שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו: "עלינו למצוא איזון בין הכלכלה, צרכי הביטחון והצרכים החברתיים"

ראש הממשלה בישיבת סיעת הליכוד: "ישראל היא מהמדינות היחידות שהצליחו לחמוק מתוצאות המשבר". ברק בישיבת סיעת העצמאות: "אני בעד להסתכל תמיד למציאות בעיניים ולקבל את ההחלטות הנדרשות"

תומר אביטל 16:4128.11.11

בפתח ישיבת סיעת הליכוד אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי, "יש משולש שנצטרך לקבל בו החלטות: הכלכלה העולמית העוברת טלטלה קשה מאוד ואנחנו בתוכה. שני הקודקודים הנוספים הם - הצרכים החברתיים בהם אימוץ מסקנות טרכטנברג, והמצב הגיאופוליטי באזור שלנו. זה מתבטא בצבר של איומים הולך וגובר".

 

נתניהו הוסיף, "עלינו למצוא איזון בין הכלכלה, צרכי הביטחון והצרכים החברתיים. זה מחייב החלטות לא פשוטות. הדרך היחידה לטפל בכך זה באחריות לאומית ובזהירות. ישראל היא אחת המדינות היחידות שהצליחו לחמוק מתוצאות המשבר". לדבריו "אני לא חושב שיש אזרח בישראל שיכול להתעלם ממה שקורה. נמצא את האיזון המתאים, כפי שהאחריות מחייבת אותנו להחליט".

בתוך כך, בישיבת סיעת העצמאות שהתקיימה היום הופיע פרופ' אביה ספיבק במטרה להביע את עמדת ועדת המומחים המייעצים למחאה.

 

לדבריו,

"המחאה לא בת ערובה לויכוח השנתי בין משרד האוצר למשרד הבטחון על גובה התקציב", אמר פרופ' ספיבק, "הדרך לפתור את בעיית הקצאת המשאבים לצורך יישום המלצות דו"ח טרכטנברג היא על ידי שימוש בהגדלת המסים שהוחלט עליה לאחרונה בישיבת הממשלה.

 

ההמלצות המופיעות בדו"ח טרטנברג הן המינימליות ביותר, ויהיה זה לעג לרש שאפילו אותן הממשלה לא יכולה ליישם".

 

שר הביטחון אהוד ברק התבטא בעמימות ואמר כי "אנחנו בסיעת העצמאות נמשיך לעמוד על כך שגם נוכח האתגרים והצורך לקבל החלטות, ממשלת ישראל תפעל בצורה נכונה לתת מענה למסה קריטית מתוך הדרישות של המחאה החברתית לצרכים שכמעט לא צריך להסביר אותם - הביטחוניים שנובעים מהמציאות שמסביבנו ולמשבר הכלכלי העולמי שנמצא לפתחנו ולמעשה הגיע אל חופינו. תידרשנה החלטות אני מניח שהן לא תהיינה קלות אבל אנחנו בעד להסתכל תמיד למציאות בעיניים ולקבל את ההחלטות הנדרשות, קשות ומורכבות ככל שתהיינה כדי לצעוד בצורה נכונה אל מה שנכון למדינת ישראל".

 

בהמשך המסדרון, בפתיחת ישיבת סיעת העבודה היום אמרה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כי "בשבוע שעבר הקשבנו קשב רב וגילינו שסדר היום החברתי יצא מהאופנה אצל קדימה ואצל הליכוד. עד לפני כמה שבועות כולם נדחפו בתור כדי להציג את סדר היום החברתי כלכלי שלהם. והשבוע, מילה אחת בקושי נשמעה בנושא. דווקא כאן בולט במלוא חשיבותו התפקיד הייחודי שלנו כי זוהי השקפת העולם שלנו, אנחנו לא נוטשים אותה כשהאופנה חולפת".

 

עוד הוסיפה, כי "היום נתבשרנו שה-OECD הוריד את תחזית הצמיחה של ישראל, אין ספק שאנחנו עומדים בפתחו של משבר כלכלי עולמי, המשבר העולמי הולך לתת את אותותיו באופן מאוד עמוק גם על החברה הישראלית. מה הפיתרון של נתניהו? שוב קיצוץ רוחבי בתקציב הממשלה. המשמעות של זה היא הרסנית. כמה חלמאות, כמה שמרנות, כמה כלכלה תאצ'ריסטית של שנות ה-80".

 

בישיבת הסיעה של יהדות התורה, הציע הח"כ ישראל אייכלר להצביע אי אמון בממשלה, בשל "הצעת חוק שהגיש וועדת השרים התנגדה לה", כך גילה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שנאם במליאה. לדבריו, "אם אדם למד בישיבה הנדסאות, הוא לא יקבל אותה משכורת כי למד בישיבה ולא באוניברסיטה. זו צביעות. אומרים שרים בואו נשלב את החרדים במעגל העבודה. וועדת השרים מתנגדת. הם צבועים. אנחנו בקואליציה ולכן צריכים לעשות חשבון ומאזן. הסוף יהיה שנצטרך לשקול עם מי אנחנו הולכים. היום יותר ויותר השאלה הזו על סדר היום כי נמאס לי מהצביעות הזו", אמר גפני.

 

השר דן מרידור (הליכוד) השיב להצעות האי אמון והכריז כי "המשבר העולמי שעד היום ניווטנו בתוכו נכון מגיע ומתדפק על החופים שלנו. הסיבה שהעולם מתייחס באופן חיובי לכלכלתנו היא גם ההתנהגות האחראית שלנו היום. אם נראה גידול בגירעון וקיטון בהכנסות לא נוכל להתעלם מהם.

 

בהיבט המדיני, העולם סביבנו רוגש ורועש, היציבות סביבנו אינה מובטחת עוד. יש סיכון בהתגברות שנאה ופונדמנטליזם נגדנו אך יש גם הזדמנות במדינות שרואות עין בעין איתנו וישראל צריכה לכרות בריתות נוספות. זה יכול לדרוש תוספות לביטחון וזה יטיל עלינו חובה להתייחס ברצינות לדרישות אלו כמו גם לדרישות החברתיות. כל זאת תוך התייחסות לנעשה בעולם. אין לנו מותרות לאבד את אמון העולם בכלכלה הישראלית וזה מחייב אחריות תקציבית".

 

בישיבת סיעת הליכוד התבטא השר סילבן שלום כי "קיצוץ בתקציב הוא הפוך לצרכים הלאומיים, כלכליים, חברתיים ויעמיק את האבטלה וההאטה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x