$
משפט

שני נאשמים בקרטל מדי המים הודו באישומים בהסדר טיעון

על שלומית אור נגזרו חמישה חודשי עבודות שירות ו־45 אלף שקל, ועל חברת מד תקין שבראשה עמדה הוטל קנס של 300 אלף שקל

הדר קנה ומארק שון 08:0601.08.12

הסדר טיעון ראשון נחתם השבוע עם שניים מתוך 22 מהנאשמים בתיק קרטל מדי המים. מדובר בנאשמים שלומית אור, מנכ"לית חברת מד תקין, והחברה שבראשה עמדה. הסדרי הטיעון הוגשו לאישור בית המשפט המחוזי בירושלים. לפי הסדר הטיעון, השניים יודו בעובדות כתב האישום המתוקן, על אור ייגזרו חמישה חודשי עבודות שירות וקנס של 45 אלף שקל, ועל חברת מד תקין יוטל קנס של 300 אלף שקל. כמו כן, הודיעה התביעה כי היא חוזרת בה מהאישומים נגד אחד הנאשמים, עלי שטרן. הסדר הטיעון כולו עוד טעון את הסכמת בית המשפט.

 

רשות ההגבלים העסקיים הגישה בסוף דצמבר 2011 כתב אישום נגד שבע חברות מדי המים - ארד, ארם, מדי ורד, רימונים, גת מדי מים ומד תקין, ונגד נושאי משרה בכירים בהן. החברות והבכירים הואשמו בכך שבשנים 2004–2009 תיאמו כ־20 מכרזים שונים לרכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים שנערכו על ידי הרשויות המקומיות ותאגידי מים. במסגרת התיאומים לכאורה הציגו החברות בפני העיריות ותאגידי המים מצגים כוזבים, כאילו מתנהלת ביניהן תחרות, כאשר בפועל, עוד בטרם המכרז סוכם בין החברות מי תגיש את ההצעה הזוכה. נוסף על כך, החברות מואשמות שתיאמו ביניהן את העלאת המחירים של מדי המים.

 

עקב ההיקף הכספי הגבוה של התיאומים והשיטתיות שלהם, נכללו בכתב האישום עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, נוסף על עבירות על חוק ההגבלים העסקיים. החברות ארד וארם מואשמות גם כי לא קיימו את התנאים שנקבעו למיזוג ביניהן, שאושר על ידי רשות ההגבלים ב־2001.

 

מדי מים. החברות מואשמות בתיאום העלאת מחירים מדי מים. החברות מואשמות בתיאום העלאת מחירים צילום: צביקה טישלר

 

בפברואר השנה התפרסם ב"כלכליסט" כי התיק נמצא בדרך לגישור כדי לקצר את ההליך המשפטי. התיק אכן הגיע לגישור ולפי הודעת בית המשפט מ־1 ביולי, התברר כי הליך הגישור אינו מתנהל באופן חלק. באותה הודעה נכתב כי: "כבר כעת ברור כי הליך הגישור צפוי להימשך גם לאחר תום הפגרה. בנוסף, כבר כעת נראה כי הליך הגישור לא יצלח בשלב זה עם חלק מהנאשמים".

 

במקביל להליכים הפליליים התנהלה תביעה ייצוגית שהגיעה לקצה לפני כחודש. התביעה הוגשה ב־1 בינואר, שבועיים בלבד לאחר הגשת כתב האישום. התביעה, שהגיש עו"ד צבי כפתורי בגובה 133 מיליון שקל, התבססה ברובה על הפרסומים של רשות ההגבלים בדבר השימועים והגשת כתבי האישום. כעת החליט התובע לסגת מהתביעה ולהמתין להתפתחויות בהליך הפלילי.

 

מההודעה שמסרו הצדדים לבית המשפט עלה כי כפתורי החליט להמתין עד תום ההליך הפלילי ובתמורה הסכימו החברות ארד, ארם שירותי מים, מדי ורד, מד מים רימונים וגת מדי מים כי לא יטענו בעתיד שכפתורי לא יכול להגיש תביעה ייצוגית נגדן. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x