$
משפט

סער שיינפיין הגיש תביעה של 2.4 מיליון שקל נגד מפיקי "האח הגדול"

שיינפיין טוען כי קיבל תרופות פסיכיאטריות במסגרת תוכנית הריאליטי וכי הפך "לאדם שבור ומרוסק שאינו יכול לשוב לשגרת חייו ולמקצועו". מנגד, קופרמן הפקות הגישה הבוקר תביעה ע"ס 3 מיליון שקל נגד שיינפיין

משה גורלי ושלי פריצקר 14:0515.03.12
סער שיינפיין נכנס לבית האח הגדול כ"עו"ד נמרץ ומצליח" ויצא ממנו לאחר 110 ימים "כאדם שבור ומרוסק שאינו יכול לשוב לשגרת חייו ומקצועו", כך נכתב בתביעת פיצויים על סכום של 2,475,600 שקל שהגיש שיינפיין באמצות עו"ד רון טורקלטאוב לבית משפט השלום בירושלים נגד קופרמן הפקות וד"ר
אילן רבינוביץ', "ככל הנראה פסיכיאטר בהכשרתו..." כפי שנכתב בכתב בתביעה.

 

כתב התביעה נפתח בציטוט מספרו של ג'ורג' אורוול - "1984". בהמשך הכתב מופיעה הקבלה היסטורית-ספרותית נוספת: "רומי בה מסופקות דרישות ההמון לבידור באמצעות עבדים שבהם היו משתמשים כדי שינגחו זה את זה עד מוות". היום, טוענים שיינפיין ובא כוחו, "מארגני התחרות אינם קיסרים עריצים כי אם גופי תקשורת חזקים ועתירי כוח כמו הנתבעת".

 

שיינפיין טוען כי לא הובהר לו והוא לא ידע על נזקים הכרוכים בהשתתפות. הובהר כי המשתתפים יקבלו ליווי פסיכולוגי, אך לא טיפול פסיכיאטרי תרופתי. כמו כן מתוארים בכתב התביעה הלחצים והשכנועים שהופעלו עליו על ידי ההפקה ("טיפוס כמוך הוא טיפוס של גמר"). שלישית, הוצג לו – ולטענתו מדובר ב"מצג שווא" – כאילו ההפקה אינה מתערבת בתחרות שהיא על בסיס שוויוני עד לגמר ולפרס הגדול.

 

שיינפיין מפרט את תנאי החוזה שנחתם עמו ובו סעיפי פטור מאחריות ל"סיכונים משמעותיים לבריאות הנפש, יציבות הנפש, לחץ הדם" ועוד. "אין מדובר בכתב ויתור של חייל קרבי קודם יציאתו למלחמה על מולדתו, חייו ומשפחתו", נטען בכתב התביעה, "כי אם – רחמנא ליצלן – בכתב ויתור של משתתף בתוכנית בידור בטלוויזיה....".

 

לאחר מכן מסופר מה קרה בבית. שינפיין מתאר כיצד כוונו ותומרנו יחסיו עם איילת רשף ומשתתף נוסף - ארז דרזדנר. לאחר 36 יום החל להשתעמם ורצה לעזוב, במיוחד לאחר עזיבת חברו הטוב בנצי שני, שעליו נכתב בתביעה: "לימים התברר כי גם בנצי חויב על ידי הנתבע ליטול כדורים פסיכוטיים, וזאת אף קודם לכניסתו לבית האח הגדול וכתנאי לכניסתו להשתתף בתוכנית!". במקום לאפשר לו לעזוב, הופעלו על התובע לטענתו לחצים להישאר, וכשהתעקש לעזוב, נשלף הקלף הגדול במאמצים אלה: החובה להיפגש עם הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ'. זאת, לפי פרוטוקול התוכנית, ששיינפיין טוען שלא ידע כלל על קיומו.

 

המפגשים עם רבינוביץ' מתוארים בדרך שאינה מחמיאה בלשון המעטה לפסיכיאטר, למשל נטייתו של רבינוביץ' "לפאר את עצמו ("יש לי שם עולמי", "אני המצאתי תרופות לכוח גברא לאלפיון העליון,...."). גם כאן מספר שינפיין כיצד הוכנע ורבינוביץ' רכש את אמונו "בדיוק כמו שמדובב שבויים רוכש את אמונו של השבוי".

 

ואז נכנס לתמונה גם כדור ה"ציפרלקס", ("הפרארי של התרופות הפסיכיאטריות", מתארת התביעה את נוסח השכנוע להשתמש בכדור). שינפיין טוען כי שוכנע ליטול את התרופה מבלי שנמסרו לו פרטים על הרכב הכדור ועל והשפעות אפשריות. כן נאמר לו שלא ישתף את שאר דיירי הבית בעניין.

 

לאחר שמצבו לא השתפר, הוכפלו המינונים והצטרפו אליהם שכנועי רבינוביץ' כי עזיבתו את הבית "תביא אותו לחורבן והרס עצמי עד כדי רצון אובדני....". ושוב, כאשר שינפיין דבק ברצונו לעזוב נכנס לתמונה, לטענתו, משכנע חדש – כדור ריספרדל שרק הגביר אצלו את תחושות השבר והמשבר והוא מונה רשימה ארוכה ביותר: "כאבים בשרירים, חרדה, סיוטים בלילה, עצבנות, עוינות, תוקפנות, התפרצויות בכי ארוכות וממושכות" ועוד ועוד. כל אלו, לפי התביעה, לא מנעו מרבינוביץ' וההפקה להמשיך לכוון את התנהגותו לצרכיהם ומשבחים אותו, למשל, על בכיו "ממיס הלבבות".

 

הבכי וההתפרצויות לא הועילו לטענת שינפיין במאמציו לעזוב את הבית. "עוד מעט אתה תשחה באמבטיה של כסף. תוכל לקנות פורשה", אמר רבינוביץ' לשינפיין, לפי התביעה, "מובן כי מדובר היה בשקרים גסים ובסופו של יום זכה אלירז שדה בפרס הגדול", נטען. "במקום לצאת עם הפרס גילה התובע, בעת יציאתו מבית האח הגדול, כי בתוך החפצים האישיים שהוחזרו לו נמצאו "גם חבילות של כדורים...זו היתה למעשה הפעם הראשונה שבה ראה התובע את עטיפות הכדורים..."

 

שינפיין מתאר את ההידרדרות האישית והמקצועית שחווה לאחר מכן: "הכנסותיו היחידות של התובע בתקופה כאמור שולמו לו על ידי מי מטעם הנתבעת (קופרמן הפקות) ללא ספק כדמי 'לא יחרץ'".

 

קופרמן תובע את שיינפיין

 

בתוך כך, גם קופרמן הפקות, חברת ההפקה של "האח הגדול", הגישה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעת דיבה נגד שיינפיין על סך 3 מיליון שקל וכן תדרוש את התנצלות בפניה.

 

בתביעה נטען כי "סער שיינפיין הינו הכוח המניע של סדרת כתבות כוזבות ומגמתיות במסגרתן נטען כי התובעת סיפקה למתמודדים בתוכנית כדורים פסיכיאטריים, סיממה אותם, והכווינה את התנהגותם של אותם מתמודדים אשר הפכו להיות 'בובות' בידה העושות את רצון ההפקה".

 

עוד נטען כי "כתבות אלה נסמכו על דבריו הכוזבים של שיינפיין, אשר הינו אחד ממשתתפי העונה השנייה של התוכנית, אשר זכה בה במקום השני, ואשר בחלוף שנתיים לאחר סיום העונה בה השתתף, ולאחר שהשתלבותו במדיה התקשורתית לאחר מכן לא השביעה את רצונו, בחר לחזור אל הבמה התקשורתית על ידי העלאת טענות כזב, אשר הוא יודע היטב שאין בהן ממש". התביעה הוגשה באמצעות משרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן ושות'.

 

עוד נטען כי "סער שיינפיין בחר לנסות ולקבל לידיו את הפרס שבו לא זכה במסגרת התוכנית, על דרך משלוח מכתב גדוש בטענות כזב שבו ניסה לסחוט כספית את התובעת ודרש ממנה לקבל לידיו 2.5 מיליון שקל וכן איים בפניה לתקשורת. משסירבה התובעת לשלם את הסכום הנדרש על ידו, מימש הנתבע שיינפיין איומו ופנה לכלי התקשורת שעה שהוא שוטח סיפורי כזב ושקר שכל כולם נועדו לפגוע במוניטין של התובעת".

 

"הטענות שנטענו כלפיה לפיהן היא 'מסממת' את המשתתפים בתוכנית בכדורים פסיכיאטרים ומנסה לכוון את התנהלות הדיירים בבית 'האח הגדול' באמצעות טיפול פסיכיאטרי ו/או תרופתי הניתן על ידה, הינן טענות כוזבות שאין בהן ממש". החברה מציינת כי היא "מעמידה לרשות הדיירים ליווי רפואי, לרבות בתחום הפסיכולוגי והפסיכיאטרי, על ידי רופאים ואנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים, המטפלים בדיירים, במידת הצורך ובהסכמתם. ליווי זה נעשה מתוך אחריות ודאגה לרווחתם ובריאותם הפיזית והנפשית של משתתפי התוכנית ואין כל יסוד לטענה כי הוא נעשה במטרה של ההפקה להכווין את התנהגות דיירי הבית".

 

כמו כן נטען כי הטיפול שניתן על ידי הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' נעשה בהתאם לשיקול דעתו המקצועי הבלעדי ללא קשר או תלות בצרכי ההפקה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x