$
אורי טל טנא

אי.די.בי על הכוונת

התקצרות התקופה עד לפדיון האג"ח הפכו את מצבה של אי.די.בי היום לקשה יותר משהיה ב־2008

אורי טל טנא 07:1811.08.11

בשבועיים האחרונים קרסו שוקי המניות בעקבות נתוני המאקרו שלימדו על חולשת המשק האמריקאי, לצד התעצמות משבר החוב בחלק ממדינות אירופה. להורדת הדירוג של ארצות הברית אין משמעות גדולה כשלעצמה, אך היא גרמה למשקיעים להתמקד בחששות יותר מאשר בסיכויים, ואלו העצימו את ירידות השערים.

 

המגמה השלילית לא פסחה כמובן גם על הבורסה בתל אביב וגררה אותה לירידות שערים חדות. מי שספגו את עיקר הירידות היו חברות האחזקה הממונפות, בהן אי.די.בי אחזקות, אשר המינוף שלה נובע הן מחוב פיננסי עצמי של 7.9 מיליארד שקל, והן מהמינוף של חברות האחזקה שבשליטתה. בחודשים האחרונים "נופלות" על קבוצת אי.די.בי בעיקר חדשות רעות. הערך של ההשקעה הממונפת במניית קרדיט סוויס נשחק; סלקום הציגה דו"חות חלשים במיוחד בעקבות הרגולציה המתגברת בענף (מה שהחליש מאוד את מחיר מנייתה); מניית שופרסל ירדה בעקבות חששות להשפעה שלילית הנובעת מלחץ ציבורי על רשתות השיווק לאחר מרד הקוטג' ובעיצומו של מאבק האוהלים; מניית כלל ביטוח נשחקה על רקע החששות שירידות השערים בעולם יפגעו ברווחי חברות הביטוח; וגם שאר האחזקות של החברה איבדו מערכן.

 

הדיסקאונט בדסק"ש

 

בחינת השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי אחזקות מעלה שערך נכסיה נמוך היום במאות מיליוני שקלים מערך התחייבויותיה, אולם מכך אין להסיק שהקבוצה לא תעמוד בהתחייבויותיה בעתיד. אם אי.די.בי תצליח למכור את כלל ביטוח בפרמיה גבוהה מעל שווי השוק, השווי הנכסי הנקי יעלה באותו הפרש, שיכול להסתכם ביותר ממיליארד שקל. עם זאת, המציאות הנוכחית בשווקים תקשה מאוד על ביצוע עסקה שכזו, ויכולה להקטין משמעותית את התמורה שאי.די.בי תקבל עבור החברה. בנוסף, דסק"ש נסחרת היום בדיסקאונט עמוק יחסית של 26% יחסית לערך נכסיה. מכירה של חלק מהנכסים תספק את הנזילות הנדרשת לקבוצה.

 

כבר היה יותר גרוע

 

אי.די.בי אחזקות כבר הגיעה למצב שבו השווי הנכסי הנקי שלה שלילי. זה קרה בתקופת המשבר ב־2008, אז היה השווי הנכסי אף נמוך משוויו כיום. עם זאת, מצבה של החברה היום קשה יותר משהיה אז כיוון שהזמן לפירעון האג"ח היום קצר בהרבה. ביוני 2012 צפויה אי.די.בי אחזקות להתחיל בפירעון של חלק מסדרות האג"ח שלה ושל החברה־הבת אי.די.בי פתוח - בהיקף של חצי מיליארד שקל.

 

בבחינת מצבה של החברה לפי השווקים יש אלמנט מטעה. ערכי השוק משתנים בימים אלה במהירות וקשה להסתמך עליהם. בנוסף, הצרות בחלק מחברות־בנות בקבוצה הובילו משקיעים למכור (לרוב שלא בצדק!) מניות אחרות השייכות לקבוצה, וכך שווי הנכסים הצטמצם עוד יותר.

 

למעשה, אי.די.בי תלויה היום מאוד בהשלמת עסקת מכתשים אגן, שכן אם זו לא תתקיים, צפויה קריסת ערך נוספת בשווייה בגלל השפעתה הרבה על השווי של כור ושל דסק"ש.

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x