$
דעות

הרמת מסך למחאת הדיור

ראשי המחאה לא משכילים להישיר מבט לעבר המצב הכלכלי העולמי הרעוע ולא מבינים כי השינוי שלו הם מצפים לא יקרה ביום אחד

טל מירון ונטע כהן-סלמן 08:4302.12.11

מחאת הדיור החלה למען מטרה עילאית - עתיד משופר לאזרחי ישראל, אך עד מהרה התגלתה כמי שסובלת מקשיים הנובעים מחוסר מיקוד וניסיון להרים על גבה את מרבית מחאות העולם: המתמחים, עובדי הקבלן, האימהות, הסתדרות העובדים ואפילו ניצולי השואה.

 

ראשי המחאה אינם משכילים

להישיר מבט לעבר המצב הכלכלי הרעוע הפוקד את הסביבה הקרובה לנו, אינם מבחינים בהתפוררות האימפריה האירופית ומתקשים להפנים כי אין זה הזמן לשינויים מרחיקי לכת ובוודאי שאין זה הזמן לחריגה ממגבלת התקציב.

 

בחינה עובדתית של התמונה הכוללת מלמדת כי יוון פשטה רגל, איטליה מובילה מייד אחריה, צרפת נתונה תחת קשיים כלכליים רבים וכן אירלנד וספרד מצויות במצב נדל"ני רעוע. ראשי המחאה מתעלמים מכך שמדינת ישראל הקטנה, למרות כל קשייה, צולחת פעם אחר פעם תקופות של שפל כלכלי עולמי ועומדת על רגליה בגאון.

 

חמור מכל, ראשי המחאה בוחרים לתקוף פעילויות חיוביות שנעשות, למען קידום מטרות אשר לשמן נוצרה המחאה ובראשן דו"ח טרכטנברג, שמציע שינוי חברתי אמיתי ונותן מענה למרבית הסוגיות שעלו במסגרת המחאה, לרבות מצוקת הדיור.

 

בין היתר קובע הדו"ח, כי על מקבלי ההחלטות להגדיל את היצע הדירות תוך הקצאה בסך של 30 מיליון שקל לתקציב משרד השיכון בשנים 2014-2012 לקידום תוכניות מפורטות ומתאריות לפינוי-בינוי ולפעול לגיבוש כלים להתמודדות עם בעיית האשראי הבנקאי לליווי פרויקטים למגורים.

 

הדו"ח קובע מתווים שונים להקלה בתשלומי המסים ברכישת דירות למגורים ומנגד הגדלת תשלומי המסים על דירות ריקות ואף מציע מקומות אפשריים שונים להקמת מתחמי דיור רחבי היקף בכל הארץ. יחד עם זאת, קריאת הדו"ח מלמדת כי על מקבלי ההחלטות לפעול למימוש הדו"ח תוך הימנעות מנקיטת צעדים חפוזים שעלולים להביא לפגיעה ארוכת טווח בשוק הנדל"ן ובכלכלה הישראלית.

 

בנוסף לדו"ח טרכטנברג אנו עדים לחקיקה, מהעת האחרונה, אשר תכליתה לתת מענה למצוקת הדיור: חוק מיסוי מקרקעין (הגדלת היצע דירות - הוראת שעה) 2011 אשר תוקפו עד לסוף שנת 2012 מתיר למכור עד שלושה נכסים בפטור מתשלום מס שבח.

 

בנוסף, בהתאם להוראת השעה הופחתו שיעורי המס ליחיד אשר ימכור קרקע המיועדת לבניית שמונה דירות למצער. בנוסף, רוכשי דירת מגורים יחידה ייהנו מפטור מתשלום מס רכישה עד לסכום של 1.35 מיליון שקל בעוד שרכישת דירת מגורים נוספת תחויב בתשלומי מסים גבוהים. מטרת הוראת השעה הינה ברורה - מחד להגדיל את היצע הדירות בשוק ולהקל על רוכשי דירת מגורים יחידה, ומאידך להקשות על רוכשי דירות להשקעה.

 

בחודש שעבר חוקקה תקנה חדשה לפיה ניתן יהיה לפצל דירות באמצעות קבלת היתר מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

 

אם כן, בחינה מדוקדקת מלמדת כי נעשות פעולות רבות לשיפור מצוקת הדיור ולפתחה של הכנסת מונחות, מדי יום הצעות חקיקה שונות כאשר המכנה המשותף לכולן הוא אחד - מתן מענה למצוקת הדיור. לאור זאת, הרי שכל שנותר לנו לעשות הוא לתת רוח גבית לנעשה ובעיקר להבין, כי השינוי לו מצפים ראשי המחאה, לא יקרה בן יום ובוודאי שלא יחול על כל התחומים שהוצגו על ידם, ויפים דבריו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, כפי שנאמרו בוועדת הכספים האחרונה,"יש להמשיך ולנהל את המשק באחריות, ולא לתת לאף אחד להיכנע לפופוליזם" - ודי לחכימא ברמיזא.

 

נכתב על ידי עורכות הדין טל מירון ונטע כהן-סלמן ממשרד עורכי דין מירון & סלמן המתמחה בתחום המקרקעין ודיני המשפחה.

 

האמור בכתבה זו אינו מהווה יעוץ משפטי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x