$
דעות

משפט גאידמק: אמביציה שעלתה מאות מיליונים

פרקליטות מיסוי וכלכלה נאחזה בסעיף שולי מהבוידעם כדי למנוע התרסקות מוחלטת בתיק. חבל שהמדינה הפסידה סכומים כה גבוהים כתוצאה מעזיבת אנשי עסקים

משה גורלי 22:2215.02.12

פרקליטות מיסוי וכלכלה יכולה להודות לספר החוקים שמספק סעיפי שוליים שניתן להוריד מהבוידעם, לנקות מהם את האבק, ולגייסם כדי להציל תיק מהתרסקות מוחלטת. גלגל ההצלה נמצא בדמות סעיף התחבולה "ניצול טעות הזולת ללא כוונת מרמה". האוד המוצל הזה הוא מה שנותר מהריסות סניף הירקון של

בנק הפועלים, מאותה פשיטה מתוקשרת שהניבה שלושה כתבי אישום והפסדים של מאות מיליוני דולרים למדינת ישראל, כתוצאה מעזיבתם של עשרות אנשי עסקים יהודים מרוסיה ומצרפת שלא רוצים לשמוע יותר על ישראל.

 

ומה קרה עם כתבי האישום? שניים - הדסק הרוסי והצרפתי - הסתיימו בזיכויים אצל השופטים כבוב ורוזן. היום הסתיים התיק השלישי. זיכוי נוסף היה כנראה מעל ליכולתה של עו"ד אלה רובינק, מנהלת מיסוי וכלכלה הפורשת. לכן נקצצו סעיפי האישום המקוריים לגובה דשא בהסדר הטיעון שרופד גם בתשלום וולונטרי של 15 מיליון שקל שאינם עונש או קנס, אלא מחיר שהסכימו הנאשמים לשלם כדי לסיים עכשיו את התיק. התיק נפח סופית את נשמתו לאחר עדות נציגי בנק אמרו מהולנד. ההולנדים לא הבינו מה הם עושים כאן בכלל. לטענתם הם כלל לא רומו. גם השופט צבי גורפינקל דחק בצדדים להגיע להסדר לאחר שהתרשם כי הר המרמה הוליד עכבר של דיווח.

 

כתב האישום נועד בעיקרו "לחנך" את הבנקאים לדיווחים מלאים ומדויקים יותר. חברת הנאמנות של בנק הפועלים לא דיווחה להולנדים על כך שגלמור מסתייע בכספים של גאידמק לרכוש מהבנק את חברת טרמופוסט. זאת, בגלל ההערכה שההולנדים לא ימכרו אם יידעו שמדובר בכספי גאידמק. ההולנדים אכן העידו שלא היו מנהלים משא ומתן אילו ידעו מראש שהכסף הוא של גאידמק. אבל העסקה הושלמה אף שבזמן אמת, לפי הראיות, היו קציני הציות של הבנק ההולנדי מודעים לזיקה של גאידמק לחשבון שבו הוחזק הכסף. הסדר הטיעון, כתב השופט, קרוב ברוחו לפסק דין, אילו נאלץ לכתוב אותו. ללא הלבנת הון, ללא מרמה, ללא סעיפים שבמקור הצטברו ל־70 שנות מאסר. וכאמור, גם ללא מאות מילוני דולרים שמדינת ישראל הפסידה בגלל אמביציית היתר של הפרקליטות בסיפור כולו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x