$
אקדמיה

מל"ג יו"ש אישר את הפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה

סער: "ההחלטה משרתת את טובת מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל"; טרכטנברג: "אני משוכנע שלנגד עיני המפקד הצבאי תהיה החלטת הות"ת בבואו לקבל החלטה בעלת משמעויות רבות"

חן פונדק 20:5917.07.12

ברוב גורף החליט מל"ג יו"ש כי המרכז האוניברסיטאי אריאל יוכר ויהפוך לאוניברסיטה. שר החינוך גדעון סער בירך על ההחלטה ואמר כי מל"ג יו"ש "החליטה לא להיכנע למסע לחצים והפחדות וקיבלה החלטה נכונה, עניינית ומקצועית על בסיס דו"ח ועדת הבדיקה האקדמית. ההחלטה היא בשורה חשובה למרכז האוניברסיטאי אריאל כמו גם משרתת את טובת מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

 

במרכז האוניברסיטאי הביעו סיפוק רב עם היוודע תוצאות ההצבעה ואמרו כי המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון תיפקד בשנים האחרונות כאוניברסיטה לכל דבר ועניין. פרופ' דן מאירשטיין, נשיא המרכז, אמר: "זהו יום גדול לאקדמיה הישראלית. נעשתה פה היסטוריה לאומית. לראשונה זה 40 שנה, קמה אוניברסיטה חדשה בישראל, הפותחת שעריה לסטודנטים מכל שכבות האוכלוסייה, מגייסת חוקרים צעירים ומחזירה מחו"ל לשורותיה אנשי סגל ומחקר – שיעשירו את העשייה האקדמית בישראל".

 

מכללת אריאל מכללת אריאל צילום: עמית מגל

 

יו"ר הות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) פרופ' מנואל טרכטנברג ציין כי כעת משנתקבלה החלטת מל"ג יו"ש עוברת ההכרעה למפקד הצבאי ושהוא משוכנע שלנגד עיניו תהיה החלטת הות"ת בבואו לקבל החלטה בעלת משמעויות לכלל מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

המלצת הות"ת הייתה להאריך את ההכרה שניתנה לפני חמש שנים באריאל כמרכז אוניברסיטאי תוך בחינת מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה כולה ולבדוק האם ניתן להוסיף בין המכללות לאוניברסיטאות רובד שיקרא "מרכזים אוניברסיטאיים", בדיונים בנושא ימשכו עד מאי 2013.

 

בות"ת טוענים כי אם בוחנים את מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל ביחס לארה"ב, בפרט בכל הקשור למחסור בסגל אקדמי בכיר, יחס סטודנטים-סגל והיעדר מסה קריטית ופיזור תשתיות מחקר מרכזיות, אין צורך כיום להקים אוניברסיטה נוספת.

 

בות"ת אומרים כי "מדובר בהחלטה פוליטית שהייתה ידועה מראש. ראש הממשלה הוא זה שצריך לקבל עתה החלטה מנהיגותית על מנת למנוע אסון למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

 

אריאל היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל עם למעלה מ-8,500 סטודנטים. אריאל אינה כפופה למל"ג אלא למועצה הגבוהה של יהודה ושומרון בגלל מיקומה מעבר לקו הירוק.

 

ההכרה הזמנית שניתנה למרכז האוניברסיטאי אריאל לפני חמש שנים על ידי מל"ג יו"ש הסתיימה ביום ראשון. ועדת הבחינה מטעם מל"ג יו"ש פרסמה בתחילת השנה דו"ח המצביע על כך שאריאל עמדה בכל היעדים שהוצבו בפניה לפני חמש שנים, ביניהם: הגדלת היקף הפרסומים המחקריים ב-50% כאשר בסופו של דבר אריאל העלתה ב-85%, הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי בעלי תואר דוקטור ב-35% כאשר מספר חברי הסגל גדל בפועל ב-60%, הגדלת מספר תלמידי דוקטור ל-40 כאשר המספר עומד היום על 84 ותלמידי מחקר היה אמור לעלות ל-100 ועומד כרגע על 350. העמדת תשתית פיסית למחקר לחברי הסגל בתחומים הניסויים – המוסד בנה 1,500 מטר מעבדות והשקיעו 20 מיליון שקל ברכישת ציוד מחקרי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x