$
משפט

אלספק הנדסה: אייל עדן יירצה 6 חודשי עבודות שירות

שני עובדי החברה ושלושה בני משפחה של עדן, מנהל מחלקת הנדסה בחברה, הורשעו על פי הודאתם בעבירות מידע פנים. על בני המשפחה הוטלה שנת מאסר על תנאי

אירית קוטונה 17:1811.06.12

שופט בית המשפט הכלכלי בתל אביב חאלד כבוב גזר היום (ב') את דינם של שני עובדי חברת אלספק הנדסה ושלושה בני משפחה של אחד מהעובדים, שהורשעו על פי הודאתם, בעבירות מידע פנים. אלספק הנדסה, הנסחרת בבורסה, עוסקת בהרכבה ובשיווק מוצרים בתחום איכות החשמל.

 

הנאשמים הודו במסגרת

הסדר הטיעון כי רכשו מניות של חברת אלספק בעת שהיה בידיהם מידע פנים לפיו החברה עומדת בפני חתימה על עסקה עם חברות בספרד בשווי של למעלה מ-6 מיליון יורו.

 

על אייל עדן, מנהל מחלקת הנדסה באלספק, נגזרו 6 חודשי עבודות שירות, קנס של 150 אלף  שקל ושנתיים מאסר על תנאי.

 

על פי כתב האישום עדן עשה שימוש במידע פנים כאיש פנים על דרך של מתן 26 הוראות רכישה ורכישה בפועל של מניות בשווי של כ-140 אלף שקל. בנוסף, מסר עדן את מידע הפנים לאמו, אחותו, אחיו, חמו ומכר נוסף – שהשתמשו גם כן במידע.

 

על כל אחד מבני משפחתו של עדן: קרן עטיה סיני, יניב עטיה וחווה עטיה, שהורשעו בשימוש במידע הפנים שנמסר להם, נגזרה שנת מאסר על תנאי וקנס של 40 אלף שקל.

 

השופט קבע כי ראוי להקל בעונשם היות ומדובר בסכומים נמוכים שהושקעו בעקבות המידע והיות ו"מדובר בשלושה בני משפחה נורמטיבית לחלוטין, שבארוחת שבת משפחתית שמעו מאחד מבני המשפחה על החיל שעושה החברה בה הוא עובד. בעידודו, מיהרו לרכוש את מניות החברה, בהתבסס בין היתר, על מידע שהיה עליהם לדעת כי הינו מידע פנים, אולם לא מתוך כוונה לבצע עבירה פלילית".

 

על נחום גרטנר, מנהל רכש באלספק שהורשע בשימוש במידע פנים כאיש פנים בכך שנתן הוראות רכישה של מניות בשווי של כ-69 אלף שקל נגזרו 3 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, קנס בסך 80 אלף שקל ו-18 חודשי מאסר על תנאי.

 

"חובה לשמור על כללי ההגינות"

 

השופט כבוב דחה את בקשת סנגורי הנאשמים שלא יורשעו, וקבע כי "חובת בית המשפט להעביר מסר לכל העוסקים במסחר בשוק ההון בדבר החובה לשמור על כללי ההגינות המתחייבים כדי לא לפגוע באמון הציבור, ובעיקר באמונו של המשקיע מקרב הציבור, בהגינות המסחר בשוק ההון, ובשוויוניות בין המשקיעים השונים מבלי להקנות יתרון כלשהו לחלק מהפעילים בשוק ההון על פני אחרים".

 

משפטו של אפרים קדץ, סמנכ"ל שיווק ומכירות באלספק, שהועמד לדין באותו כתב אישום אך לא הודה במסגרת הסדר הטיעון טרם הוכרע. על פי כתב האישום קדץ עשה שימוש במידע פנים והעביר את מידע הפנים למכר, שעשה אף הוא שימוש במידע הפנים.

 

התיק נוהל על ידי עו"ד יעל ענתות מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ונחקר על ידי מחלקת החקירות ברשות ני"ע.

 

עוה"ד נוית נגב, גל הררי-גולדמן וליזי שובל, המייצגות את אייל עדן מסרו: "אנחנו שמחות על גזר הדין. בית המשפט נתן משקל ניכר לאופן ניהול ההליך, ללקיחת האחריות של אייל עדן, ולנסיבות המיוחדות של התיק. אייל עדן הוא אדם נורמטיבי וערכי, וכפי שקבע בית המשפט הנכבד, האפיזודה הזו אינה מאפיינת את אורחות חייו"

 

עו"ד ניר רשף ייצג את נחום גרטנר. עו"ד רות ליטבק ייצגה את בני משפחתו של אייל עדן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x