.

 

לצפייה בסרטון לחצו כאן

 

הטענה מוצגת באמצעות סיפור מסע בזמן שאליו יוצאים דמות נלעגת בשם פרופ' אגו, המדענים צ'רלס דרווין ואלברט איינשטיין המוצגים בצורה מגחיכה, והרמב"ם שמייצג את החוכמה יודעת הכל של הדת היהודית. בין השאר נטען בסרטון כי אין ראיות לכך שהחיים התפתחו בצורה הדרגתית אלא "כאילו הופיעו פתאום משום מקום".

 

פרופ' נתן אביעזר, הפקולטה לפיזיקה בבר אילן פרופ' נתן אביעזר, הפקולטה לפיזיקה בבר אילן צילום: יוני רייף

 

הסרטון אמנם הועלה לרשת לפני זמן מה, אך רק בימים האחרונים החל להיות מופץ ברשתות חברתיות. התכנים בו זכו לביקורת רבה מצד מדענים וחוקרים שפנו ל"כלכליסט". האצבע המאשימה הופנתה לאוניברסיטת בר־אילן על כך שגוף מדעי מקדם, לכאורה, תכנים אלו. זאת, מאחר שהסרטון נפתח בכותרת "אוניברסיטת בר־אילן מציגה", ברשימת

 

התודות שלו מופיע שמו של נשיא האוניברסיטה, והוא הועלה לערוץ הרשמי שלה (וכיום הנו הסרטון הנצפה ביותר בו).

 

באוניברסיטה הכחישו אחריות לסרטון: "לסרטון השתרבבו בטעות שמה של האוניברסיטה ושמו של נשיא האוניברסיטה. למען הסר כל ספק: אוניברסיטת בר־אילן לא הפיקה את הסרטון ונשיא האוניברסיטה איננו מעורב בהפקה. זהו סרטון פרטי של פרופ' אביעזר. אוניברסיטת בר־אילן היא אוניברסיטה המחויבת למחקר המדעי".

 

פרופ' אביעזר עצמו מודה שהיוזמה היא שלו: "אני עשיתי את הכל. האוניברסיטה לא בודקת מה אומר כל פרופסור ומרצה. זה אני ורק אני".

 

עומר כביר

 

עופר ואביב איתני עומדים איתן

 

חיים כצמן ודורי סגל חתומים על שדרוג שכרם של האחים עופר ואביב איתני, בעלי השליטה בכרמל אחזקות, לאחר שיתר הנוכחים באסיפת בעלי המניות היו קשורים בדרך זו או אחרת לבעלי העניין

 

האחים איתני חייבים תודה לחיים כצמן ודורי סגל - רק בזכותם עברו הסכמי ההעסקה שלהם את אסיפת בעלי המניות שהתקיימה שלשום. כל בעלי המניות שהשתתפו בה תמכו באישור הסכמי השכר לבעלי השליטה בחברת כרמל אחזקות (המחזיקה בשטחי כרמל, ביתילי, איי.די.דיזיין ורשתות נוספות), אבל רק חברת נורסטאר ישראל של חיים כצמן ודורי סגל לא היתה בעלת עניין. נורסטאר מחזיקה 14.8% מכרמל אחזקות, שנמצאת בשליטת כצמן, האחים עופר ואביב איתני.

 

עופר איתני עופר איתני

 

כצמן וסגל אישרו לעופר איתני, מנכ"ל החברה, העלאת שכר של 50% מדורגת על פני שלוש שנים, כך ששכרו בשנת 2014 יגיע לכ־58 אלף שקל בחודש, לעומת כ־38 אלף שקל כיום. כמו כן שונתה נוסחת הבונוס שלו, כך שלא יקבל בונוס אם הרווח לפני מס של החברה יהיה נמוך מ־2 מיליון שקל (עד כה היה אמור איתני לקבל בונוס הנגזר כ־4% מהרווח לפני מס על כל רווח עד 8 מיליון שקל).

 

אביב איתני, מנכ"ל החברה הבת א.פ עיצובים, קיבל אף הוא שדרוג של 50% בשכר על פני שלוש שנים, לסכום של כ־45 אלף שקל בחודש ועוד 27 אלף שקל כנגד חשבונית. זאת, לעומת 30 אלף שקל כיום במשכורת, ועוד כ־18 אלף שקל בחודש בחשבונית. אביב איתני זכה לשינוי נוסחת בונוס לנוסחה זהה לעופר איתני.

 

העלאת השכר לאחים מגיעה בתקופה לא קלה לענף הריהוט, אחרי הקריסות של קיקה, 5 נגרים ומטבחי דואיט. גם כרמל אחזקות דיווחה ברבעון הראשון על צמיחה של 1% בלבד בהכנסות ל־61.3 מיליון שקל, וצניחה של 52% ברווח התפעולי בנטרול סעיפים חד־פעמיים שעמד ברבעון על 1.9 מיליון שקל בלבד.

 

גיל קליאן

 

 

פצצת מימן

 

בעוד שאיש העסקים יוסי מימן נאבק על הסדר חוב מול מחזיקי האג"ח של אמפל, בתו נעה נתנה גז נגד מצייץ סורר בטוויטר. הכל התחיל מציוץ של מימן עצמה, שקראה לעוקבים שלה: "מעכשיו, בכל ערב ב־8, הפגנת מחאה מול מבצרו של אהוד ברק. שאם הוא רוצה יתאבד בעצמו". בתגובה ענה לה מצייץ בשם אלי קינן: "אולי נתחיל בצעדה כנגד החוב של אמפל ומשם נמשיך לברק שלא ישעמם".

 

נעה מימן נעה מימן צילום: אוראל כהן

 

מימן, שלא ציפתה כנראה לתגובה הזו, תקפה: "אולי גם תאשים את אמפל במה שקורה במצרים. דביל". קינן המשיך לעקוץ: "זה מה שסיפרו לך בבית, שזה בגלל מצרים ומהפכות ופיצוצים מסתוריים בצינורות? תמימה. אבל לאהוד ברק אפשר לבוא בטענות, בכל זאת הוא לא... אבא". כאן מימן ירתה: "לא, אידיוט. אני חושבת באופן עצמאי... אבל לך תציק למישהו אחר. הקשר בין רצון להימנע ממלחמה באיראן לבין אמפל לא קיים. חוץ מבראשך המעוות".

 

מימן, נותנת גז?

"אין תגובה".

 

ליאור רוזנטל

 

מדריך הטיולים של אהוד אולמרט

 

יו"ר השוק הסיטונאי, רענן כהן, קיבל השבוע שיחת טלפון מפתיעה מאהוד אולמרט. ראש הממשלה לשעבר ויו"ר קבוצת לבנת בהווה ביקש להתרשם מקרוב כיצד מתקדם פרויקט השוק, שאמור לקום בסמוך לפארק המיחזור חירייה. "אני לא ידעתי מה לעשות, כי בעצם אין לי מה להראות לו חוץ מהדמיות", מספר כהן על מצוקתו נוכח הביקור של אולמרט. "כמה אני יכול להראות לו הדמיה, חצי שעה? אז לקחתי אותו לבקר גם בפארק חירייה, גם בפארק השרון וגם בבית הספר החקלאי. בכל מקום 40–45 דקות היינו. הוא לא היה מעורב בכלל בתכנון של הטיול הזה".

 

רענן כהן רענן כהן צילום: אלכס קולומיסקי

 

לקבוצת לבנת יש קשר לפרויקט שלכם?

"אין שום קשר. אנחנו פשוט חברים הרבה שנים. אתה הרי זוכר שהייתי שר".

 

אי אפשר לשכוח. אז מתי יהיה שוק סיטונאי?

"לצערי פקידי האוצר מטרפדים הכל כי הם רוצים להוציא את התוכנית ל־BOD. אם למדינה אין 80 מיליון שקל בשנה, כדי להקים פרויקט שיכניס לה 2.5 מיליארד שקל, אז המדינה בבעיה".

 

לאולמרט היה שווה לבוא לבקר את כהן, רק כדי לשמוע את דורון ספיר, יו"ר פארק המיחזור, אומר: "גם ראש ממשלה אפשר למחזר". נזכיר שספיר הוא ממלא מקום של ראש עיריית ת"א, רון חולדאי, ואיש מפלגת העבודה. ספיר: "למען הסר ספק אני תומך ביחימוביץ'". אז אולמרט, אל תבנה על ספיר.

 

ליאור רוזנטל

 

עוגת ההפתעות

 

מנכ"ל Nespresso משה מרי מאוד התרגש שעובדיו הביאו לו עוגה לכבוד יום הולדתו ה־40. מה שהוא לא יודע, בינתיים, שהעוגה שעוצבה בידי אמנית בצק סוכר ועליה בובת הפרזנטור של החברה ג'ורג' קלוני, זה שהחברה היא זו שמימנה אותה - ולא העובדים. לעומתם, אשתו של מרי ארגנה לו במתנה קורס נהיגה ספורטיבית וטיסה לניו יורק.

 

משה מרי משה מרי צילום: חיים צח

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x