שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

6 שנות מאסר נגזרו על דוד ואנונו

ואנונו, ששימש מנהל חקירות ברשות המסים, הורשע בעבירות שוחד. השופט: "הנאשם פעל כאחרון העבריינים. מעשיו קשים ובזויים"

איתי הר אור 09:0814.09.11

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר 6 שנות מאסר על מנהל מחלקת חקירות שטח ומודיעין ברשות המסים, דודו ואנונו, שהורשע בעבירות של לקיחת שוחד, שיבוש הליכי משפט וקשירת קשר לביצוע פשע בפרשה הידועה כפרשת רשות המסים 2.

 

כמו כן, השופט דוד רוזן גזר על ואנונו קנס בסך 750 אלף שקל, או שנתיים מאסר אם לא ישולם.

 

ואנונו הורשע בכך שבמסגרת תפקידו הבכיר ברשות המיסים עשה שימוש בתפקידו כדי להיטיב עם נישומים שונים תמורת שוחד, בין היתר לעד המדינה בתיק יוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ.

 

על פי כתב האישום, במספר הזדמנויות לאורך שנים, השתמש ואנונו במעמדו הבכיר ובקשריו ברשות המסים לקידום ענייניהם של נישומים שונים, והתניית הטיפול בהם וקידום ענייניהם תמורת תשלום. בסך הכל הורשע ואנונו בלקיחת שוחד של 300 אלף שקל. בין היתר הורשע ואנונו בלקיחת שוחד מבני הזוג דליה ומשה שחורי. עם זאת, זוכה ואנונו מעבירות הסחיטה באיומים שיוחסו לו, וכן משלושה אישומים ובהם פרשיית קובי מימון, פרשיית חנוך מילוא ופרשיית אודי ראובן.

 

בגזר דינו כתב השופט רוזן: "הנאשם פעל בתפקידו הרם כאחרון העבריינים. הנאשם פגש 'לקוחותיו' בבתי קפה ומסעדות, לעיתים בשעות חשיכה, ומקומות ריקים מאדם, כמו במגרש החנייה של בית קפה ביום סגריר, בשעת חצות. מעשיו של הנאשם קשים ובזויים. הנאשם עבר עבירות שהינן מן העבירות החמורות עלי ספר החוקים".

 

עוד כתב השופט רוזן בגזר הדין: "הנאשם פעל כפרי רקוב שכולו מסוס מתוככי משרד ממשלתי, שאמור לשמש סמל ומקדש לסדר ויושרה. בפעילותו המושחתת השחית והעכיר הנאשם סביבתו, לאורך חודשים רבים, והכתים שמו הטוב של משרד ממשלתי. הכל מתוך רדיפת בצע כסף".

 

השופט רוזן ציין עוד כי "ראוי לבית המשפט לגזור על הנאשם עונש שיהא בו להרתיע עבריינים אחרים כמותו. צריך כל עובד ציבור לזכור ולדעת כי עבירת השוחד הינה עבירה הטומנת בחובה משמעות מזיקה מבחינה ציבורית, מוסרית וערכית. מדובר בעבירה שהינה ללא כפרה. עבירת השוחד מצביעה על שחיתות מידות, עבירה שפגיעתה לציבור רבה, והעונש ראוי שיבטא שאט נפש, ועיקר העיקרים הרתעה משמעותית. העונש צריך לסמן קו גבול שחור, שאין לעוברו".

 

ואנונו יוצג בשלבי המעצר בידי עורך הדין נתי שמחוני, ובמהלך ניהול המשפט בידי עורך הדין ליאור אפשטיין. מטעם המדינה טיפלה בתיק מתחילתו עורכת הדין אסתי שלאין מפרקליטות מיסוי וכלכלה יחד עם המתמחה אריאל ז'יטניצקי.

 

סנגורו של ואנונו מסר בתגובה: "בית המשפט בחר להעלות את רף הענישה, ועל כן השאלה היא לא אם זה מותר לו, אלא האם זה היה נכון, ראוי ומשפטי במקרה הזה. לא כל חוליי המדינה על דודו ואנונו. בית המשפט העניש תופעה. חיתוך רוחב של הפסיקה מלמד שענישה שכזו לא הוטלה במקרים בהם הנאשם היה בתפקיד בכיר הרבה יותר, והעבירות היו רחבות יותר ובמעורבות כספית גדולה יותר".

 

התובעת בתיק אמרה לאחר גזר הדין: "בית המשפט ביטא את החומרה של המעשים והטיל מאסר ממושך בהתייחס לעבירות של שחיתות במשפט הציבורי בפרט. אנו ביקשנו להגביה את רף הענישה בעבירות השוחד ובית המשפט נענה לבקשתנו". אשר לאפשרות שואנונו יערער על פסק הדין, אמרה שלאין: "יש להניח שהנאשם יערער מצידו. מצידנו, אני לא סבורה שנערער על קולת העונש, אך אנו נבחן אם יש מקום שערכאת ערעור תבחן היבטים נוספים, כמו למשל עניין הסחיטה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x