שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סביבה

שיאני צריכת המים בתעשייה

מפעל אחד "שותה" פי 10 ממי עדן, נביעות ועין גדי. שיאנית הצריכה של מים בתעשייה ב־2011 היתה רותם אמפרט נגב

הכללת חברות המים המינרליים בקטגוריית התעשייה בתעריפי המים מעוררת השוואה מעניינת בין אותן חברות לצרכניות מים אחרות בתעשייה. הקצאת המים לשלוש חברות המים המינרליים הסתכמה ב־2011 ב־975 אלף קוב. לשם השוואה, מפעל אינטל קריית גת לבדו קיבל הקצאה של כ־4.4 מיליון קוב מים, המשמשים לקירור בתהליך הייצור של שבבים אלקטרוניים.

 

שיאנית הצריכה של מים בתעשייה ב־2011 היתה רותם אמפרט נגב, חברה־בת של כיל, שקיבלה הקצאה של כ־9.8 מיליון קוב מים המשמשים ליצירת קיטור המסייע בכריית פוספטים. מדובר בכמות מים הגבוהה פי עשרה מכל שוק המים המינרליים יחד. רותם אמפרט הוזכרה גם כמועמדת פוטנציאלית להעלאת תמלוגים על הפוספטים. "חברה־אחות" שלה, מפעלי ים המלח, עמדה בשנה שעברה בלב המאבק מול משרד האוצר נגד העלאת תמלוגי האשלג.

 

 

 

ברשות המים החלו בשנים האחרונות להעלות בהדרגה את מחירי המים לתעשייה. בשנת 2009 עמד התעריף על 3.15 שקלים לקוב, ואילו בתחילת השנה, עם כניסתה של מדרגת מחיר חדשה לתוקף, עלה המחיר ל־6.04 שקלים

לקוב לתעשייה. בינואר 2014 יעמוד מחיר המים לתעשייה על כ־7.94 שקלים לקוב. לשם השוואה, המחיר הנמוך לצרכן ביתי עומד כיום על 8.63 שקל לקוב. חשבון המים הבייתי הממוצע עלה בשיעור של יותר מ־30% בשנתיים האחרונות.

 

לפי הערכות רשות המים, העלאת התעריפים האחרונה לבדה, ב־1.20 שקלים לקוב לתעשייה, שוויה בין 90 ל־100 מיליון שקלים, שאלמלא היו מגיעים מהתעשייה היו מתבטאים בהעלאת מחיר המים לצרכן הפרטי.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x