שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

למה אנחנו מקשקשים?

שאלה הרת גורל: למה כשאנחנו מדברים בטלפון ומחזיקים עט ביד אנחנו משרבטים צורות ומקשקשים על הדף

בלדד השוחי 10:3223.02.12

יש לי בשבילך שאלה הרת גורל: למה כשאנחנו מדברים בטלפון ומחזיקים עט ביד (למשל, כדי לרשום איזה מספר) אנחנו משרבטים צורות ומקשקשים על הדף?

יבגני

 

יבגני היקר,

זה לא קורה רק כשמדברים בטלפון. אנשים משרבטים גם בפגישות ממושכות. ובשיעורי בית ספר. באופן כללי, אם אתה לוקח בן אדם, מכריח אותו להישאר במקום אחד, משעמם אותו ונותן לו כלי כתיבה, הוא מתחיל לשרבט.

 

יש כמה תיאוריות מעניינות שמנסות להסביר את התופעה הזאת, אך היחידה שנתמכת באופן מדעי היא שמלאכת השרבוט עוזרת לנו להתרכז. ב־2009 ערכה פרופ' ג'קי אנדרדה ממחלקת הפסיכולוגיה של אוניברסיטת פלימות' ניסוי שהראה כי יכולתם של נבדקים לזכור פיסות מידע משעממות (בניסוי השתמשו ברשימת שמות של אנשים זרים) עולה באופן משמעותי אם נותנים להם לצייר צורות על דף בזמן שהם מקשיבים.

 

התיאוריה של אנדרדה היא שהמאמץ המוחי הנדרש מאיתנו כדי לשרבט משהו סתמי קטן מכדי להפריע לנו להתרכז במה שנאמר, אך משמעותי מספיק כדי לא לתת לנו להיסחף לחלימה בהקיץ, שהיא התגובה הטבעית למידע משעמם. זאת הדרך הטבעית שלנו להשאיר את המנוע פועל כדי שלא יתקרר.

 

חוקרים אחרים מציינים כי החושים הם מקורות המידע שלנו, והמח מייחס יותר חשיבות למידע שמגיע מכמה מקורות. מי שמשרבט בזמן שהוא מקשיב מערב בפעולת הלמידה - ולו באופן רופף בלבד - גם את חושי הראיה והמישוש, ולא מפתיע שיכולת הלמידה שלו משתפרת לעומת מי שרק מקשיב.

 

זאת הדרך הטבעית שלנו להשאיר את המנוע פועל כדי שלא יתקרר זאת הדרך הטבעית שלנו להשאיר את המנוע פועל כדי שלא יתקרר איור: שאטרסטוק

 

מה שלא ברור עדיין זה איך כל כך הרבה אנשים עלו על הטריק הזה בלי לשים לב. אבל אולי אין צורך בהסבר מסובך. כשאני הייתי צעיר, אי אז בימי הביניים, טלפונים לא היו גרים לאנשים בתוך הכיס. הם היו כבולים לקיר בכבלים של חשמל ומידע והיתה להם פינה קטנה בבית שבה אנשים היו יכולים להשתמש בהם. בפינה הקטנה הזאת אנשים מסודרים היו מניחים את ספרי הטלפונים שלהם, כיסא קטן, וגם פנקס קטן וכלי כתיבה - למקרה שימסרו להם איזה פריט מידע חשוב שהם עלולים לשכוח או הודעה להעביר למי מבני הבית. הרי באותם ימים קו טלפון אחד היה משרת משפחה שלמה, ולעתים אף יותר.

 

אז הנה המצב: אתה יושב ליד שולחן, אתה לא יכול ללכת לשום מקום כי אתה אוחז בשפופרת הטלפון שמחוברת למכשיר עצמו שמחובר לקיר, אתה לא יכול לדבר כי בן שיחך בצד השני של הקו לא סותם את הפה, אתה גם לא יכול לפתוח ספר ולקרוא כי אתה צריך להקשיב ולשים לב מתי נדרשת איזו תגובה סמלית. וכל מה שיש לך תחת ידך זה דף ועט. פלא שאתה מתחיל לשרבט?

 

יכול מאד להיות, למרות היתרון המוכח מדעית, שאנו משרבטים בדיוק מאותה סיבה שבגללה כלבים לוקקים את מבושיהם. כי אנחנו יכולים.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x