$
משפט

ביהמ"ש אישר: אגרקסקו תימכר לגדעון ביקל תמורת 17.6 מיליון שקל

קבוצת ביקל התחייבה להעסיק במשך שנה 50 מתוך 475 עובדי אגרקסקו; התמורה שתשולם תעמוד לכל היותר על 6% משווי אגרקסקו רק לפני שנה וחצי

ענת רואה 14:2011.10.11

לאחר 3.5 חודשים של אי ודאות אושרה היום (ג') בבית המשפט המחוזי מכירת חברת הייצוא החקלאי אגרקסקו שנקלעה לחובות לאיש העסקים גדעון ביקל. זאת תמורת 17.6 מיליון שקל שישולמו במזומן, ותשלום נוסף בסך 25 מיליון שקל שאמור להיות משולם בעתיד, בהתאם למחזור המכירות.

 

בעת קריסתה העסיקה אגרקסקו כ-475 עובדים, ולפי הסכם המכירה התחייב ביקל להמשיך ולהעסיק בחודשים הקרובים 90 עובדים, ו-50 עובדים מתוכם יועסקו במשך שנה שלמה.

 

הסכום שהושג תמורת מכירת החברה בסופו של דבר הוא נמוך למדי בהתחשב בעובדה שבמהלך 2010 קבעה הערכת שווי שהכין משרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן כי החברה שווה 109 מיליון יורו (כ-600 מיליון שקל). בהנחה שהקונה ישלם בסופו של דבר את מלוא התמורה, 41 מיליון שקל, הרי שהוא רכש את החברה ב-6% בלבד משוויה רק לפני שנה וחצי. בנוסף, עלות הפעלת החברה בחודשים האחרונים מאז החלה הקפאת ההליכים בסוף יוני 2011 ועד לאישור המכירה עומדים על מיליוני יורו (החודשיים הראשונים של ההפעלה עלו לבדם כ-2.5 מיליון יורו).

 

השופטת ורדה אלשיך פתחה את החלטתה בה אישרה את המכירה באיזכור העובדה שעד לפני זמן לא רב הוערכה אגרקסקו כחברה בשווי 600 מיליון שקל וציינה כי הצעתו של ביקל לשלם 17.6 מיליון שקל "טיפה בים" החובות לנושים השונים. הצעה נוספת שעמדה על הפרק היתה של חברה שייסדו מגדלי הפרחים, אך אלשיך קבעה כי הצעתו של ביקל עדיפה בכל הנוגע למועדי התשלום ופריסתו.

 

עובדי אגרקסקו תמכו בהצעה של מגדלי הפרחים, מפני שאלו הסכימו להתחייב להעסיק 60 עובדים למשך שנתיים, לעומת ביקל שהתחייב להעסיק 50 עובדים במשך שנה. אלשיך קבעה כי אין די בהעדפה סובייקטיבית של העובדים או ביתר אמון שהם רוכשים כלפי מציע פלוני, כדי לאלץ את ביהמ"ש להסכים להצעה שהיא גרועה באורח ממשי מיתר מתחרותיה. היא הוסיפה כי ממילא ולפי שתי ההצעות רוב העובדים מאבדים את מקום פרנסתם.

 

לפיכך קבעה השופטת כי חרף התנגדות העובדים הצעת קבוצת ביקל היא העדיפה, ורוב רובם של הנושים תומכים בה, כמו גם המפרקים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x