$
משפט

וינשטיין ולדור במכתב חריף לוועדה המחוזית בחיפה: "לא להכשיר עבירות בנייה בדיעבד"

שלחו את המכתב בעקבות אישור הפעלת סופרמרקט במתחם בקיבוץ יגור, ובכך למעשה להכשיר עבירות בנייה. לדור: "ההחלטה מעוררת תמיהות רבות וקשות ביותר"

איתי הר אור 15:3811.12.11

פרקליט המדינה, משה לדור, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (עניינים אזרחיים), שרית דנה, פנו אל חברי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה בבקשה לקיים דיון בשינוי עמדתם בנוגע למתחם ה"סטופמרקט" בקיבוץ יגור ולשקול את עמדתם מחדש.

 

הפרשה החלה ב-2003 כאשר הוועדה המחוזית התירה
ליגור להקים במתחם הקיבוץ מבנים לשיווק תוצרת חקלאית בלבד. אף על פי כן, הוקם במתחם מבנה מסחרי רחב מידות המשמש כסופרמרקט של רשת "סטופמרקט", המשתרע על פני שטח של למעלה מ-5000 מ"ר, ומשמש בפועל כסופרמרקט מסחרי לכל דבר ועניין.

 

מאז פעלה המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין במשרד המשפטים, בראשותו של עו"ד חובב ארצי, כדי לנקוט בהליכי אכיפה שונים שיובילו לסגירת המתחם. בין היתר, הסתיים הליך פלילי נגד חברת סטופמרקט ומנהליה ונגזרו עליהם קנסות משמעותיים. בנוסף, צו איסור שימוש הוצא למבנה, ושני כתבי אישום תלויים ועומדים: האחד נגד קיבוץ יגור, מזכיר הקיבוץ והאדריכל מטעם הקיבוץ בגין עבירות בנייה שונות, והשני נגד מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה זבולון בגין מתן היתר שלא כדין.

 

לאחרונה הגיש הקיבוץ לוועדה המחוזית בקשה לשינוי התב"ע (תוכנית בניין עיר) במתחם, שמהותה הכשרת עבירות הבנייה והתרת המשך הפעלתו של סופרמרקט במקום. במשרד המשפטים טוענים כי גורמי התכנון בוועדה המחוזית, שבעבר התנגדו מכל וכל להקמתו של מתחם מסחרי, שינו את עמדתם ותמכו בתוכנית שאינה מתיישבת עם מדיניותו של מינהל התכנון במשרד הפנים להימנע מאישור הקמת מרכזים מסחריים בשולי הערים או במרחב הכפרי, ובלא לתת את המשקל המתחייב לכך שמדובר בתכנית שעניינה הכשרת עבירת בנייה רבת היקף, כמתחייב מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה.

 

"הכשרת עבירות בנייה חמורה בדיעבד"

 

לאור זאת, שיגר לדור מכתב למשנה ליועמ"ש (עניינים אזרחיים), שבו העלה תמיהות בעניין החלטת הוועדה המחוזית לאשר עבירות בנייה במתחם הסטופמרקט ביגור. לדור כתב כי "הרושם הכללי שנוצר הוא שהוועדה המחוזית פועלת להכשיר עבירת בניוה חמורה רק משום שנקבעו 'עובדות בשטח', בניגוד מוחלט לעמדה התכנונית שנקטה בעבר, ובניגוד למתחייב מהנחיות היועץ המשפטי לממשלה לפיהן יש לתת משקל רב לאינטרס הציבורי במניעת עידוד עבריינות בנייה בדרך של הכשרת עבירות חמורות בדיעבד".

 

לבקשתו של פרקליט המדינה, הנחתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (עניינים אזרחיים), שהיתה שותפה לתמיהות בעניין ההחלטה, את הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה, לקיים דיון נוסף בתוכנית להכשרת עבירות הבנייה הנרחבות במתחם הסטופמרקט.

 

מכתבו של פרקליט המדינה ללשכת היועץ המשפטי לקיים דיון מעמיק נוסף בתוכנית, נשלח לאחר שבמשרד המשפטים נודע, כי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה החליטה להפקיד תוכנית שמהותה הכשרה בדיעבד של עבירת הבנייה במתחם הסטופמרקט סמוך לצומת יגור. "זאת, בניגוד מוחלט לעמדתה הקודמת של הוועדה כי אין מקום להתיר הקמת סופרמרקט במקום".

 

"תמיהות קשות ורבות"

 

במכתב החמור מציין לדור כי "על פני הדברים החלטה זו מעוררת תמיהות רבות וקשות ביותר, באשר היא מבטאת שינוי עמדה קיצוני של לשכת התכנון בוועדה המחוזית ובאשר עולה הרושם, כי הוועדה המחוזית לא נתנה את המשקל הראוי המתחייב מכך שמדובר בתוכנית שכל כולה הכשרת עבירה חמורה בדיעבד, בניגוד למתחייב מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה". כאמור, פרקליט המדינה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה פנו אל חברי הוועדה המחוזית בדרישה לקבל הסברים בנוגע לשינוי העמדה הבלתי מובן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x