$
רכב

בלעדי ל"כלכליסט": הח"כים רוצים פטור מ"המלשינון" על עברייני תנועה

ח"כ זאב בילסקי מקדם את החוק שיחייב חברות גדולות המחזיקות בצי רכב להחזיק במוקד טלפוני לקבלת תלונות על נהיגה פרועה. אלא שהח"כים מבקשים שיוחרגו מהחוק

תומר אביטל ותומר הדר 17:1928.02.12

 

נאה דורש נאה מקיים? ראשי הסיעות בכנסת דחו את יישומה של הצעת חוק שנועדה לסייע במלחמה בעברייני התנועה - כדי לוודא שלא תוחל עליהם.

 

בחודשים

האחרונים מקדם ח"כ זאב בילסקי (קדימה) את חוק 'המלשינון" שבמסגרתו יחויבו חברות גדולות המחזיקות בצי רכב להחזיק במוקד טלפוני לקבלת תלונות על נהיגה פרועה.

 

לפי החוק החדש, חברות יחויבו לפרסם על אחורי הרכבים מדבקות בהן יצוין מספר אליו יוכלו אזרחים לפנות בעקבות נהיגה פרועה. המוקד יפעל במשך שעות היום ויקבל שיחות ממתלוננים, שיתועדו במאגר מידע מיוחד שיוקם בחברה למטרה זו. חברה שלא תפעל לפי הנוהל תיקנס ב-14 אלף שקל. כיום ישנן תקנות בנושא אולם חברות לא מחויבות ליישמן. לדברי בילסקי החוק החדש ישפיע על מאות אלפי עובדים, וכי במקומות בהם יושם חלה ירידה דרסטית בעבריינות תנועה.

 

עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי אתמול (ב') הייתה אמורה לעלות הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית ולהיכנס לספר החוקים. אלא שבהנהלת הקואליציה הוחלט לדחות את ההצבעה. הסיבה: הצעה לפיה יוחרגו הח"כים מהחוק.

 

בישיבה אמש של הנהלת הקואליציה בה מוכרע סדר הצעות החוק שיעלו לאישור המליאה התעורר דיון סוער בנושא. כמה מראשי הסיעות התנגדו לרעיון כי גם הם ייאלצו להדביק את המדבקה. אחרים העלו הסתייגויות נוספות. ראש סיעת ש"ס אברהם מיכאלי למשל שאל מדוע עובדי הביטחון של משרד ראש הממשלה פטורים מהחוק בניגוד למשמר הכנסת.

 

בילסקי אמר ל"כלכליסט": "אני מקווה שיעלו את זה חזרה לסדר היום. זה כלי חשוב במאבק בתאונות דרכים. אני לא מסוגל לחשוב שחברי הכנסת יסרבו לראות עצמם כחלק מהעם. להפך - הם צריכים להיות הראשונים שעושים זאת. אני נוסע כמה חודשים עם המדבקה על הרכב שלי".

 

יו"ר הקואליציה זאב אלקין אמר בתגובה: "לפי הנוסח הנוכחי החוק יחול על ח"כים. כשעלה רעיון כזה בעבר ח"כים דוגמת שלי יחימוביץ' התנגדו אליו. אבל ההתנגדות בדיון אתמול לא באה ממני אלא כיוזמה של ראשי הסיעות. הם טענו כי החוק יפגע בחסינות שלהם ויאפשר לדעת מה הלו"ז שלהם והיכן היו ובאילו פגישות. אני נוטה להסכים. ראשי הסיעות כעת יבררו את עמדת הח"כים בסיעות לגבי החוק ואני מאמין שהוא יעלה מחדש בשבוע הבא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x