$
משפט

העליון הפך את ההחלטה: יש זכויות יוצרים על שידורי כדורגל

שופטי העליון קבעו פה אחד כי שידור משחקי הליגה האנגלית בצפייה ישירה הוא הפרה של זכויות היוצרים

מארק שון 16:5313.05.12
שנתיים וחצי לאחר שהשופטת מיכל אגמון גונן אתגרה את עולם המשפט, הפך היום (א') בית המשפט העליון את החלטתה, וקבע כי שידורי כדורגל הם בעלי זכויות יוצרים, ושידורי צפייה ישירה (streaming) הפרו אותם. מדובר באחת הפסיקות המפורסמות ביותר של בית המשפט המחוזי בתל אביב בשנים האחרונות
אשר ניתנה בחודש ספטמבר 2009, ומאז משמשת לכר פורה לדיונים אקדמיים בעולם המשפט.

 

על אף שבנושא העקרוני בית המשפט העליון הפך את ההחלטה, הרי שגם שלושת שופטי העליון סירבו – כמו בית המשפט המחוזי – לחשוף את זהותו של מפעיל אתר האינטרנט שהעלה את שידור הליגה האנגלית במסגרת אתר livefooty.

 

באותה החלטה ישנה קבעה השופטת אגמון גונן קביעות יוצאות דופן בתחום זכויות היוצרים באינטרנט, בין היתר כי צפיה במשחקי כדורגל חשובה מבחינה חברתית ויש לאפשר צפייה לכל מי שרוצה בכך. הסוגיה המשפטית המרכזית שההחלטה עוררה היא האיזון בין זכויות היוצרים של הפרמיירליג לבין זכויות המשתמשים ברשת.

 

כעת פסקו פה אחד שופטי העליון אליעזר ריבלין, חנן מלצר וניל הנדל כי זכויות היוצרים של הפריימרליג בשידור מלא של משחקי הכדורגל הופרו, וכי מפעיל האתר אחראי להפרה. השופטים ציינו כי אירועי הספורט עצמם אינם מוגנים בזכויות יוצרים אמנם, אולם האופן המסוים שבו צולמו, תועדו ונערכו – יכול להפוך את המשחק ל"יצירה מקורית" הזכאית להגנה של החוק.

 

"השימוש שעשה מפעיל האתר ביצירה במקרה שלפנינו אינו "הוגן", וזאת – בין היתר – נוכח העובדה שנעשה שימוש ביצירה כולה במועד ובאופן הפוגעים בצורה משמעותית בשוק של היצירה המוגנת", נכתב בהחלטה, "פלוני נמצא אם כן אחראי להפרת זכויותיה של הליגה בשידור המלא של משחקי הכדורגל".

 

על  ההחלטה לגבי אי חשיפת שמו של מפעיל האתר היתה מחלוקת בין השופטים בשל העיגון החוקי החסר לצעד כזה. השופט הנדל תמך בחשיפת השם בניגוד לעמדת השופטים האחרים, והציע כי החיבור בין ספקית האינטרנט שמעניקה לבעל האתר שירות מטיל את האחריות על ספקיות האינטרנט. 

 

את הפריימירליג ייצגו עורכי הדין תמיר אפורי ומאיר קלינגר. את מפעיל האתר ייצג יורם ליכטנשטיין ואת היועץ המשפטי לממשלה עורכת הדין לימור פלד. עורכי הדין חגי אשלגי והדס כהן ממשרד יורם ל.כהן, אשלגי, אשל ייצגו בהליך את ליגת העל בכדורסל, אשר הצטרפה להליך הערעור של הפרמיירליג בעליון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x