$
המחאה החברתית

פרופ' אביה ספיבק: "הממשלה אומרת לציבור דברים שאין בהם אמת"

אחד מראשי צוות המומחים של מאבק האוהלים במסיבת עיתונאים: "הממשלה נושאת את שם הכלכלה לשווא". פרופ' יוסי יונה: "מטרתנו היא שינוי מבני. לא נסתפק בתיקוני שוליים"

טל ליטמן 11:1115.08.11

"בהנהגה שכחו מה תפקידה של הכלכלה. נוצרה בישראל מדינת כלכלה בע"מ, שעיקר מעייניה שורת הרווח. מעמדות הביניים הולכים ונרמסים. למול עיננו המשתאות הולכת ונרקמת רפובליקת בננות. אנחנו חדורי אמונה לשנות את השיטה שמנחה את השלטון בשלושה העשורים האחרונים. בדומה לצעקת האוהלים גם אנחנו

סבורים שמשהו הלך לאיבוד". כך אמר היום (ב') פרופ' יוסי יונה, מראשי צוות המומחים של מאבק האוהלים, במסיבת עיתונאים שהתקיימה הבוקר. 

    

לדברי יונה, "הקול מהמאהלים מהדהד זעקה אמיתית. מדיניות כלכלית טובה לא נמדדת רק על פי התוצר לנפש. המדיניות הכלכלית שבה יש יותר ממיליון וחצי עניים מעידה על כשלון צורב ועל רפיון מוסרי, גם אם גורמים בינלאומיים משבחים אותה. מדיניות כלכלית הגוזלת את התקווה מזוגות צעירים לבנות ולהיבנות בארץ הזו אינה מדיניות טובה".  

 

"אנחנו מתחילים את עבודתנו על רקע של מפגן אזרחי חסר תקדים. מפגן של סולידריות חברתית", הוסיף ואמר יונה.  "צוותי המומחים הם יוזמה אזרחית, ולפיכך אנחנו נפעל בשליחות מלאה של מובילי המחאה. מטרת הצוותים היא שינוי מבני. לא נסתפק בתיקוני שוליים ולא נדון עם ועדות שתפקידן להוליך שולל. מטרתנו היא לנסח אידיאל מעשי. מתווה לשינוי מבני והדרגתי של השיטה.

 

עוד אמר פרופ' יונה, כי "רה"מ הכריז שהקים וועדה עם אנשים שרגישים חברתית ומומחים בכלכלה. לדעתנו רגישות חברתית אינה תוספת למדיניות כלכלית, שכן היא אינה דבר משני. היא העיקר שלאורו יש לקבוע את המדיניות הכלכלית. אנו מודעים לגודל השעה ולגודלה של האחריות הרובצת על כתפנו. האתגר הוא כבד משקל ואני מאחל לכולנו הצלחה".

 

"הממשלה נושאת את שם הכלכלה לשווא"

 

פרופ' אביה ספיבק, אף הוא מראשי צוות הממחים של המאבק, אמר כי "הציבור בצעד חסר תקדים קורא לממשלה לתקן את המדיניות. ואז הממשלה אומרת לציבור דברים שאין בהם אמת. לא נעים לי להגיד זאת אבל זו לא אמת. דברי הממשלה באשר לפריצת מסגרות התקציב היא טעות. הבסיס ליציבות הוא שלא ייווצרו גירעונות. אם את תוספת ההוצאות ממנים באמצעות הגדלת ההכנסות אז לא פורצים את התקציב. כל מה שצריך זה לגלגל אחורה את הוצאות המסים של נתניהו, ואז יופיעו מיליארדי שקלים בתקציב. מס החברות, לדוגמה,  ירד פלאים בשנים האחרונות".

 

"אני נמצא כאן היום כדי להציג את הצוותים שלנו. אלו הם קבוצה של מוחים שהתגייסו לשירות המחאה החברתית. הם התגייסו בעצמם, יצרו בעצמם את הקבוצה, ולאחר מכן נפגשו עם יושבי האוהלים. הצוותים יציעו צעדים מעשיים, מסלולים אפשריים שיאפשרו לעם לצעוד קדימה ויאפשרו צדק חברתי. אין לי שום דבר נגד כלכלנים. אך כלכלה אינה חזות הכל הצוותים שלנו משתתפים מומחים בכל התחומים - בריאות, בטחון סוציאלי, כלכלה

 

לדברי ספיבק, "הממשלה נושאת את שם הכלכלה לשווא. על הממשלה לסגת משלוש העקרונות שלה: הורדת מיסים, תקציב 2012, הקטנת משקל הממשלה במשק. על הממשלה להודיע כי היא תפתח את תקציב 2012 ולהגדיל מיסים. הוועדה הזו אינה וועדה לעומתית כנגד וועדת טרכנטנברג. אנחנו מבקשים את הדברים האלה מרה"מ ולא מהוועדה. הציבור רוצה חינוך לא על חשבון הרכבת.

 

"אי אפשר להתעלם מהסערה בעולם", הדגיש ספיבק. "במדינות אירופה יש הפגנות ומחאות אשר מבטאים חוסר אמון בשיטה של השוק החופשי. אנחנו זקוקים לשינוי חשיבה, החלפת דיסקט. אפשר ליצור כלכלה אחרת. אפשר לאפשר לעם מה שהוא דורש. העם דורש צדק חברתי".

 

הלה אספניולי, חברה נוספת בצוות, אמרה כי  "נתניהו הקים ועדה עם מחויבות מקצועית ורגישות חברתית. והשאלה איזו רגישות חברתית? בין כל חברי הוועדה נתניהו לא ראה לנכון לשלב מומחה ערבי. אולי החברה הערבית כל כך משגשגת ולא צריכה פתרונות".

 

לפי הודעת ראשי המחאה, כנגד ארבעת הצוותים שהקים מנואל טרכטנברג (מיסוי, שירותים חברתיים, תחרותיות ודיור), הוקמו תשעה צוותים מטעם המוחים שבראש כל אחד מהם עומד מומחה. בין הצוותים: כלכלה (פרופ' יוסי זעירא), צדק חברתי (פרופ' יוסי יונה), דיור ותחבורה (אמילי סילברמן), חינוך (פרופ' יצחק קשתי והרב שי פירון), משפט (פרופ' מרדכי קרמניצר) וביטחון סוציאלי (פרופ' בלהה תדהר). את עבודת הצוותים ירכזו פרופ' אביה ספיבק ופרופ' יוסי יונה.

 

פרופ' מנואל טרכטנברג שלח תגובה מצולמת להקמת הצוות. "אני שמח שהוקם צוות מומחים שחושב על פתרונות למחאה. אני מדגיש שלאף אחד אין מונופול על החוכמה, הידע והנתונים כדי להתמודד עם מצב סבוך כזה", אומר טרכטנברג בסרטון. לדבריו "אני מכיר מקרוב את רוב רובם של אנשי הצוות שקם. אלו אנשים מעולים שרוצים לתרום. נשמח לקבל מהם רעיונות והצעות".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x