$
אקדמיה

בדיקת "כלכליסט": הבטחת המדינה לעודד תעסוקה הפכה לסבסוד תלמידי הכולל

הממשלה החליטה להרחיב את סבסוד הצהרונים כדי לתמוך באוכלוסייה העובדת. אבל בדרך ליישום ההחלטה, העתיק משרד החינוך את אותם הקריטוריונים לסבסוד שבהם השתמשו בעבר וכך זכו בהטבה גם 73 אלף תלמידי כולל שאינם עובדים

ליאור בן דוד ותומר אביטל 06:5807.03.12

למרות המטרה המוצהרת בהחלטת הממשלה למקד את משאביה באוכלוסייה העובדת והתקציבים הנדיבים שהוקצו לנושא, סבסוד הצהרונים יחולק גם לאוכלוסיות שאינן פעילות בשוק העבודה. זאת משום שהקריטריונים לחלוקת הסבסוד שהועתקו ממשרד התמ"ת כוללים גם 73 אלף תלמידי כולל, כך עולה מבדיקת "כלכליסט".

 

בינואר האחרון קיבלה הממשלה החלטה לאמץ את המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך, ובכללן סבסוד מסגרות לימודיות בשעות אחר הצהריים לילדים בגיל 3–9. בהחלטת הממשלה נכתב במפורש כי אחת ממטרות ההחלטה היא "עידוד שילוב בעבודה ומיקוד המשאבים באוכלוסייה עובדת", ולשם יישום ההחלטה הוקצו קרוב ל־7 מיליארד שקל על פני חמש השנים הקרובות.

 

המסגרות נועדו לספק מענה טיפולי לילדים עד השעה 16:00 בימים א'־ה' בגני הילדים הציבוריים, ובבתי הספר המתוקצבים על ידי משרד החינוך. לפי החלטת הממשלה, המסגרות יכללו, בין היתר, חוגים, סיוע בשיעורי בית, והעשרה פורמלית ובלתי פורמלית, תוך מתן מענה לסוגיית ההזנה.

 

הורים מפגינים בקיץ האחרון הורים מפגינים בקיץ האחרון צילום: אוראל כהן

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה, כי תנאי מקדמי לקבלת הסבסוד, כפי שנרשם בהחלטה, הוא עמידת הורי הילד בדרישות התעסוקה כפי שמופיעות במסמך "מבחנים למתן תמיכות של משרד התעשייה המסחר והתעסוקה בצהרונים, באמצעות אגף בכיר למעונות יום ומשפחתונים עבור שנת הלימוד התשע"ב, לעידוד שילובן של אמהות בשוק העבודה".

 

עיון בסעיפים הרלבנטיים מעלה כי אוכלוסיית היעד לסבסוד היא זוגות שבהם האשה עובדת בהיקף של 28 שעות שבועיות, או לומדת בקורס להכשרה מקצועית בפיקוח ממשלתי או באולפן לעולים חדשים, ואילו הגבר נמנה עם אחת מהקבוצות הבאות: עובד, לומד בקורס להכשרה מקצועית בפיקוח ממשלתי או באולפן לעולים חדשים, או תלמיד לתואר ראשון מוכר בתוכנית מלאה או תלמיד בכולל.

 

ממשרד החינוך נמסר, כי "מבחן התעסוקה מקובל ככלי לקביעת שיעור סבסוד, ולמשרד החינוך אין הסמכות להתערב ולשנותו. לדעת שר החינוך, אין מקום למבחן תעסוקה שיפצל את התלמידים בכיתה לכאלה שימשיכו במסגרת אחר הצהריים ולכאלה שלא יוכלו להמשיך על פי תעסוקת הוריהם. זוהי פגיעה בתלמידים ובערך של שוויון הזדמנויות, ובכוונת שר החינוך לפעול לתיקון החלטת הממשלה בנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x