$
משפט

אושר בקריאה ראשונה: השופט גרוניס יוכל לשמש נשיא ביהמ"ש העליון

כמו אישרה הכנסת את הצעת החוק שלפיה אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים יהיה באופן אוטומטי יו"ר הלשכה

מורן אזולאי, ynet 21:4714.11.11

חברי הכנסת התווכחו - וראש הממשלה החליט להיעדר. דווקא בערב המכריע, בו עמדו להצבעה בכנסת שתי הצעות החוק השנויות במחלוקת - לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ו"חוק גרוניס" - לא הגיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו לדיון, משום ששהה ב"שבעה" על מות חמו. גם שר הביטחון, אהוד ברק, ושרי

"עצמאות" נעדרו. לאחר דיון סוער, אושרו שני החוקים - "חוק גרוניס" עבר בקריאה ראשונה בתמיכת 52 חברי כנסת מול 35 מתנגדים. חוק הרכב הוועדה עבר בקריאה טרומית בתמיכת 50 מול 30 מתנגדים.

 

"אין בהרכב שופטי בית המשפט העליון פלורליזם, אלא יש בו אליטיסטיות אשכנזית. הוא שמאלני, פוליטי, מנותק מיהדות ולעיתים מהמציאות ומרשה לעצמו לפלוש לתחומים לא לו", הצהיר שר התשתיות, עוזי לנדאו, מעל הדוכן, שעה שחברי כנסת רבים קוטעים את דבריו. בתום ההצבעה, אף הניפו חברי סיעת קדימה דגלים שחורים שהכינו בעוד מועד.

  

לפי ההצעה הראשונה, המכונה "חוק גרוניס", התקופה המינימלית לכהונה כנשיא בית המשפט העליון תקוצר משלוש שנים לשנתיים. משמעות ההצעה היא שהשופט אשר גרוניס יוכל לכהן כנשיא בית המשפט העליון, לאחר פרישתה של השופטת דורית ביניש בעוד כארבעה חודשים. הצעת החוק השנייה מציעה לקבוע כי אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים יהיה באופן אוטומטי יו"ר הלשכה.

 

על רקע הודעת סיעת "עצמאות" על היעדרות חבריה מההצבעה, הציג ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי) את הצעת החוק, ותקף את הרכב שופטי בית המשפט העליון. "מה משותף לשמות המשפחה שלהם?", שאל כ"ץ והזכיר אף את מוצאם ואת מקום מגוריהם בניסיונו להדגיש את ההומוגניות במוסד השיפוטי. "עם ישראל מורכב מחילונים ודתיים, ספרדים ואשכנזים, והבית הזה מבורך בעלייה גדולה ובאנשים המייצגים את הציבור כולו", אמר. "ישנם ציבורים מגוונים בעם שמציק להם מאד ש-12 מתוך 13 שופטי עליון אשכנזים וה-13 נוצרי. ביניש המיתה את נוהג הסניוריטי ואני עושה לו היום וידוא הריגה".

  

ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) הגיב ואמר כי "הדיון הזה יימשך עד אשר ייצא עשן לבן ועם ישראל יסתכל במראה ויבין שמנסים לשחק עם הכלים הדמוקרטיים הרגישים ביותר תוך כדי כפייה. מי שישלם את המחיר הם האזרחים", טען. "הטרגדיה גדולה, גל עכור שמובילה קואליציה פנאטית גורם לכך שהחברה שלנו תיחלש והכוח המופעל כלפי המערכת יגרום לכך שהאזרח לא ימצא שם מזור ויפנה לאלימות חס וחלילה".

 

גם ח"כ רוני בר און (קדימה) ביקר את הצעות החוק, ואמר כי "למרבה הצער, במקום להיות תקופה מכוננת, זו תהיה תקופה מכוערת לדמוקרטיה הישראלית. זנב הליכוד מכשכש בכלב, הסקטורים מושכים והמיינסטרים, עם ישראל, משלם את המחיר. מה עושה הקואליציה? היא השמידה את הכנסת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x