מוסף עצמאות 2012

דגל מעורר אצלנו רגשות גם כשהבנק מדפיס אותו הפוך

מחד, הדגל מסמל אותנו לא רק מכוח החוק, אלא זאת תחושת הלב. אנו אוהבים את הדגל אפילו כשהוא מצויר על מספר הרישוי של הרכב. מאידך, איש לא נעלב מהדגל השגוי שבנק הפועלים חילק ביום העצמאות 2008

ד"ר אבשלום קור ואסף אביר 11:1125.04.12

כשהשחיין דני ברנר זכה באליפות אסיה לפני 40 שנה ודגל ישראל התרומם אל על, בכיתי. מאוֹשֶר. ואני מתנדב לעשות זאת גם כשלי קורזיץ תנצח על גלי לונדון האולימפית. הדגל מסמל אותנו לא רק מכוח החוק, אלא זאת תחושת הלב. אנו אוהבים את הדגל אפילו כשהוא מצויר על מספר הרישוי של הרכב! ואנו מבחינים בו בעיניים שמחות, כאילו פגשנו חבר שהתגעגענו אליו, גם כשהוא מתנוסס בין עשרות דגלי מדינות בכל מקום בעולם, עם פסי הטלית שבה התעטפנו 1,900 שנות גלות ועם המגן של דוד, המלך האנושי כל כך, שהתנ"ך מתאר גם את שגיאותיו וחטאיו. בכך הדגל מקיים גם את מה ששרו הסבים שלנו בכל הגלויות במוצאי שבת: "אליהו הנביא במהרה יבוא אלינו עם משיח בן דוד".

ד"ר אבשלום קור, בלשן עברי

 

דגל המדינה דגל המדינה צילום: שאטרסטוק

 

הדגל השגוי

איש לא נעלב מהדגל השגוי שבנק הפועלים חילק ביום העצמאות 2008. אז המגן דוד שכב על הצד. אז הם שלחו את רני רהב לומר שזה נעשה בכוונה לכבוד יום העצמאות ה־60. אז מה. הרי הדגל התרוקן מזמן מסמליותו המאחדת ולמראהו כבר לא עומדים דום אלא ממשיכים לריב. אבל הדגל המסובב של בנק הפועלים הוא ציון דרך חשוב. הוא מסמל את מה שהחליף את התום שאבד: הבנק שמינה עצמו לאפוטרופוס הישראליות; היחצן שאומר את המילה האחרונה; ומידת החשיבות והכבוד ששניהם רוחשים לערכים של פעם, לאינטליגנציה של הציבור ולעצם המושג "עובדות". ההפיכה האמיתית לא החלה בקיץ שעבר אלא הסתיימה לפני כמה שנים. היא הצליחה, וזהו דגלה.

אסף אביר

 

 

הדגל השגוי הדגל השגוי צילום: תומי הרפז

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x