$
המחאה החברתית

טרכטנברג: "אנו חייבים להתעמת עם סדרי עדיפויות, אין ארוחות חינם"

שר האוצר אירח את חברי הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי ואמר להם: "אנו צועדים על גשר צר מאוד ומסביב תהום עמוקה"; טרכטנברג ל"כלכליסט": "אני לא מועמד לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר"

תומר אביטל וטל ליטמן 17:3417.08.11

"אנו צועדים על גשר צר מאוד ומסביב תהום עמוקה. אם נסטה בצורה משמעותית מעקרונות המדיניות הכלכלית אנו עלולים ליפול מהגשר ולהתרסק", כך הזהיר שר האוצר יובל שטייניץ לפני דקות אחדות. השר אירח את חברי הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי במשרדו בירושלים בה ברך את פרופ' מנואל טרכטנברג ראש הצוות.

 

שטייניץ הדגיש כי היה לו חלק בשכנועו של פרופ' טרכטנברג לעמוד בראש הצוות, ואמר כי "הקמנו צוות מנו מנצח ולעניין. אין לי ספק שהצוות יגיש המלצות רציניות, חדשניות בכל התחומים שבהם היא קיבלה מנדט- גם בתחום תמהיל המסים. אנו מוכנים לשינוי בתמהיל, וגם לצעדים שיידרשו לדיור, וגם בתחום יוקר המחיה, הסרת מכסים, יבוא, וגם בסדר העדיפויות בענייני רווחה - סיוע לאמהות לילדים קטנים ועוד. נשמע מאוד לקבל בכל התחומים המלצות".

 

יובל שטייניץ ופרופ' מנואל טרכטנברג יובל שטייניץ ופרופ' מנואל טרכטנברג צילום: נועם מושקוביץ'

 

שטייניץ הסתייג כאמור ואמר "אנו רואים בימים סוערים אלו את כלכלת ארה"ב מקרטעת ואת אירופה עומדת במקום".

 

פרופ' טרכטנברג ציין כי "זה לא רק עניין תקציבי פיסקאלי גרידא. אנו חייבים להתעמת עם סדרי עדיפויות ובחירות קשות. המחאה יצרה זעקה גדולה לאוסף תחומים בהם הציבור הישראלי מרגיש חוסרים וצריך לתת להם מענה. כל כלכלן מתחיל יודע על עקומת התמורה. אם רוצים יותר מא' צריך לוותר על ב'. אין ארוחות חינם. האשליה הזו שניתן גם וגם שייך לגיל הרך. לא נסטה מזה – זה צו מוסרי".

 

לדבריו "כולנו מבינים ששיתוף פעולה עם נציגי האוצר, שחלק מהם שותפים בוועדה, הוא ציר מרכזי. יש שיתוף פעולה כנה. אני מעריך מאוד את העובדה שכל אנשי האוצר באים מתחושת שליחות- מעבר לפוזיציה ולתפקיד. זה חייב להיות כך אחרת זה לא יעבוד".

 

טרכטנברג הוסיף "באתי מישיבה מרתונית של הות"ת. אני אמשיך לכהן כיו"ר הות"ת במטרה לקדם את ההשכלה הגבוהה. אישרנו היום את התקציב לשנה הבאה- לראשונה כבר באוגוסט".

 

פרופ' טרכטנברג הוסיף כי יעדכן את השר בעבודת הוועדה ואמר "אכן שיחקת תפקיד משמעותי במינוי שלי. אני עושה זאת באמונה שלמה שזה צו השעה".

 

יצוין כי בדיון לא נכח מנכ"ל משרד האוצר חיים שני שצפוי לפרוש מתפקידו בימים הקרובים. מקורביו של פרופ' טרכטנברג ציינו אגב כי לטרכטנברג אין רצון להחליף את שני בתפקיד.

 

פרופ' טרכטנברג אמר ל"כלכליסט" כי "אני לא מועמד לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. אחרי הוועדה אני חוזר לתפקידי כיו"ר הות"ת".

 

"שינוי סדר העדיפויות"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר היום (ד') לחברי צוות טרכטנברג את כתב המינוי. בכתב המינוי נאמר כי "הצוות יבחן חלופות להקלת הנטל בכלכלי המוטל על אזרחי ישראל, ויביא את המלצותיו בפני הקבינט החברתי כלכלי".

 

כתב המינוי כולל בין השאר את התחומים הבאים בהם יגיש הצוות את המלצותיו:

 

שינוי סדר העדיפויות במטרה להקל את הנטל הכלכלי על ארזחי ישראל.

 

שינוי בתמהיל תשלומי המסים.

 

הרחבת הנגישות לשירותים חברתיים.

 

הגברת התחרותיות והיעילות בשוקי מוצרים ושירותים, במטרה להפחית את מחיריהם.

 

התוויית צעדי יישום לתוכנית הדיור שהושקה על ידי הממשלה ביולי 2011.

 

עוד נכתב בכתב המינוי כי "המלצות הוועדה יביאו לידי ביטוי את הצורך בשמירה על אחריות פיסקאלית בתקציב המדינה. במהלך עבודתו, יקיים הצוות דיאלוג עם מגזרים שונים בציבור הישראלי, ובכלל זה נציגי קבוצות וארגונים, וישמע את עמדותיהם ורעיונותיהם לעניין צעדי מדיניות אפשריים בתחומים השונים. הצוות יהיה רשאי להקים צוותי משנה לעבודה על נושאים פרטניים ולהיעזר בעובדי מדינה ובמומחים כל שיידרש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x