$
משפט

כתב אישום: חברות המייצרות מדי מים תיאמו הצעות למכרזים

כתב אישום הוגש נגד החברות ארד, ארם, מדי ורד, רימונים, גת מדי מים ומד תקין בעבירות של הסדרים כובלים וקבלת דבר במירמה

טל ליטמן 17:0727.12.11

רשות ההגבלים העסקיים הגישה היום (ג'), כתב אישום נגד החברות ארד, ארם, מדי ורד, רימונים, גת מדי מים ומד תקין ונושאי משרה בכירים, בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים ועל חוק העונשין שבוצעו על ידי החברות ונושאי המשרה בהן.

 

ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה בעקבות חקירה

מקיפה שניהלה מחלקת החקירות של רשות ההגבלים העסקיים, ולאחר קיומם של שימועים במסגרתם הועלו טיעוניהם של החברות הנאשמות ושל נושאי המשרה הנאשמים מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום בעניינם.

 

חוקרי הרשות עצרו עם פתיחת החקירה בכירים בכמה חברות בתחום מדי המים במסגרת חקירה פלילית שמתנהלת ברשות.

 

על פי כתב האישום החברות ונושאי המשרה בהן מואשמים בכך שבין השנים 2004-2009 תיאמו כ-20 מכרזים שונים שנערכו על ידי רשויות מקומיות ותאגידי מים, מכרזים שעניינם רכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים. במסגרת התיאומים הציגו החברות מצגים כוזבים בפני העיריות ותאגידי המים כאילו מתקיימת ביניהן תחרות כאשר בפועל סוכם בין החברות עוד בטרם המכרז מי תהיה החברה אשר תגיש את ההצעה הזוכה. החברות אף תיאמו ביניהן את העלאת המחירים בשוק כך שהמחירים בהן רוכשות הרשויות המקומיות את מדי המים יהיו גבוהים יותר.

 

על פי כתב האישום, מלבד ההסדרים הכובלים ועבירות קבלת הדבר במרמה בהן היו מעורבות חברות ארד וארם, לא קיימו חברות אלו את התנאים שהושתו עליהם במסגרת מיזוג ארד – ארם בשנת 2001, תנאים אשר תוקנו בשנת 2005.

 

כתב האישום כולל גם אישום נגד עורכי הדין מיכאל עצמון ואריאל ג'רבי אשר ניסחו את ההסכמות, ואף החזיקו בידם ערבויות בסכום של 150 אלף שקל על מנת להבטיח את ביצועם של הסדרי תיאום המכרז.

 

עקב היקפם הכספי של התיאומים והשיטתיות בה הם נעשו, נכללו בכתב אישום עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות מן העיריות ותאגידי המים.

 

כתב האישום הוגש ע"י עו"ד אסף מוזס, ראש צוות במחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים ועו"ד אבי גרוסמן, מהמחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x