$
משפט

"גוף הביקורת יתחיל לעבוד באוקטובר"

נציבות שירות המדינה אישרה להקים ועדת איתור לבחירת מבקר לפרקליטות

משה גורלי 08:2425.07.12
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה משה לדור נעדרו אתמול מישיבת הוועדה לביקורת המדינה. ייתכן שמתוך רצון להימנע מעימות עם שרי המשפטים לשעבר חיים רמון ודניאל פרידמן, שעיקר ביקורתם נגד הקמת הגוף נוגעת לשליטתם של וינשטיין ולדור בתהליך הקמתו.

 

השניים

מבקרים גם את היעדר היכולת שתהיה לגוף למתוח ביקורת על החלטות שפרקליט המדינה והיועמ"ש אחראים להן באופן אישי, במיוחד כאלה הנוגעות לביצוע חקירות והגשת כתבי אישום נגד אישי ציבור. רמון הניח בפני הוועדה את הצעת החוק שביקש לקדם בזמנו להקמת גוף דומה, העתק של החקיקה האמריקאית והקנדית בנושא.

 

הגוף החדש יפעל לתקופת ניסיון של שנה. כזכור, לא הוחלט להקימו בעקבות חוק של הכנסת, אלא על רקע פשרה בין שר המשפטים והיועץ המשפטי שתמכו במהלך, ופרקליט המדינה שהתנגד לו. בישיבת הוועדה אתמול הציג ממלא מקום מנכ"ל משרד המשפטים רונן גורביץ' את התקדמות הקמת הגוף: "ב־8 ביולי השלמנו את המתווה המוסכם. קיבלנו אישור מנציבות שירות המדינה לקדם את הקמתו, ואנו מקווים שעד אוקטובר ועדת האיתור תבחר את המבקר והגוף יחל בעבודתו". חברי ועדת האיתור לבחירת המבקר תכלול את היועץ המשפטי לממשלה, נציב שירות המדינה ומנכ"ל משרד המשפטים. לאלה יצטרפו גם איש אקדמיה ונציג ציבור.

 

ממשרד המשפטים נמסר כי היועמ"ש הוא שהחליט על הקמת גוף הביקורת החדש, ששמו יהיה "יחידת הבקרה על מערך התביעה והייצוג בערכאות". הממונה עליו יהיה משפטן בכיר ללא זיקה ישירה לרשויות התביעה, ויהיה מקביל לשופט מחוזי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x