$
משפט

פרשה חמורה של האזנות לסמארטפונים: נעצרו 22 חוקרים פרטיים

החוקרים חשודים שעסקו בהפצה והתקנה של תוכנות ציתות ואף פרסמו באתרי האינטרנט של בתי העסק את המוצרים

איתי הר אור 16:1319.09.11

22 חוקרים פרטיים נעצרו בשבוע שעבר במסגרת פרשה חמורה של האזנות סתר לאייפונים, כך הותר בצהריים לפרסום.

 

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), מודיעין להב והמפלג לחקירת פשעי מחשב בלהב 433 מנהלים בימים אלה חקירה העוסקת בחשיפה של מתקיני תוכנות ציתות והאזנות סתר לטלפונים

סלולריים.

 

במסגרת החקירה שכללה הפעלת סוכנים נעצרו כאמור לחקירה בשבוע שעבר 22 חשודים בהפצה והתקנה של תוכנות ציתות ובוצעו חיפושים ב-11 בתי עסק לציוד ציתות ומשרדי חקירות פרטיים. על פי החשד, המעורבים עסקו בהפצה והתקנה של תוכנות ציתות ואף פרסמו באתרי האינטרנט של בתי העסק את המוצרים.

 

מדובר בתוכנות המיועדות להתקנה במכשירי טלפון חכמים, סמארטפון, שפועל בשני אופנים - תוכנת שולט/נשלט - התקנת תוכנת ריגול זו בטלפון "נשלט", הטלפון שמאזינים לו, מאפשרת קבלת הודעת חיווי על כל שיחה נכנסת או יוצאת, או הודעת SMS נכנסת או יוצאת של הטלפון הנשלט. לאחר קבלת הודעת החיווי, ניתן להתקשר מהטלפון השולט לטלפון הנשלט ולשמוע את השיחה בזמן אמת, ובנוסף ניתן להפוך את מכשיר הטלפון הנשלט למכשיר האזנת נפח (מעין מיקרופון פתוח) המאפשר לשמוע מרחוק את סביבת המכשיר.

 

תוכנה אחרת הופכת לאחר התקנה את המכשיר ל"נשלט", כאשר שיחות נכנסות/יוצאות ,הודעות SMS נכנסות/יוצאות ונתונים נוספים, כמו נתוני GPS, מועברים כקובצי שמע לתיבת Gmail שנפתחת במיוחד עבור המזמין.

 

במשטרה סבורים כי מדובר בחשדות חמורים לעבירות של הצבה או התקנה של מכשיר למטרת האזנת סתר שלא כדין, האזנת סתר שלא כדין ופגיעה בפרטיות - בילוש או התחקות אחרי אדם העלולים להטרידו. התיק לווה ע"י פרקליטות מחוז ת"א.

  

מהמשטרה נמסר כי פעילות זו של יאח"ה הינה חלק מפעילות רחבה שמוביל אגף החקירות והמודיעין במשטרה, במסגרת הטיפול בתופעה של ביצוע האזנות סתר שלא במסגרת החוק. "לא בכדי קבע המחוקק כי הסמכות לבצע האזנת סתר תינתן למטרות מסויימות בלבד ולגופים מעטים בתנאים מוגבלים, תוך קיום מערכות פיקוח הדוקות.

 

השימוש בכלי האזנת הסתר על ידי גורמים פרטיים, שלא במסגרת החוק וללא פיקוח, מהווה פגיעה בערכי היסוד של משטר דמוקרטי ופגיעה בסדרי שלטון ומשפט, וכן פגיעה קשה בזכות היסוד של אזרחים לפרטיותם, ופגיעה בזכויות נוספות", נמסר מהמשטרה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x