$
סביבה

מתקן ייצור החשמל הסולארי בקטורה קיבל רישיון קבוע

מליאת רשות החשמל העניקה לתחנת הכוח של שותפות קטורה סאן רישיון קבוע. ההכנסות המשוערות: 12.5 מיליון שקל בשנה

ליאור גוטמן 17:2310.10.11

מליאת רשות החשמל העניקה היום (ב') רישיון יצור קבוע לשותפות קטורה סאן עבור תחנת הכוח הסולארית שבקיבוץ קטורה. הרישיון הועבר לאישור שר התשתיות, עוזי לנדאו, שצפוי לתמוך במהלך.

 

מדובר בתחנת כוח בהספק של 4.95 מגה-ואט, שהוקמה על יחידת קרקע של 80 דונם בשטחי קיבוץ קטורה.
קבלן הפרויקט הוא סימנס ישראל, וההכנסות המשוערות מייצור חשמל בשדה עומדות על כ-12.5 מיליון שקל בשנה למשך 20 שנה. מרבית המימון לתחנה - כ-80 מיליון שקל - ניתן על ידי בנק הפועלים.

 

ברשות החשמל מציינים שמספר בקשות נוספות ממתינות כיום לקבלת רישיון קבוע, ועם השלמת בדיקתן יוענקו גם להן רישיונות ייצור קבועים. עד היום העניקה רשות החשמל 188 רישיונות על תנאי (שתלויים בסגירה פיננסית) להקמת מתקני יצור חשמל סולאריים בינוניים בהיקף של 330 מגה-ואט. מדובר במכסה הגבוהה ב-10% מההיקף שניתן למתקנים בינוניים, כאשר רשות החשמל תעניק רישיון קבוע על בסיס "כל הקודם זוכה" לאותם גופים שישיגו את המימון הדרוש.

 

"הענקת רישיון ייצור ראשון זה מהווה סנונית ראשונה של תחנות כוח סולאריות המוקמות בפועל", אמר ראש אגף הרישוי ברשות החשמל, משה שטרית.

 

פרט לכך אישרה היום מליאת הרשות רישיון גנרי לייצור חשמל קבוע מאנרגיה מתחדשת במסגרת ההסדרה הסולארית הבינונית. רישיון הייצור ניתן לצרכן למשך 20 שנה, ומבטיח את חובת רכישת החשמל המיוצר על ידי חברת החשמל בתעריף שנקבע למשך תקופת הרישיון. עם קביעת הרישיון הקבוע השלימה הרשות את קביעת הרגולציה בהסדרה הבינונית.

 

ג'ון כהן, מנכ"ל ערבה פאוור הוסיף: "זהו צעד נוסף בהפיכתה של ישראל למעצמה ירוקה ובשבירת התלות במקורות אנרגיה המיובאים. אנחנו מודים לשר התשתיות ולצוותו ולחברת החשמל ורשות החשמל על תמיכתם ועל הליווי הצמוד להם זכינו - ההישג שלנו הוא ההישג שלכם".

 

אליעזר טוקמן, מנכ"ל סימנס ישראל, הקבלן המבצע של השדה הסולארי בקטורה אמר: "פרויקט קטורה הוא פרויקט הקמת תחנת הכוח הפוטו-וולטאית הראשונה שהקמנו בישראל בשיתוף חברת ערבה פאוור. זהו פרויקט ייחודי וחשוב והוא מהווה הזדמנות נפלאה לסימנס להיות חלוצה בתחום האנרגיה הסולארית בישראל ולבנות עצמה כשותף חזק ואמין. אנחנו שמחים על ההתקדמות הנוספת בפרויקט זה, שמיישם ומחזק את הפורטפוליו הידידותי לסביבה שעומד בבסיס עקרונותיה של החברה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x