שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

עתירה לבג"צ: "זכאית לדיור ציבורי ממתינה לדירה 13 שנה"

בטענה כי השיטה מפלה בין משפחות ברוכות ילדים למשפחות עם מעט ילדים, העתירה נגד משרד הבינוי והשיכון דורשת לחשוף את הקריטריונים הקובעים את החלטות הוועדה הדנה בסדר הקדימויות ברשימת ההמתנה

איתי הר אור 13:4717.08.11

האגף לסיוע משפטי הגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה מנהלית נגד משרד הבינוי והשיכון, בשמן של שש משפחות אשר זכאיות לדיור ציבורי על פי נהלי המשרד ואינן מקבלות את הדירות במשך תקופה ממושכת. אחת העותרות הינה אם חד הורית לשלושה ילדים, אשר זכאית לדיור ציבורי וממתינה לדירה

מזה כ-13 שנה.

 

על פי העתירה, מצבן של המשפחות העותרות והסיכוי שיקבלו דירה בדיור ציבורי, חרף שנות ההמתנה הארוכות, החמיר בשנים האחרונות והורע - מלאי הדירות בדיור הציבורי קטן על רקע מבצעים ממשלתיים למכירת הדירות לדיירים הוותיקים בסכומים נמוכים ובשיעורי הנחה שהגיעו ל-90%, כמו גם בשל עליית מחירי השכירות החופשית בארץ בכלל ובירושלים בפרט.

 

לטענתן בעתירה, המשפחות ממתינות לדיור ציבורי מזה שנים רבות, כורעות תחת נטל שכר הדירה שעולה באופן תדיר, ובמקביל, ממשיכות להחזיק בזכאותן לדירה - אשר לא מתממשת בשל התמשכות ההליכים ואי עמידה בלוח זמנים סביר של משרד השיכון במימוש הזכאות להקצאת דירה. עוד נטען בעתירה כי התמשכות ההליכים להקצאת דיור ציבורי, על רקע אי חידוש מלאי הדירות וחרף קיומה של תמורה מהדירות שנמכרו, מביאה ל"ייבוש באר" הדיור הציבורי ומסכלת את תכליתו של חוק הדיור הציבורי, אשר קבע כי דירות ימכרו לדיירים הוותיקים והכספים שיתקבלו ישמשו לרכישת דירות חדשות או לבנייתן.

 

עוד נטען בעתירה, כי סדר הקדימויות של משפחות שאינן בעלות נכות רפואית לקבלת דיור ציבורי הינו מפלה ואינו סביר. על פי נוהל משרד השיכון, המועמדים מדורגים לפי מספר הנפשות במשפחה ומשך זמן ההמתנה. לפי הנוהל, נטען לדוגמא בעתירה, עשויה משפחה להמתין לדירה כעשור ובהגיעה למקום הראשון ברשימת הממתינים, היא תדחק לאחור מפני שמשפחה שלה מספר ילדים גדול, הממתינה פרק זמן קצר יותר, תעקוף אותה "על קו הסיום ממש". על פי הנטען, המבחן שקבע הנוהל מעדיף משפחות ברוכות ילדים ומפלה לרעה משפחות בעלות מספר נמוך של ילדים, וכי הוא מעדיף תמיד את מספר הנפשות על פני משך ההמתנה.

 

המשפחות העותרות מבקשות ממשרד השיכון לחשוף את הקריטריונים הקובעים את החלטותיה ודרכי פעילותה בפועל של הוועדה שדנה בסדר הקדימויות ברשימת ההמתנה לדירה. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד רוי חכמי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x