$
בארץ

פריצת דרך במשבר הרופאים: הוחלט להוסיף 1,000 תקנים למערכת הבריאות

מספר התורנויות בחודש למתמחים יעמוד על לא יותר מ-6. המעסיקים יעמידו באופן מיידי תקציב למענקים של עד 300 אלף שקל כדי לעודד רופאים לעבור לעבוד בפריפריה. יו"ר הסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הודיע כי בעקבות התקדמות המגעים יפסיק את שביתת הרעב

טל ליטמן 20:3503.08.11

פריצת דרך במשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר - 1,000 תקנים חדשים יתווספו למערכת הבריאות. סוכם על 6 תורנויות בחודש כממכסה מקסימלית למתמחים, 300,000 שקלים במענקים כתוספות שכר ייעודיות לרופאים שיעברו לפריפריה.

 

יו"ר הסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הודיע כי בעקבות התקדמות המגעים יפסיק את שביתת הרעב.

 

ממשרד האוצר נמסר כי במטרה לחזק את הרפואה הציבורית וכן על מנת להקל את עומס תורנויות המתמחים, סוכם כאמור על הקצאת 1,000 תקנים נוספים לבתי החולים הציבוריים. תקנים אלו יעוגנו בהסכם קיבוצי. תקנים אלו הם בנוסף לתקנים הניתנים בגין תוספת המיטות עליהן החליטה הממשלה בחודש פברואר 2011.

 

הקצאת תקני המתמחים הנדרשים לצורך הפחתת מספר תורנויות המתמחים לעד 6 תורנויות בחודש, תחל באופן מיידי ותיפרס על פני השנתיים הקרובות.

 

אחת מהפגנות הרופאים אחת מהפגנות הרופאים צילום: אוראל כהן

 

התקנים הנותרים יוקצו למומחים ולמתמחים תוך מתן העדפה לפריפריה, בין היתר על ידי הקצאת תקנים פנויים בכל עת, עד להשלמת איוש מכסת התקנים במלואה.

 

בעניין המענקים סוכם, כי המעסיקים יעמידו באופן מיידי תקציב לצורך מתן מענקים של עד 300 אלף שקל כדי לעודד רופאים לעבור לעבוד בפריפריה ובמקצועות במצוקה בהם יש מחסור בכוח אדם.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש במעונו עם ד"ר אידלמן. במהלך השיחה הביע נתניהו דאגה לשלומו וביקש ממנו להפסיק את שביתת הרעב. השבוע נפגש גם נשיא המדינה במשכנו עם ד"ר אידלמן ועם הרופאים השובתים. "הגיעו מים עד נפש", אמר אידלמן לפרס, שהשיב: "חובתי כנשיא היא להקשיב לכל קול שבא מהעם. אני בעל ניסיון ויודע שאפשר לסיים דברים בזמן קצר ביותר. אין מקום למריחה. אני פונה לממשלה ואליכם, וקורא לסיום המשבר".

 

אתמול התקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהוגשה להתערבות אישית של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשביתת הרופאים. הדיון הסתיים ללא החלטה. המשך הדיון נקבע ליום שני הבא.

 

במהלך הדיון אמרה הנשיאה דורית ביניש: "אנחנו לא מתכוונים להכתיב לראש הממשלה איך לנהל את המו"מ", אמרה בדיון. הדיון הופסק למשך חצי שעה כדי לתת לצדדים אפשרות לנסח את הפערים ביניהם. ביניש לא הקלה על הרופאים ובסדרה של התבטאויות הביעה את הסתייגותה מהצעדים שננקטו על ידם בשבוע האחרון. "התרשמתי שאתם מתחמקים ממשא ומתן", אמרה הנשיאה בדיון אל עבר נציגי העובדים, "מה שמפליא הוא שהשביתה שלכם היא יעד בפני עצמו. עיצומים הם אמצעי ולא מטרה. המטרה היא לסיים את הסכסוך זו צריכה להיות המטרה שלכם ולא צריך לחפש כלי נשק". ביניש הוסיפה, כי "בשבוע האחרון אתם לא מעבירים את הרושם שאתם מעוניינים במו״מ. הזמן מתבזבז על דעת קהל ולא על מו״מ".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x