• תפריט
אקדמיה

איפה לומדים להתמחות בביטחון?

בעולם שבו המציאות הטכנולוגית משתנה מהר מתמיד, כוחות הביטחון נלחמים לעמוד בקצב. כדי לעשות זאת צריך ללמוד באחד המסלולים הרבים שכבר קיימים כיום בתחום

נושאים רבים מטרידים את ישראל לאורך השנים, אך נדמה כי אין סוגיה בוערת יותר באופן מתמשך מאשר זו הביטחונית. וכשמדברים על ביטחון, מונח זה נחלק לתחומים מגוונים למדי: לעתים מדובר בהתמודדות עם פעילות טרור בשטחי המדינה, לפעמים עסקינן בריגול במדינות אויב, וישנם מקרים שהמשמעות

היא בכלל היכולת לחלק נכון את עוגת התקציב השמן. בעולם שבו המציאות הטכנולוגית משתנה מהר מתמיד, כוחות הביטחון נלחמים לעמוד בקצב. כדי לעשות זאת צריך ללמוד באחד המסלולים הרבים שכבר קיימים כיום בתחום.

 

1. קצין ואקדמאי

לימודים משולבים ביחסים בינ"ל, אסטרטגיה וביטחון באונ' תל־אביב

 

אוניברסיטת תל־אביב מפעילה תוכנית לתואר שני, המשלבת קורסים וסמינרים בתת־תחומים של לימודי הביטחון. הסטודנטים מקבלים הכשרה בחשיבה אסטרטגית, מדיניות הביטחון של ארה"ב, ביטחון ישראל, תפוצה גרעינית, טכנולוגיה צבאית, דעת קהל ומדיניות חוץ ומשפט בינלאומי. בנוסף לקורסי הליבה בתחומי האסטרטגיה והיחסים הבינ"ל, מוצעים קורסים גם במחשבה מדינית, פסיכולוגיה וסוציולוגיה.

 

למי זה מתאים: למומחי ביטחון שאינם חלק מהמערכת הביטחונית בהכרח.

 

2. הלוחמים בטרור

לימודי ביטחון וטרור במרכז הבינתחומי הרצליה

 

בית הספר לאודר לממשל במרכז הבינתחומי מפעיל תוכנית התמחות בלימודי ביטחון וטרור. המאפיין את התוכנית הוא השילוב בין לימודים אקדמיים, סימולציות וסדנאות, שמציעים כלים לחשיבה ביקורתית. כל סטודנט אמור להפוך למומחה בטרור, על דפוסי פעולתו, היקפו ופיזורו בעולם. כל זאת תוך הבנת האתגר שתופעה זו מציגה למקבלי החלטות, למוסדות ביטחון, למערכות המשפט ולסקטור העסקי.

 

למי זה מתאים: לרוצים להיכנס לתחום הלוהט בעולם, המאבק בטרור.

 

3. ביטחון פנים מרחוק

המגמה ללימודי צבא וביטחון לאומי במכללה הישראלית לביטחון וחקירות

המכללה הישראלית לביטחון וחקירות בפתח תקווה הוקמה כדי להעניק הכשרה מקצועית לבעלי תפקידים ביטחוניים. היא מציעה לימודים שלא לתואר בעשר מגמות שונות, בהן סייבר־טרוריזם ולימודי צבא. המכללה מקיימת גם קשר עם אוניברסיטת יורק בקליפורניה, ללימודים ממרחק לתואר ראשון ושני במינהל ציבורי ומדעי ההתנהגות. בין המגמות המוצעות: טרור, ביטחון פנים ואכיפת חוק.

 

למי זה מתאים: לחובבי סרטי אקשן ותרגילים גדודיים שרוצים עוד ידע.

 

4. הרמטכ"ל הבא

תוכניות הכשרה לבכירי מערכת הביטחון במכללה לביטחון לאומי

 

במכללה לביטחון לאומי (מב"ל) הממוקמת במחנה גלילות, מועברות לבכירי המערכת הביטחונית הכשרות ביסודות הביטחון הלאומי. הלימוד במכללה נעשה ברמה אקדמית ומהווה ציון דרך חשוב בקריירה של הקצינים הבכירים בצה"ל ומקביליהם במוסד, בשב"כ, במשטרת ישראל ובשירות בתי הסוהר והתעשייה הצבאית. למעשה, לימודים במכללה מהווים תנאי לקידום עתידי.

 

למי זה מתאים: לקצינים הבכירים שחולמים על דרגת אלוף בעתיד.

 

5. הקרב על הים

בית הספר ללוחמה ימית של הצבא האמריקאי בניו פורט, רוד איילנד

 

בית הספר ללוחמה ימית של חיל הים האמריקאי (Naval War College) הוקם כדי להכשיר מנהיגים מבצעיים, להשפיע על עיצוב עתידו של חיל הים, ולהכשיר מפקדים להכנת הכוחות לקרב בצורה אופטימלית. בית הספר נולד עבור בכירי הצבא האמריקאי, אך יותר מ־100 מדינות, ובהן ישראל, שולחות אליו נציגים שישתלמו בתוכניות הלימוד הבינלאומיות.

 

למי זה מתאים: למי שמאמינים שמלחמה ימית היא עדיין הדבר הבא

 

 

כלכליסט באייפד - חוויה אינטראקטיבית שעוד לא נראתה בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x