$
דעות

אחת עשרה לשכות לא לגמרי נחוצות

כך מבזבז נתניהו כ־25 מיליון שקל בשנה כדי לייצר שקט תעשייתי בממשלה

תומר אביטל 07:4904.03.12

בימים אלו חוגגת ממשלתו של בנימין נתניהו שלוש שנים. נתניהו מתגאה ברקורד העשייה שלה בקביעות, אולם במקביל מתעלם מהחור השחור הממשלתי של אי־עשייה.

 

בממשלה מכהנים כיום שלושה שרים בתפקידים שנתפרו עבורם אך נחיצותם מעוררת ספק: דן מרידור, משה יעלון ומיקי איתן. בנוסף

מינה נתניהו שלושה שרים בלי תיק - זאב בגין, משולם נהרי, ויוסי פלד. נוסיף על כך את ראשי המשרדים שר ההסברה יולי אדלשטיין, והשר לשירותי דת יעקב מרגי שבעבר הסתפקה הממשלה ביחידות במשרד רה"מ עבורם. וגולת הכותרת: שלושה סגני שרים שמכהנים בתפקידים תמוהים. לאה נס האחראית על האזרחים הוותיקים, איוב קרא, סגנו של סילבן שלום במשרד לפיתוח הנגב והגליל, וגילה גמליאל - האחראית על נשים וצעירים.

 

מפגשים עם הלוביסטים ובת מצוות

 

התקציב המוקצה ללשכות שרים וסגני שרים נע בין 2.2 ל־2.4 מיליון שקל. שכר הצוות מכלה כמחצית ממנו. השאר מופנה לארנונה, רכבים, נסיעות לחו"ל וכדומה. לכל סגן שר, ושר שאינו ממונה על משרד מוקצות 6־8 משרות. והשרים גם זכאים לאבטחה. בנוסף, מזכירות הממשלה השיקה אשתקד מהלך לשדרוג תנאי השרים וסגניהם. אם מסכמים את תקציב לשכות 11 בעלי התפקידים הללו, מגיעים לסכום של כ־25 מיליון שקל בשנה.

 

כדי לברר מה עושים אישים אלו, פנינו לשרים נטולי התיק בגין, נהרי ופלד, וביקשנו לבחון את הלו"ז שלהם ואת פועלם מתחילת הקדנציה. איתן, אביר השקיפות, כבר מפרסם את שלו ברשת. בגין ונהרי סירבו. היחיד שהסכים הוא פלד שהכריז שאין לו מה להסתיר.

 

אז איך נראה לו"ז של שר בלי תיק? בימים שני שלישי ורביעי השר פוקד ישיבות ממשלתיות, ובין לבין מנהל כמה פגישות, חלקן עם לוביסטים ואנשי צללים, כולל בוריס קרסני ורפי אלול. הערבים עמוסים בשלל חתונות ואירועים של בנותיהם ובניהם של פעילי ליכוד.

 

בנוסף נועד פלד בשנתיים האחרונות עשרות פעמים עם היועץ התקשורתי דוד ספקטור, היחצ"נית רחלי גולדבלט והמפיק חיים סלוצקי. לדברי פלד, מדובר בשלושה חברים קרובים. חלק מהימים מרווחים במיוחד, וכוללים שניים־שלושה סעיפים בלוז, דוגמת סיור באריאל והלוויה. זה הלו"ז של שר שהסכים לשתף פעולה, דמיינו כיצד נראה השבוע של השרים שדחו את פנייתנו. עם זאת, יש לציין כי חלק מהשרים בלי תיק נעזרים בצוות מצומצם כדי לחסוך בעלויות ואף מטפלים בסוגיות נשכחות כמו טיפול באנשי צד"ל ומוכנות לרעידת אדמה.

 

נתניהו מעדיף שתקנים בממשלה מטרדנים במליאה

 

גורמים ממשלתיים טוענים כי שרי הליכוד חסרי המשרד נראים תכופות באירועי חברי מרכז, וכי הלוביסטים בקשרים טובים איתם. אמנם הם לא מנועי קידום כמו שר האמון על משרד, אבל תמיד 'נחמד' להביא חבר ממשלה לאירוע. אחד הלוביסטים סיפר שאפילו השיג לשר בלי תיק קיזוז מהשתתפות במליאה כדי שיבוא לאירוע מסחרי.

 

בשיחות סגורות מודה נתניהו כי הוא מעסיק אותם כדי לייצר שקט פוליטי. וזה עובד. סגני שרים ושרים בלי תיק מרגישים שהם חייבים לו את המעמד והפטור מהוועדות המשמימות בכנסת. הם תומכים נאמנים ולא מצטרפים לאף קרב פוליטי נגדו. לכן, נתניהו מעדיף 40 שתקנים ליד שולחן הממשלה מטרדנים במליאה. לגבי הבזבוז התקציבי הוא טוען, שלולא נשפכו עשרות המיליונים הללו מאות אחרים היו יורדים לטמיון הודות לממשלה לא מתפקדת.

 

אולם הממשלה, הדירקטוריון של העם, אמורה לשמש כפלטפורמה האחרונה לתפירת ג'ובים. מלבד ריסון כמות השרים, שקיפות חכמה, תחת סייגים ביטחוניים, תסייע לדעת כיצד נוהגים נבחרי הציבור. הנגשת הלו"ז תדרבן אותם, לפחות, לנצל את החסד שהעניק להם ראש הממשלה לטובת כלל הציבור ולא רק למען מקורבים ואנשי מרכז.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x