$
משפט

כתבי אישום בהולילנד: אולמרט מואשם בשוחד

הפרקליטות מגישה היום את כתבי האישום בפרשה. בין הנאשמים: דני דנקנר, אביגדור קלנר, יעקב אפרתי, אורי לופוליאנסקי ושולה זקן

הדר קנה 09:1405.01.12

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) מגישה היום (ה') כתבי אישום בפרשת הולילנד. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מואשם בלקיחת שוחד.

 

כתב האישום מוגש נגד שורה נוספת של נאשמים, בהם הלל צ'רני, שהיה בעל הזכויות במקרקעין שבמתחם באמצעות חברת הולילנד תיירות; אביגדור קלנר,

ממקימיה של חברת הולילנד פארק שהוקמה לשם רכישת חלקים מהמקרקעין במתחם; שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט; דני דנקנר, יו"ר  תעשיות מלח לישראל, שכיהן גם כסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים; יעקב אפרתי, ששימש כמנכ"ל משרד התשתיות ומאוחר יותר מונה לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל; אורי לופוליאנסקי, שכיהן בשנים הרלבנטיות כסגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר ועדת המשנה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ובהמשך כראש העירייה ויו"ר הועדה.

 

פרשת הולילנד נחשפה לפני קרוב לשנתיים בעקבות פעילות היחידה הארצית לחקירות הונאה, שהגדירה אותה כאחת מהחמורות בתולדות המדינה. כתב האישום עוסק בשלוש פרשיות נפרדות, אך כרוכות האחת בשנייה, שעניינן קידום פרוייקטי נדל"ן שונים בארץ תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור שונים, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל.

 

עיקרו של כתב האישום נוגע למלון הולילנד לשעבר בירושלים, שהפך לפרויקט בנייה גדול, תוך מעורבות הנאשמים השונים. על פי החשד, הועברו לכאורה תשלומי שוחד בסכומים של מיליוני שקלים לבכירים ובעלי תפקידים, וביניהם לאולמרט, בתקופת כהונתו כראש העיר ירושלים. לטענת הפרקליטות, מערכת היחסים בין יזמי הנדל"ן ובעלי הקרקע לבין עובדי ונבחרי הציבור פעלה כך שהיזמים מספקים מעת לעת את צרכיהם הכספיים של עובדי הציבור והמקורבים להם. בתמורה פעלו אותם עובדים להסרת מכשולים, דחיית התנגדויות, קיצור דרמטי בלוחות הזמנים של ההליכים התכנוניים, הגדלה ניכרת של אחוזי הבנייה, שינויים בייעוד המקרקעין, הקלות בחובות הבנייה והפחתת מסים.

 

על אף שכתב האישום עוסק בירושלים, מסכת העובדות המפורטות בו מתארת מערכת תשלומי שוחד נוספים ואחרים במקומות נוספים במדינת ישראל. כך לדוגמא מפרט כתב האישום תשלומי שוחד שניתנו בעבור קידום ענייניהם של יזמי הנדל"ן בקרקעות בצפון (עתלית, חוות יבור), קרקעות באזור המרכז (חוות שלם) וקרקעות בדרום (חוות מבחור, אילת).  

  

כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות לקיחת שוחד ומתן שוחד, ולחלקם גם עבירות של הלבנת הון, אישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס.

 

"מעולם לא לקח שוחד"

 

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה: "הגשת כתב האישום דווקא כעת, תוך כדי ניהול המשפט נגד אולמרט, ובניגוד לכל אמת מוסר של הגינות בסיסית, היא שערורייה בפני עצמה, ויש בה לטעמנו ניסיון פסול להשפיע על בית המשפט הדן בימים אלו בעניינו של אולמרט ועומד בפני קבלת הכרעות.

 

"כתב האישום הוגש מבלי שהפרקליטות אפשרה לאולמרט אפילו את זכותו הבסיסית לשימוע, וזאת למרות הידיעה הברורה של אנשי הפרקליטות כי התיק בעניין הולילנד בכל הנוגע לאולמרט הוא מופרך מיסודו ומורכב כולו מטענות בעלמא של עד מדינה מפוקפק. אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין, והגשת כתב אישום כעת לא תשנה עובדה זו.

 

"אולמרט, כראש העיר ירושלים, תמך בפרויקט הולילנד כבר מתחילתו, וזאת במתכונתו הראשונית, לפני שהוכנסו שינויים רחבים מאד לאחר תקופתו. הוא תמך בפרויקט המקורי מתוך אמונה כי דווקא בתקופה שבה אוכלוסיה רחבה נוטשת את עיר הבירה, יסייע להשאיר בירושלים אוכלוסיה חילונית מבוססת שהעיר כה זקוקה לה".

 

עורכי הדין ירון קוסטליץ, הדס ליס ונעה פירר ממשרד ד"ר וינרוט, המייצגים את יעקב אפרתי, מסרו: "אפרתי אינו קשור בכלל לפרשת הולילנד ולא יוחסה לו כל עבירה בגינה. הפרקליטות הזמינה את מר אפרתי לשימוע בעניינים אחרים בכלל: חברת הזרע ובעניין חברת תעשיות מלח.

  

"הפרקליטות קיבלה במלואה את עמדתנו בשימוע, לפיה מר אפרתי לא קיבל שוחד ממאן דהוא בעניינה של חברת הזרע, ולפיכך החליטה שלא להעמידו לדין בעניין זה. הפרקליטות קיבלה גם את מרבית טענותינו בעניינה של חברת תעשיות מלח. אנו מאמינים שגם הטענה הבודדה שנותרה בעניינו – תידחה ע"י בית המשפט הנכבד, וכי בית המשפט יזכה את מר אפרתי מכל אשמה. מצער אפוא עד מאוד כי הפרקליטות החליטה להעמיד לדין בכל זאת את מר אפרתי, ולגרור אותו למשפט סבוך בעניינים שאינם נוגעים לו כלל לפי עמדת הפרקליטות עצמה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x