$
דיבידנדים

דיבידנדים: בשביל כבוד צריך לעבוד

דורית ביניש, עידן עופר, איתן סטיבה ושלמה ינאי הצטרפו השבוע לעשרות בכירים בקהילה העסקית הזוכים לתארי כבוד מאוניברסיטאות. "כלכליסט" מביא הצצה מאחורי הקלעים, ומגלה כיצד מתקבלת הבחירה

ליאור רוזנטל 09:0117.05.12

מבול של הודעות על תוארי כבוד שחילקו מוסדות אקדמיים לאנשי עסקים נחת אתמול על שולחננו. כל ההודעות, כמובן, החמיאו לזוכים הנרגשים, ובכל זאת נשאלות השאלות מי בוחר לכבד אותם ודווקא אותם בתארים אלה, ומהם הפרמטרים לבחירה.

 

שלשום זכו באות פורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה עידן עופר ואיתן סטיבה, בערב שנערך בבית שגריר בריטניה בישראל מתיו גולד ובנוכחות נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. עופר, בעל השליטה בחברה לישראל המחזיקה בין היתר בכיל ובצים, זכה ממש באותו תואר שבו זכה אביו סמי עופר. מספר עמוס גבר, סגן נשיא לקשרי חוץ של האוניברסיטה שישב בוועדת הבחירה: "עידן הוא בוגר האוניברסיטה ומשפחתו בקשר ממושך ותומך עמה. משפחתו הקימה בין היתר את המצפור בקומה 30 אצלנו, הקרוי על שם ההורים סמי ואביבה עופר. עידן לא תרם מעולם לאוניברסיטה, אבל תורם המון לנושא הירוק ולקידום הדו־קיום הישראלי־ערבי".

 

דורית ביניש עם רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת באר שבע דורית ביניש עם רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת באר שבע צילום: דני מכליס

 

קשה לומר שצים וכיל ירוקות.

"עידן עושה ככל יכולתו לאזן בין החברות השונות שלו".

 

מלבד גבר, ישבו בוועדה הבוחרת גם נשיא האוניברסיטה אהרון בן־זאב ומנכ"לית אגודת ידידי האוניברסיטה שירה בן־אור. גבר מספר על הבחירה בסטיבה, מבעלי קבוצת אל.אר שפעלו בתחום הנשק והנפט באפריקה ובתחום התקשורת. "הוא נולד בחיפה, ומשקיע הרבה מהונו האישי באוריינות במדינות מתפתחות כמו שאנחנו משקיעים בפריפריה. הוא דמות לא כל כך מוכרת בקהילה".

 

עידן עופר ואיתן סטיבה עידן עופר ואיתן סטיבה צילום: יוני רייף

 

לא מוכרת? הבן אדם מיליארדר.

"אז אולי אני לא כל כך מכיר אותו".

 

ומה באשר לכך שסטיבה פעל בתחום הנשק? זה קצת שונה מהסיבה לכך שנתתם לעידן עופר את האות?

"אני לא מכיר את הפעילות הזו, ולא באנו לשפוט אותו עליה".

 

גם נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, דורית ביניש, זכתה שלשום בתואר ד"ר לפילוסופיה לאות כבוד מאוניברסיטת בן־גוריון. נשיאת האוניברסיטה רבקה כרמי סיפרה ל"כלכליסט" כי "ההחלטה עברה בין ועדות שונות באוניברסיטה, בסך הכל 125 איש. ההצעה עלתה יום לאחר שהנשיאה נפרדה מבית המשפט, והתואר ניתן לה על הטיפול הרגיש והמקצועי בנושאי ליבה של החברה הישראלית. היא גם היתה האשה הראשונה בתפקיד זה, כך שמדובר בהישג מגדרי".

 

בין המתקבצים לכבוד הענקת התואר לביניש: מחליפה אשר גרוניס, המשנה לנשיא שהפסיד השבוע את משרת מבקר המדינה אליעזר ריבלין ושופטת העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה. אגב, ביניש קיבלה אתמול גם תואר עמית כבוד במרכז הבינתחומי הרצליה.

 

באוניברסיטת בר־אילן נערכים להעניק בשבוע הבא תואר דוקטור לשם כבוד למנכ"ל טבע לשעבר, שלמה ינאי. על פי ההודעה, התואר יוענק לינאי "על תרומתו לביטחון המדינה (פרש מצה"ל כאלוף פיקוד דרום לפני 10 שנים) ולציון פועלו הרב לפיתוחן ושגשוגן של חברות ישראליות".

 

פרופ' משה קווה, נשיא האוניברסיטה, מספר כי ועדה של 15 חברים בראשותו בחרה בינאי, ומגלה כי "ינאי ואני קיימנו כמה מפגשי מחשבה 'מחוץ לקופסה'. הוא סייע לנו להקים פקולטה לרפואה בצפון, בעזרת תרומה של 7 מיליון דולר שהעבירה טבע בראשותו לפני שנה נוסף על גיוס תרומות שלנו וכספים מהמדינה".

ליאור רוזנטל

 

התסריטאי של מארק צוקרברג יכתוב גם את סטיב ג'ובס

אולפני הסרטים סוני שכרו את התסריטאי והיוצר ארון סורקין במטרה שיהפוך את סיפור חייו של סטיב ג'ובס לסרט. זאת לאור הצלחתו בתיאור סיפורה של פייסבוק ומייסדה מארק צוקרברג בסרט זוכה האוסקר "הרשת החברתית". סורקין צפוי לכתוב ולביים את הסרט, שיהיה מבוסס על הביוגרפיה של ג'ובס שפרסם וולטר אייזקסון מיד לאחר מותו של מייסד אפל. זה הסרט הראשון שסורקין יביים.

 

הביוגרפיה של סטיב ג'ובס הביוגרפיה של סטיב ג'ובס צילום: בלומברג

 

הספר "סטיב ג'ובס", שפורסם בשנה שעברה, מכר 2.25 מיליון עותקים והוכתר כספר בכריכה קשה הנמכר ביותר ב־2011 כולה, על פי נתוני אמזון ופבלישרס וויקלי. יו"ר סוני פיקצ'רס איימי פסקל העריכה כי "הסרט יהיה בדיוק כמו סטיב ג'ובס: כובש, מהנה ומעורר מחלוקת".

 

במקביל לסרט של סוני אמור לצאת השנה סרט נוסף שיציג את חייו של ג'ובס, שמת בשנה שעברה בגיל 56 ממחלת הסרטן. באפריל דווח כי אשטון קוצ'ר לוהק לתפקידו של ג'ובס בסרט העצמאי שייקרא "ג'ובס".

 

הביקורת האמנותית של נאוה רביד

חברי אגודת ידידי תיאטרון הבימה הגיעו שלשום למוזיאון תל אביב לפרמיירה של הסרט "אהבותיה של ליא קניג" המתאר את חייה של שחקנית התיאטרון. מבחינתם היתה זו סגירת מעגל, מאחר שהאגודה מימנה חלק מהפקת הסרט בבימויה של טלי אוחיון.

 

נאוה רביד נאוה רביד צילום: artamir

 

ציפי רובין, יו"ר אגודת הידידים, כמה כסף תרמתם?

"מדובר בכמה עשרות אלפי שקלים. אנחנו גאים לסייע בהפקת הסרט הזה, בייחוד שהבמאית עבדה עליו 14 שנה ואנחנו גילינו את זה רק בשנה שעברה".

 

נאוה רביד, מנכ"לית לוריאל וחברת חוג הידידים, היית מרוצה מהתוצאה?

"אני לא בטוחה שמבחינה אמנותית הוא הסרט האופטימלי, אבל מה שחשוב שהסרט נעשה".

 

ארז ויגודמן מגדיל תמיכה

מכתשים אגן חילקה השבוע 60 אלף שקל בין 20 סטודנטים מצטיינים באוניברסיטת בן־גוריון, במסגרת שיתוף הפעולה בין החברה למוסד האקדמי. מנכ"ל מכתשים, ארז ויגודמן, סיפר ל"כלכליסט" ש"היקף התמיכה עלה ב־50% לעומת השנה שעברה, ובכוונתו גם "לתמוך במוסדות אקדמיים נוספים עימם יש לנו שיתופי פעולה. חלק מהתמיכה באה גם במימון פרויקטים ייעודיים שנעשים במוסדות, הקשורים בתחומי הליבה של החברה". ויגודמן הוסיף כי נציגי החברה בוחרים עם האוניברסיטה את הזכאים למלגות.

 

ארז ויגודמן ארז ויגודמן צילום: צביקה טישלר

 

פאר נדיר וגבי אשכנזי אדומים

גמר גביע המדינה בכדורגל הסב נחת לבכירי הקהילה העסקית וילדיהם, שהתמקמו מבעוד מועד ביציע מספר 1 המזוהה עם מי שזכתה בגביע - הפועל תל אביב. צהלו וחגגו: פאר נדיר, מנכ"ל קניוני עזריאלי, יו"ר שמן גבי אשכנזי, ויועצי התקשורת מוטי שרף ואסי שריב.

 

צביקה שמעוני מפרגן

ועוד בענייני כדורגל: מנכ"ל ישפאר צביקה שמעוני לוקח לגמר ליגת האלופות במינכן 30 לקוחות שייהנו מאירוח VIP של חברת סוני העולמית. שמעוני מספר: "אלה הלקוחות ששילמו לנו הכי הרבה כסף ואנחנו שמחים לפרגן להם מקומות מעולים על הדשא, כולל אירוח של שלושה ימים במלון וטיולים".

אלה בהכרח לקוחות מוסדיים, לא?

"לא רק, אבל גם".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x