$
הוועידה המרכזית 2011

אריאל אטיאס: "העניים נשכחו במחאה"

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "איזה צדק חברתי זה יהיה אם נשכח את השכבות החלשות. זה יהיה חטא בלתי יכופר". נאומו של אטיאס נקטע על ידי פעילי מחאה חברתית

מיקי פלד 10:3507.09.11

"המחאה הזו, צריך לומר, באה ממקום נכון, אך זה לא אומר שהיא תסיים באותו המקום. מקובל לחשוב שהמחאה היא של מעמד הביניים, שני בני זוג שעובדים קשה ולא גורמים את החודש. אבל יש עוד מיליון ישראלים שחיים מתחת לקו העוני וגם אלו שחיים קצת מעל קו העוני לא חיים טוב יותר. הם נשכחו במחאה הזו", אמר שר ההשיכון, אריאל אטיאס, בכנס כלכליסט.

  


נאומו של אטיאס הופרע ארוכות בעקבת התפרצות של מספר סטודנטים שדרשו דיור צבורי ואת מניעת פינוי האוהלים ברחבי הארץ על ידי פקחי העיריות השונות וצעקו את סיסמת המחאה " העם דורש צדק חברתי". אטיאס הוסיף, כי "זה בסדר לטפל במעמד הביניים וכל מדינה שמעמד הביניים שלה רחב כך החוסן הכלכלי שלה יותר חזק, אבל איזה צדק חברתי זה יהיה אם נשכח את השכבות החלשות. זה יהיה חטא בלתי יכופר".

  

אטיאס אמר עוד, כי אחד הדברים שיש לשנותם הוא המסים העקיפים הגבוהים. לדבריו, "מי שמרוויח שכר מינימום ומי שמרוויח 4 פעמים יותר מכך, משלמים את אותו המס על מוצרי הצריכה. זה לא צודק. מים, חשמל, תחבורה ציבורית, ארנונה וגני ילדים, מכולם משלמים אותו הדבר, וזה לא צדק ולא חברתי."

 

אטיאס התייחס גם למחירי הנדל"ן, שמהווים את אחד ממוקדי המחאה, ואמר כי המחירים הם תוצאה של מחסור בקרקעות להתחלות דיור ב-10 השנים האחרונות. "ישראל צריכה 40 אלף יחידות דיור חדשות כל שנה, אך בעשור האחרון שווקו רק 30 אלף. יחד עם ריבית נמוכה מאוד ב-2009 המחירים רק עולים".

 

אטיאס אמר כי שיווק הקרקעות המאסיבי, יחד עם שיווק קרקעות עם התחייבות של הקבלן למחירים נמוכים לדירות עצמן, בשנים הקרובות המחירים ירדו. עם זאת, לדבריו, היזמים והבנקים אומרים שיש עצירה בשוק כי הם עדיין לא מבינים שהם צריכיים להוריד מחירים. גם יזמים שיקנו קרקע יקרה יורידו מחירים ולא תהיה להם ברירה כי נמשיך בהגדלת ההיצע.

 

אטיאס אמר עוד, כי "הצעתי לועדת טרכטנברג ש-5% מהדירות בקרקעת המשווקות יישארו לצרכי המדינה. מכל פרויקט יהיה משהו לדיור ציבורי, מעבר לדיור בר השגה. זה דבר חברתי ממדרגה ראשונה שיטמיע אוכלוסיות חדשות בתוך החברה ולא יייצור משכנות של עוני".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x