$
בארץ

הפנים של המגזר החרדי - "כשנכנסתי לעולם החילוני גיליתי שלא כל החילונים שונאים אותי"

שלמה גולדברג מאלעד, יועץ ומרצה במכללת סלע: "לשמחתי, בעולם ההייטק בדרך כלל קוד הלבוש הוא קצת יותר מכובד. אף אחת לא באה לעבודה בגופייה"

שאול אמסטרדמסקי 12:0823.07.12

מי אתה >> שלמה גולדברג (28), נשוי + 5, גר בדירת 5 חדרים באלעד ומשלם עליה משכנתא, משתייך לחסידות לעלוב. "גדלתי כל החיים בבני ברק במסלול רגיל של כל ילד חסידי. לומדים בחיידר מגיל 3 עד גיל בר המצווה. משם עליתי לישיבה קטנה עד גיל 16 ואחר כך לישיבה גדולה עד גיל 18. אז התחתנתי ועברתי לכולל של החסידות בבני ברק".

 

עבודה >> יועץ ומרצה בכיר במכללת סלע למחשבים ברמת גן. "תמיד אהבתי מחשבים. יום אחד ראיתי פרסומת לתוכנית של הג'וינט ומכללת סלע ללימודי מחשבים לחרדים. הגעתי לפגישה והחבר'ה התרשמו מהידיעות שלי, למרות שאנגלית ומתמטיקה לא ידעתי, והתקבלתי. אף פעם לא סיימתי את הלימודים באופן רשמי, אך מאז אני עובד שם. בהתחלה התקבלתי כמפתח פשוט, הפכתי למרצה בכיר, פתחתי בלוג בשם הרב.נט ופה ושם אני גם מרצה בכנסים של מיקרוסופט.

 

"במגזר החסידי הרבה יותר מקובל לצאת לעבודה מאשר בקרב הליטאים. יותר סבלניים לזה. ועדיין, אני מקנא באחים שלי שיש להם את הזכות ללמוד כל היום. אני לא בן אדם שיכול כל היום לשבת וללמוד, ואני צריך גם לפרנס משפחה של חמישה ילדים. ולכן החלטתי שאני רוצה ללמוד מקצוע ולעבוד". אשתו של גולדברג עקרת בית.

 

קצבאות >> "ממש לא. שמח שאני יכול לתרום למדינה במסים, כי זה סימן שאני מרוויח".

 

גולדברג. "לא יכול לשבת וללמוד כל היום" גולדברג. "לא יכול לשבת וללמוד כל היום" צילום: תומי הרפז

 

לימודים >> "בתקופתי הלימודים בסלע היו במתכונת ערב. אנחנו היינו מחזור ראשון של הג'וינט במכון סלע. היינו קבוצה של 20 חרדים, מהמגוון הרחב ביותר של הזרמים החרדיים. חסידים, ליטאים, ספרדים. כולם יחד. למדנו שלושה חודשים אנגלית ומתמטיקה. לדעתי אפשר ללמוד תכנות בלי לדעת אנגלית בכלל, כי לומדים על הדרך בכל מקרה. בסלע חולקים עליי בעניין הזה. במקביל למדתי בכולל, ופה ושם עבדתי בעבודות קטנות".

 

לעבוד בעולם חילוני >> "כשנכנסתי לעולם החילוני גיליתי שלא כל החילונים שונאים אותי כי אני חרדי. הבנתי שכמו שהרבה חילונים חושבים שכל החרדים זורקים אבנים בשבת ושונאים את כל החילונים, כך גם החרדים חושבים שכל החילונים שונאים אותם. גיליתי שזה לא נכון. בכל פעם שאני נכנס להרצאה ראשונה בפני קבוצה, אני מקבל המון עיני עגל מהסטודנטים. אחרי פעם פעמיים אתה כבר מתרגל לזה.

 

"צריך להבין שאין ברירה ויש איזושהי תקשורת עם נשים. כשהייתי בן 18 הייתי מוריד את המשקפיים כשהייתי הולך ברחוב. אבל ברגע שיצאתי לעבוד בעולם החילוני משהו השתנה. אני חרדי אותו דבר כמו שהייתי ומחנך את הילדים שלי כמו שחינכו אותי. אבל יש דברים ששונים, כמו תקשורת פתאום עם נשים. אני ראש צוות ואני נמצא יומיים בשבוע בפרויקט בבורסה, או בסלע, ויש מתכנתות שאני אחראי עליהן. לשמחתי, בעולם ההייטק בדרך כלל קוד הלבוש הוא קצת יותר מכובד. אף אחת לא באה לעבודה בגופייה".

 

האם המעסיקים מוכנים לקלוט חרדים >> "זו אכן בעיה. היום אני כבר מוכר בקהילה שלי וזה פותח לי דלתות. אבל בהתחלה, היו מעסיקים שאמרו שהם רוצים הומוגניות וקשה להם עם חרדים. ברור לי שלא הייתי מצליח לעבור את כל המסלול הזה בלי הג'וינט ומשרד התמ"ת. שנית, במכללת סלע ההנהלה עובדת על שילוב חרדים לא רק בצורה עסקית אלא בתור שליחות וזה מקום מדהים מהבחינה הזו".

 

איך מצליחים להתקיים בלי עבודה >> "מצטמצמים ל־2,500 שקל בחודש. שני האחים שלי למשל, הנשים שלהם עובדות ואני מנסה לעזור כמה שאני יכול. אני רואה בזה זכות. רוב הזוגות שאני מכיר, אם הבעל לומד אז האשה עובדת כי אחרת קשה מאוד להתקיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x