מוסף עצמאות 2012

מגילת העצמאות: מי שחתם עליה דאג שתהיה לנו מדינה

סבי היה אחד מהחותמים על מגילת העצמאות, שהתוותה הרבה עקרונות חשובים, שהיום חלק מהמנהיגים שלנו אפילו לא מכירים

דורי סגל 09:3525.04.12
סבי צבי סגל היה אחד מ־37 החותמים על מגילת העצמאות. הוא היה מראשי התנועה הרביזיוניסטית, שעלה מדנציג, גרמניה, ב־1937 וחזר לשם כעבור שנתיים כדי לשכנע את היהודים לעלות לארץ. הוא ניהל משא ומתן עם השלטונות הנאציים בגרמניה להארכת הזמן שיינתן להם לעזוב ולמכור את הרכוש, ואף נזרק לכלא. בסופו של דבר הוא הצליח להעלות לארץ את כל קהילת דנציג, כ־5,000 איש. בארץ הוא היה בכיר באצ"ל ומעורב בהעפלה, נעצר והוגלה לאריתריאה וישב גם בכלא בלטרון. בהמשך הוא עסק בנדל"ן והיה מבוני העיר אשקלון, ועד היום יש שכונה בשם ברנע על שם החברה שלו ורחוב על שמו בעיר. הוא מת ב־1965, כשהייתי בן 4.

 

אני חש גאווה גדולה על היותו אחד החותמים על מגילת העצמאות וחבר מועצת העם הזמנית. עותק של המגילה תלוי במשרדי והילדים שלי גדלו על המורשת הזאת. לפני כמה חודשים הוזמנתי לטקס ששחזר את החתימה על מגילת העצמאות, והיה מרגש מאוד לחתום ליד שמו.

 

מגילת העצמאות מגילת העצמאות צילום: מיכאל קרמר

 

כשאני קורא את מגילת העצמאות ואת הקריאה בה לשלום, שוויון, חופש דת וכדומה - אני חושב שהיא התוותה הרבה מאוד עקרונות חשובים, שהיום לצערי לא כולם מיושמים ושחלק מהמנהיגים שלנו אפילו לא מכירים. היום אני קם בבוקר והולך לעבודה ועושה עסקים ובונה מרכזי קניות, ואני חושב איזה דור מדהים זה היה: סבי שלא קם רק לעבודה אלא גם כדי לדאוג שתהיה לנו מדינה.

 

דורי סגל הוא סגן יו"ר חברת הנדל"ן גזית גלוב

בטל שלח
    לכל התגובות
    x