$
המחאה החברתית

איציק שמולי: "בכירי המשק מתקשרים אליי בתחינה: אני מוריד מחירים - אל תיזמו נגדי מחאה"

יו"ר התאחדות הסטודנטים: "הממשלה לא משכילה להבין את כוחה של תנועת המחאה, היחס של חלק משרי הממשלה מזלזל כשטוענים שהמחאה פוליטית"

כתב כלכליסט 12:0827.10.11

"בשבועות האחרונים כל בכירי המשק מתקשרים אליי בבקשה ותחינה – 'אל תיזמו נגדי מחאה, אני מוריד מחירים'", כך אמר הבוקר איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, בכנס הפתיחה של ארגון שגרירי רוטשילד.

 

לדבריו, את הישגים המידיים ניתן לראות כבר עכשיו בשוק העסקי, "כשקבוצת סטודנטים
החליטה לפתוח אירוע בפייסבוק כנגד מחירי מוצרי החלב, ותוצר ישיר לפעולתם בא לידי ביטוי כעבור שבועיים כשמנכ"לית הקבוצה, זהבית כהן, מתפטרת. תנובה הורידה מחירים באופן דרסטי, ובעקבותיה גם טרה, שטראוס ויוניליבר נוהגות באופן זהה". 

 

שמולי הוסיף כי בעוד המגזר העסקי מתחיל להפנים את כללי המשחק הממשלה עדיין רחוקה מכך: "לצערי הממשלה לא משכילה להבין את כוחה של תנועת המחאה, והיחס של חלק מהשרים הוא מזלזל כלפיה. לאחר שביקרו אותנו וטענו שהמאבק פוליטי, פנינו לפריפריה ולמעוזי הליכוד בהם המפלגה זוכה באופן עקבי לתמיכה גורפת, והוכחנו באמצעות התגייסות נרחבת ויציאה המונית לרחובות שהמחאה לא פוליטית. עשרות אלפי תושבי עפולה, ירוחם, דימונה, אריאל, אילת ויישובים נוספים שתמכו בליכוד בבחירות האחרונות, יצאו לרחובות ודרשו שינוי משמעותי במדינה. יש פה מאבק ישראלי שנוגע לכל אחד ואחת מאתנו ולא מאבק פוליטי".

 

שמולי הוסיף כי: "צעדי המחאה בטווח הקרוב הם להשאיר את המחאה בתודעה הציבורית, זה ייעשה באמצעות הנפת דגלים חברתיים הקשורים למושג הצדק החברתי: חייבים לפרוט את המושג צדק חברתי לפרוטות: שני הדגלים הבולטים שאנחנו מניפים הם עובדי קבלן ודיור ציבורי. לא הופתעתי שעופר עייני הניף את דגל עובדי הקבלן".

 

לדבריו, "דו"ח ועדת טרכטנברג לא מביא בשורה בתחומי הבריאות, החינוך והרווחה, וגם ההמלצות החיוביות שבו נשענות על ההנחה שצריך להפחית מתקציב הביטחון, אך כולנו יודעים שזה לא יקרה. הולכת להיות שנה מאוד מעניינת, בה תנועת המחאה תניף דגלים אחרים, כמו בתחומי הבריאות ועובדי קבלן, ובהמשך נגיע לנושא המיסוי, חוק זכויות חברתיות ועוד. הדגלים שלנו יביאו להישגים בכל התחומים הללו, שימשיכו לתת דלק לתנועת המחאה, ונגיע בעזרת הדלק הזה עד לתקופת הבחירות".

 

"את השינויים שלנו אנחנו נשיג או בכח או בקלפי", אמר שמולי "רה"מ הנוכחי נבחר על בסיס אג'נדה כלכלית שאני לא מסכים איתה, וכפי שאמרתי בעבר, במקום שבו תהיה אלימות – לא יהיו סטודנטים. בבחירות הבאות אנשים יצביעו לפי הגישה החברתית-כלכלית, ולדעתי גם מפלגת השלטון – הליכוד – יכולה להיראות אחרת. אותי מעניין לשאול את כחלון: מדוע שר שנחשב חברתי בממשלה הזאת, הקול שלו לא מספיק נוקב, ברור ומציב אלטרנטיבה למפלגת השלטון. המחאה לא תלך לשום מקום כל עוד לא ייפתרו הבעיות האמיתיות של החברה. ננהל את המאבק גם ברחובות וגם במסדרונות הכנסת, שחוזרת עכשיו מפגרה. נניח הצעות יותר מרחיקות לכת שיאתגרו את הממשלה וישפרו את חיי האזרחים".

 

שמולי אמר עוד כי "החלום הכי גדול שלי הוא להפוך את העיר לוד, שהיא סמל להזנחה ממשלתית לאורך שנים, לעיר לצעירים. אני מתחייב לכם מעל במה זו שבעוד זמן לא רב ייכנסו מאות סטודנטים ללוד ויחוללו בה שינוי משמעותי - ואני שם את הראש הפוליטי של על המיזם הזה. אשיג עשרות מיליוני שקלים הפרויקט ותוך כמה שנים לוד תהיה סמל לכך ששום דבר לא עומד בדרכם של הצעירים".

 

ארגון שגרירי רוטשילד שהוקם בשנה שעברה ע"י קרן רוטשילד קיסריה שילש השנה את מספר הסטודנטים החברים בו וגייס עוד 200 סטודנטים חדשים שיצטרפו לתוכנית לפיתוח מנהיגות אישית ואחריות חברתית שתפעל ב-11 מוסדות אקדמיים בפריסה ארצית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x