$
סביבה

אולטרייד תקים את מפעל מיחזור הפסולת האלקטרונית הראשון בארץ

לאחר שעבר חוק מיחזור פסולת אלקטרונית, החליטה הקבוצה על הקמת מפעל ראשון בהשקעה של 40 מיליון שקל שבנייתו תסתיים ב-2013; לפי החוק, יחוייבו יצרנים ויבואנים למחזר 50% מסך משקל הציוד האלקטרוני שמכרו בשנה

חן פונדק 18:3717.07.12

קבוצת אולטרייד, ספקית החומרה הגדולה בישראל לציוד מחשוב מחודש ומשומש, פועלת להקמת מפעל מיחזור הפסולת האלקטרונית הראשון מסוגו בארץ בהשקעה של 40 מיליון שקל, אשר יעניק שירותיו לרשויות מקומיות וליצרנים. המפעל יוכל לקלוט עד 20 מיליון קילו של פסולת אלקטרונית ובנייתו תסתיים במהלך 2013.

 

חוק מחזור הפסולת האלקטרונית מחייב את היצרנים והיבואנים של ציוד אלקטרוני למחזר 50% מסך משקל הציוד שמכרו בשנה. לפי הצעת החוק שייכנס לתוקף ב-2014, העיצום הכספי שניתן יהיה להטיל על היבואנים והיצרנים יעמוד על 3,000 שקל על כל טון של פסולת שהיה צריך למחזר בהתאם ליעד ולא מוחזר. עד סוף שנת 2015 יעמוד העיצום על 2,000 שקל לטון, עד סוף שנת 2016 יעלה העיצום ל-2,500 שקל לטון ומשנת 2017 יגיע לסכום המלא - 3,000 שקל לטון.

 

פסולת אלקטרונית פסולת אלקטרונית צילום: בלומברג

 

משקל פסולת הציוד האלקטרוני והחשמלי בישראל הוערך ב-85 אלף טון בשנת 2010, ושיעור הגידול בכמות הפסולת מסוג זה גבוה משיעור העלייה השנתי הכולל בכמות הפסולת המוצקה בישראל. איסוף הפסולת תתבצע בעזרת הרשויות המקומיות, המשווקים והמפעלים השונים.

 

גדי רייכמן, מנכ"ל אולטרייד, הסביר כי "החוק יאלץ את מגרשי הגרוטאות ואת לקוחות הקצה, אשר הורגלו למחזר רק מה שבעל ערך ולזרוק לפח את כל החומרים בעלי ערכים שליליים, ליישר קו עם החוק והתקנות שיחקקו מכוחו, ומי שלא יישר קו פשוט יהפוך ללא רלוונטי. הרבה ציוד שמגיע למגרשי הגרוטאות מקורו באספנים שונים אשר אוספים מה שכדאי ואת היתר זורקים בצד הדרך, או זורקים לפחי הרשות המקומית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x