$
סביבה

"הפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה תפגע במאגר מי התהום"

פעילי גרינפיס מוחו נגד כוונת משרד התשתיות לבצע ניסוי להפקת דלקים מפצלי שמן. טוענים: "יש לקחת בחשבון את הסכנה למאגר מי השתייה המספק מים לכ-40% מתושבי ישראל, ולא לאשר לניסוי להתחיל"

עשרה פעילי גרינפיס הגיעו היום לבניין רשות המים בתל אביב. הפעילים, מחופשים לבקבוקי מים ענקיים נכנסו לבניין ודרשו מיו"ר הרשות לקבל את עמדתו בנושא הפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה ונתבקשו לצאת מהבניין.

 

לאחר כשעה הגיעה נציגה מטעם דוברות הרשות ומנהלת הקמפיין הילה קרופסקי
הגישה לה את חוות הדעת המקצועית שנכתבה ע"י ד"ר ליפקין המציגה את הסכנות האפשריות כתוצאה מהפרויקט.

 

במקביל הגיש אתמול ארגון גרינפיס חוות דעת מומחה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בנושא הנזקים הפוטנציאלים שיתכנו למאגר מי התהום כתוצאה מהפרויקט. ארגון גרינפיס מבקש מהוועדה שאמורה לדון בנושא, לקחת בחשבון את הסכנה למאגר מי השתייה המספק מים לכ-40% מתושבי ישראל, ולא לאשר לניסוי להתחיל.

 

זוהי פעולה ראשונה של ארגון גרינפיס נגד הניסוי להפקת דלקים מפצלי שמן - ניסוי שכבר קיבל את אישור משרד התשתיות. לטענת הארגון, התהליך התבצע ללא שקיפות וללא בקרה של כל משרדי הממשלה הרלבנטיים. עוד טוענים בגרינפיס כי הדבר מדאיג במיוחד בשל העובדה שקיים חוסר ודאות גדול לגבי הנזקים הסביבתיים הרבים שיתכנו כתוצאה מהפרויקט. ניסוי מסוג זה לא הצליח עד היום בשום מקום אחר בעולם.

 

מרשות המים נמסר בתגובה כי הקידוחים עוברים דרך אקוויפר פעיל. השירות ההידרולוגי ורשות המים עוקבים מקרוב אחר הקידוחים, אך היות והקידוחים הם קידוחים בצינורות לא צפויה השפעה על מי התהום. למרות זאת מתבצע ניטור קבוע של המים באזור הקידוח, כך שנושא משק המים נמצא בפיקוח ובבקרה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x