$
משפט

בקשה לייצוגית נגד המשווקות: ייבאה ביצים מחו"ל והציגו אותן כישראליות

בתביעה שהוגשה נגד תנובה ומשווקות ביצים נוספות, נטען כי הן ייבאו ביצים מחו"ל - בעיקר מטורקיה - ללא פיקוח וטרינרי

כלכליסט 12:2716.02.12
תביעה, ובקשה לאישור כייצוגית, על סכום של 334 מיליון שקל הוגשה נגד תנובה ומשווקות ביצים גדולות נוספות על ייבוא ביצים מחו"ל ללא פיקוח וטרינרי. התביעה הוגשה ע"י אייל גולדברג באמצעות עורכי הדין דרור שרמן, ליאור לנדאו, ותומר לוי, נגד תנובה, ביצי גליקסמן, ביצי הכפר ומ. לסר.

 

בתביעה נטען כי לאורך שנים, בעיקר בתקופת החגים כאשר הביקוש לביצים טריות בישראל מרקיע שחקים, נהגו משווקות הביצים לייבא, בעיקר מטורקיה, מאות מיליוני ביצים במכולות, דרך הים, ולשווקן לצרכן הישראלי כאילו היו ביצים טריות מתוצרת ישראל.

 

בתביעה הוטל ספק בשמירת כללי הפיקוח הוטרינרי הנדרשים בחוק. לכן, נטען בתביעה, לא ברור אם הביצים הובלו בתנאי קירור הולמים ולכן לא ידועה מידת טריותן. עניין זה, טוען התובע, מהווה סכנה פוטנציאלית למחלות וטרינריות קטלניות, דוגמת סלמונלה, או להכיל חומרים כימיים האסורים לשימוש בישראל בגידול עופות להטלה.

 

התובע ועורכי דינו אספו ראיות שמאוששות לדבריהם את החשד כי הנוהג לייבא ביצים מחו"ל היה נהוג לאורך שנים. לתביעה צורף סקר של ד"ר מינה צמח, העלה שכ-85% מהצרכנים בישראל לא ידעו בכלל כי קיים יבוא של ביצי מאכל לישראל ולא היו רוכשים ביצים מיובאות, קל וחומר, מטורקיה.

 

טרם הוגש כתב הגנה.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x