$
משפט

הניתוח הצליח: ד"ר דב קליין זכה בתביעה נגד גוגל

בית המשפט: "על גוגל להימנע משימוש בצירוף שמו של ד"ר דב קליין, באופן שיביא גולשים להיכנס לאתר האינטרנט של רשת מתחרה"

איתי הר אור 12:0525.09.11

בית משפט השלום בתל אביב קבע בסוף השבוע כי על גוגל להימנע משימוש בצירוף שמו של ד"ר דב קליין, באופן שיביא גולשים להיכנס לאתר האינטרנט של אחת מהמתחרים, רשת המרפאות "פרופורציה". פסק הדין התקבל לאחר שקליין, מבכירי המנתחים הפלסטיים בישראל, הגיש תביעה על-פי חוק עוולות מסחריות,

חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו וחוק הגנת הפרטיות.

 

התביעה הוגשה בשנת 2007 נגד גוגל ישראל, גוגל העולמית ורשת המרפאות לרפואה אסטטית "פרופורציה", לאחר שלטענת קליין, אלה השתמשו בשמו ובמוניטין הניכר שצבר, במסגרת שרות 'גוגל אדוורדס'. קליין טען כי כל גולש שחיפש את שירותי ד"ר דב קליין קיבל קישורים ממומנים לגורמים אחרים, אשר ניסו, לטענתו, לנצל את המוניטין שלו לקידום עסקיהם, ועל חשבונו. במסגרת התביעה טען קליין באמצעות עו"ד עמי סביר כי גוגל מאפשרת לגורמים מסחריים שונים לרכוש את צירופי שמו במסגרת שרות גוגל אדוורדס.

 

פרופורציה טענה להגנתה כי קליין כלל לא פנה לפרופורציה קודם להגשת התביעה, ולו היה פונה, היתה מסירה את מילות החיפוש מיד כפי שעשתה עם הגשת התביעה, וזאת מחמת התועלת האפסית בפרסומה. סמנכ"ל פרופורציה, בתיה מאור, טענה בבית המשפט כי האתרים המפורסמים העולים לאחר הקלדת מילות המפתח עולים בטור נפרד, בצד תוצאת החיפוש, כאשר מצויין לגביהם במפורש כי מדובר ב"קישורים ממומנים, קרי, פרסומות.

 

עוד טענה פרופורציה, כי כל שהיא עושה הוא לנצל את הידע לפיו המשתמש מתעניין ברפואה אסתטית – ולהציע לו חלופה בדרך של פרסומת מובחנת ומובדלת באופן שהצרכן, אם ירצה, יוכל להיחשף למידע נוסף על מנת לקבל החלטה צרכנית מושכלת. בפרופורציה הוסיפו כי ממילא בתקופה של שנה ו-4 חודשים בה הופיעו מילות החיפוש 'ד"ר קליין', היו 245 הקלקות על מילים אלה מתוך כ-70 אלף, הקלקות שיצרו בפועל 15 לידים, כמות שאין בה כדי לסגור ולו עסקה אחת.

 

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, חיה ינון, קבעה לאחר עיון בראיות הצדדים ובסיכומיהם, כי "צודק התובע בדרישתו כי שמו הפרטי או צירופי שמו לא יופיעו בגדר פרסום מסחרי המהווה קישור ממומן בלא ידיעתו והסכמתו". השופטת ינון פסקה "שמו של אדם אינו מילה או מושג גנרי ואף אינו סימן מסחר, ועל כן אין להשתמש בו כמושא לקישורי פרסום ממומנים המופיעים בדרך כלל, בסמוך לשם המפרסם, המצוי בשטח עיסקי או כלכלי דומה לשלו, בלא הסכמתו". ינון קבעה כי קליין יקבל פיצויי ללא הוכחת נזק בסך 50 אלף שקל וכן הוצאות משפט בסך 10,000 שקל.

 

מפרופורציה נמסר בתגובה: "תביעתו של ד"ר קליין תמוהה בעינינו, מאחר והוא עצמו בזמן שהגיש את תביעתו, עשה שימוש במילת החיפוש "פרופורציה", אשר נמנית על מתחריו, בגוגל לפרסום עסקיו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x