$
משפט

נתן אשל יתפטר ויודה ב"צילום לא מקובל" של ר'

הפרשה שהסעירה את לשכת ראש הממשלה נחתמת בעסקה בין הפרקליטות לראש הסגל. הוא יודה שקיים קשר של "קירבה יתרה" כלפי העובדת בדרך שאינה ראויה ושחיטט במיילים שלה, ולא ישוב עוד לשירות המדינה. העונש: נזיפה חמורה

אביעד גליקמן, ynet 12:5719.02.12

דובר משרד המשפטים הודיע הבוקר (א') כי ראש הסגל במשרד ראש הממשלה, נתן אשל, צפוי לסיים את תפקידו בשירות המדינה. על פי הסדר שאליו הגיעו המעורבים בפרשה, הוא יודה שצילם את ר', עובדת לשכת ראש הממשלה, נכנס למחשב שלה שלא בידיעתה ומסר מידע הנוגע לה לגורמים שונים בלשכה.  

 

פרטי המקרים שעוררו חשד להטרדה, הועברו ליועץ המשפטי לממשלה על ידי שלושה בכירים בלשכה: מזכיר הממשלה צבי האוזר, המזכיר הצבאי אלוף יוחנן לוקר, וראש מערך ההסברה יועז הנדל. פרטי הפרשה היו ידועים גם למנהל הלשכה, גיל שפר.

 

 

דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן, מסר כי החקירה העלתה ראיות להתנהגות בלתי הולמת מצדו של אשל כלפי ר' הכפופה לו. היא עמדה בסירובה לשתף

פעולה עם החקירה, וזאת על אף ניסיונות של צוות החקירה ואחרים לשכנעה למסור עדות בעניין. לצד ממצאי החקירה, הועברה גם חוות דעת של ראש אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, שליווה את החקירה. במהלכה תושאלו 28 מעורבים ועדים, ואשל נחקר באזהרה.  

 

היועץ המשפטי לממשלה החליט על דעת פרקליט המדינה וכל גורמי המקצוע שעסקו בליווי החקירה במשרד המשפטים ובנציבות שירות המדינה, לאשר הסדר טיעון בפרשה, שנחשפה על-ידי כתב גלי צה"ל ספי עובדיה.  

 

ההסדר הוצע על ידי באי כוחו של אשל, עו"ד יעקב וינרוט, עו"ד רחל תורן ועו"ד יעל דולב והיועץ המשפטי לממשלה אישר אותו. לפי ההסכם, אשל יתפטר משירות המדינה עד ל-1 במרס, תוך התחייבות שלא לשוב עוד לשירות המדינה. כתב תובענה הוגש לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, ואשל התחייב להודות בו. לאחר ההרשעה, הצדדים יעתרו לעונש מוסכם של נזיפה חמורה.  

 

אשל מואשם ויודה בכך שפיתח וקיים קשר של קירבה יתרה מצדו כלפי ר', בדרך שאינה ראויה ואינה מקובלת בין ממונה לכפיפה בשירות המדינה. דרך זו כללה פגיעה בר' ובצנעת הפרט שלה, באמצעות כניסה למחשב שלה שלא ברשותה, מסירת מידע אישי ופרטי הנוגע לר' לגורמים שונים בלשכת ראש הממשלה מבלי שהייתה כל סיבה מקצועית או עניינית למסירתו של מידע זה לאותם גורמים, וכן בדרך של צילומים לא מקובלים של ר' באירועים שונים. בגין מעשיו אלה מואשם אשל בעבירות של פגיעה במשמעת בשירות המדינה והתנהגות שאינה הולמת עובד מדינה.

  

"מוסרי המידע פעלו כמצופה וכמתחייב"

 

דובר משרד המשפטים מסר כי הסדר הטיעון שנחתם מבטא קבלת אחריות על ידי אשל למעשיו ומוביל לתוצאה ראויה: סיום עבודתו בשירות המדינה. כמו כן מאפשר הסדר הטיעון סיום מהיר ויעיל של ההליך תוך כיבוד רצונה של ר' שלא להיות מעורבת בהליך משפטי. 

 

"הרחקתו של אשל משירות המדינה וענישתו מהוות מסר ערכי כלפי כל עובדי המדינה, בכירים ככל שיהיו, שלפיו אין לעבור לסדר היום על תופעות מעין אלה שנחשפו בחקירה", נמסר. 

 

בהתאם לרוח זו, עמד היועץ המשפטי לממשלה על כך שהעניין יובא בפני בית הדין למשמעת, ויסתיים בהודאה והרשעה ובעונש של נזיפה חמורה, שיצטרף להתפטרותו של אשל ולהתחייבותו שלא לחזור לעבודה בשירות המדינה. 

 

היועץ המשפטי לממשלה ביקש להדגיש כי "במצב שבו עובד בכיר ועתיר עוצמה מטריד בדרך כלשהי עובדת הכפופה לו החוששת להתלונן, ומידע על כך מגיע לעובדי מדינה – בין אם בכירים בין אם זוטרים – הרי שטוהר המידות וניקיון השורות בשירות המדינה מחייב עובדים אלה להעביר את המידע שהגיע לידיעתם, לידי הרשויות המוסמכות". לפיכך, "מוסרי המידע הראשוני ליועץ פעלו כמצופה מהם בנסיבות העניין, וכפי שמתחייב מתפקידם".  

 

היועץ המשפטי לממשלה הביע תקווה ש"הטיפול המהיר בפרשה שבא עתה לידי סיומו, יאפשר חזרה לשגרת עבודה תקינה באחד המקומות הרגישים והחשובים בשירות המדינה – לשכת ראש הממשלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x