$
משפט

פרשת הלבנת ההון: גאידמק ישלם 3 מיליון שקל

עם זאת, הסכום האמור לא ייחשב כקנס. במסגרת הסכם הטיעון שנחתם עם הפרקליטות, נגזר על גאידמק גם מאסר על תנאי של שנה. בנק הפועלים ישלם 9 מיליון שקל למדינה

הדר קנה 11:5515.02.12

ארקדי גאידמק ישלם למדינה 3 מיליון שקל במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עם הפרקליטות בפרשת ההון בבנק הפועלים.

 

השופט גזר על גאידמק ועל נחום גלמור קנסות של 21 אלף שקל לכל אחד ומאסר על תנאי למשך שנה. בהכרעת הדין נכתב כי שלושה נאשמים בפרשה ישלמו לקופת המדינה - לידי

האפוטרופוס הכללי - סכומי כסף מבלי שהדבר ייחשב לקנס: גאידמק ישלם כאמור 3 מיליון שקל, נחום גלמור ישלם גם הוא 3 מיליון שקל, ובנק הפועלים ישלם 9 מיליון שקל.

 

במסגרת עסקת הטיעון הודה גאידמק בקבלת דבר בתחבולה, והסעיף החמור של עבירות הלבנת הון נמחק מכתב האישום.

  

העונש ניתן היום (ד') על ידי השופט צבי גורפינקל, שגזר גם את עונשם של יתר חמשת הנאשמים בפרשה. 

 

הפרשה החלה באוקטובר 2009 כשהפרקליטות הגישה כתב אישום נגד גאידמק בשל הלבנת הון בהיקף של 650 מיליון שקל וכן עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, פעולה ברכוש אסור במטרה להסוות את מקורו ומסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח.

 

על פי כתב האישום המקורי, חברת פועלים נאמנויות, היו"ר לשעבר שלמה רכט והמנכ"ל לשעבר חיים שמיר מואשמים - כחלק מפרשת הלבנת ההון של גאידמק - בעבירת אי־דיווח לפי חוק איסור הלבנת הון. פועלים נאמנויות הואשמה כי פעלה עם גאידמק ועם גלמור כדי לאפשר לחברת קזפוספט לרכוש במרמה את חברת טרמופוס.

 

בכתב האישום נטען כי הרכישה התבצעה באמצעות הסתרת זהותו של גאידמק כבעל הכספים ששימשו לרכישה, ובשיתוף פעולה מצד החברה לנאמנות שהתבטא בשורה של מצגים בנקאיים כוזבים לנציגי בעלי המניות של החברה בהולנד.

 

על שלמה רכט נגזרה שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 21 אלף שקל, על חיים שמיר נגזרה גם כן שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 15 אלף שקל. במסגרת הסדר הטיעון הודיע השופט כי כתב האישום נגד רם לוי, היועץ המשפטי, וקרן ללום, מנהלת הדסק הצרפתי, בוטל.

 

עוה"ד נוית נגב, גל הררי-גולדמן ורונן מנשה, המייצגים את חיים שמיר, מסרו: "במסגרת הסדר הטיעון התביעה חזרה בה מכל ששת האישומים בעבירת איסור הלבנת הון. מחיקת האישומים משמעותית ביותר ומחזירה את התיק למידתו הראויה, עבירה מתחום סדרי המינהל הגובלת בעבירת משמעת. לחיים שמיר נגרם סבל רב כתוצאה מההליכים, ואנו שמחים כי כעת הוא יוכל לחזור לשגרת חייו".

 

עו"ד איתן מעוז, סנגורה של קארן ללום מסר בתגובה: לא היתה שום סיבה להגיש אישום כנגד קארן ללום, וביטול האישום היום - גם אם מאוחר - עדיין מאוד משמח. קארן ללום זוכתה בשנת 2009 בבית המשפט המחוזי מכל אשמה בפרשת הדסק הצרפתי. לפני מספר חודשים חזרה בה המדינה מערעור שהגישה לבית המשפט העליון על הזיכוי בבית המשפט המחוזי, והיום חזרה בה הפרקליטות בפעם השלישית מהטענות כנגד קארן - לאחר תום פרשת התביעה. חבל שהוגש אישום כה מיותר. צריכה היתה הפרקליטות לשקול את ראיותיה בזמן המתאים לכך".

 

את שלמה רכט ייצגו עו"ד תימור בלן, את חיים שמיר ייצגו עוה"ד נוית נגב, רונן מנשה וארז הראל, את בנק הפועלים ייצגו עוה"ד פנחס רובין ודנה גרובר ממשרד גורניצקי, את ארקדי גאידמק ייצו עוה"ד דוד ודפנה ליבאי, את נחום גלמור ייצגו עוה"ד נבות תל צור וז'ק חן, את רם לוי ייצג עו"ד מיכה פטמן ואת קארן ללום ייצג עו"ד איתן מעוז.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x