שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

להחזיר את מס הירושה לאלפיון העליון

בישראל צמחה שכבת טייקונים ששווי נכסיהם עולה על מיליארד דולר. המס שייגבה על הירושה של כל טייקון יספיק לסבסד דיור לאלפי זוגות צעירים

מיכה אבני 08:4912.08.11

באמתלה של הגדלת הכנסות המדינה ממסים והקטנת שיעור הכנסות המתקבלות ממס, בוטל בתחילת שנות השמונים מס העיזבון בישראל. היום כבר ברור למדי שהחלטה על ביטול מס העיזבון הייתה החלטה שגויה, כיוון שביטול זה יצר עיוות קשה מאוד במדיניות הפיסקאלית של ישראל. בשנת 2000 ועדת בן בסט המליצה

להחזיר את מס הירושה, אך תחת שלטונו של אהוד ברק, חבר באלפיון העליון בעצמו, הדבר לא צלח. בשנת 2011, כאשר העם יוצא לרחובות וזועק לשמיים על הקושי הכלכלי ברכישת מוצרי מחיה בסיסיים, אני סבור שהגיע הזמן להחזיר את מס הירושה לאלפיון העליון.

 

ברוב מדינות העולם קיים מס ירושה(מס עיזבון). מדובר במס המוטל על כספים ונכסים העוברים בירושה. סכום המס הוא באחוזים מתוך כלל הירושה ומוטל רק על ירושות ששוויין עולה על סכום מסוים הנקבע בחוק (בד"כ על המאיון העליון). מס ירושה אינו מתערב במנגנוני הביקוש וההיצע הטבעיים של השוק, ונועד לצמצם את אי השוויון שנוצר מריכוז ההון בידי מעטים לאורך שנים. מס ירושה קיים כמעט בכל המדינות המפותחות כבר יותר ממאה שנה.

 

ועדת בן-בסט, שהמליצה בשנת 2000 על חידוש מס העיזבון בישראל, נימקה את החלטתה במספר נימוקים עיקריים:

 

1: עיזבון הינו הכנסה כמו כל הכנסה אחרת ולכן אין סיבה לפתור הכנסה זאת ממס.

 

2: הטלת מס עיזבון יקטין את אי השוויון בחברה הישראלית. נימוקים אלה נראים היום צודקים ונכונים יותר מאשר בעבר. הטלת מס העיזבון על עיזבונות גדולים הינו צעד הכרחי ונכון הן מבחינה כלכלית והן מטעמי צדק חברתי.

 

מחאות האוהלים והקוטג' והקריאות הנשמעות לטיפול בריכוזיות במשק, מקורם באותה סוגיה מהותית והיא חלוקה שוויונית יותר של נכסי המדינה. החל מתחילת שנות ה-80 אנחנו עדים להתרחבות דרמטית של הפערים הכלכליים בחברה הישראלית. קבוצה קטנה של אנשים, המכונים טייקונים,התעשרו מאד, עד כדי סכומי עתק – בתים ב-75 מיליון שקל, מטוסים פרטיים וחתונות במיליוני שקלים. מצד שני, מרבית אזרחי המדינה מתקשים לסגור את החודש ולרוב רובם של הזוגות הצעירים, דירה צנועה נשארה בגדר חלום.

 

כל יוזמה לתמוך בזוגות הצעירים והמשפחות שמתקשים לחיות ולחסוך למרות שמרוויחים מעל השכר הממוצע במשק נתקלת באותה קושי:מאיפה יבוא הכסף לשלם? הריהמיסים בישראל כבר מבין הגבוהים בעולם. לכן, מעבר לחלוקה צודקת יותר של המשאבים בתקציב מדינת ישראל, יש גם לדאוג לחלוקה צודקת יותר בנטל המס המכביד על שכבות הביניים – עמוד השדרה של המדינה.

 

בישראל צמחה שכבת טייקונים ששווי נכסיהם עולה על מיליארד דולר. המס שייגבה על הירושה של כל טייקון יספיק לסבסד דיור לאלפי זוגות צעירים. מכיוון שאין כאן תרבות בה הטייקונים שהתעשרו מהמדינה והציבור משיבים חלק גדול מהנכסים שצברו לחברה, כדוגמת המעשה האציל של שניים מעשירי תבל ביל גייטס וורן באפט, מן הראוי שהממשלה תיקח על עצמה את האחריות לחלוקה צודקת של ההכנסות באמצעות החזרת מס העיזבון על נכסי עשירי ישראל.

 

הכותב הוא מנכ"ל פנינסולה פיננסים, המספקת אשראי מסחרי לעסקים קטנים ובינוניים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x