$
משפט

מרתון עתרה נגד מתן רישיון הסלולר לגולן טלקום

טוענת בעתירתה כי ועדת מכרזי הסלולר בחרה באפשרות הגרועה ביותר לפיתרון בעיות המכרז, וכי יש להשהות את מתן הרישיון ולבחון את התנהלות המכרז עד כה

גילעד נס 16:2731.07.11

מרתון מובייל, מי שזכתה באחת משתי רצועות התדרים במכרז, אך כשלה בהעמדת ערבות והזכיה נלקחה ממנה, לא מוותרת – החברה הגישה היום (א') עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים, שבה היא מבקשת להוציא צו ביניים שימנע משר התקשורת להעניק רישיון מפעיל סלולרי לחברת גולן טלקום, ויבחן את התנהלות

המכרז עד כה.

 

הבוקר העבירה גולן טלקום ערבות בסך 360 מיליון שקל ליו"ר ועדת מכרז התדרים, אסף כהן, וקיבלה משר התקשורת, משה כחלון, את רשיונה. אירוע זה התרחש לאחר שבשלושת החודשים האחרונים נכשלו מרתון מובייל וסלקט תקשורת, הזוכה המקורית במכרז התדרים (בנוסף למירס) והחברה שהצעתה היתה השלישית בגובהה במכרז, להעמיד ערבויות בסכומים של 700 מיליון שקל עד לתום המועד החוקי (45 ימים).

 

מרתון טוענת בעתירתה כי פסילתה בעבר ומתן הרישיון לגולן טלקום היום "מתעלמים מכל חלופה סבירה. הנ"ל בחרה בדרך פעולה אשר מעבר לכך שהיא בלתי סבירה באופן קיצוני, היא פשוט בלתי נתפסת, נוכח היותה נעדרת היגיון או הצדקה כלכליים, ונוכח הנזק העצום שהיא גורמת, הן כשלעצמה, והן בהשוואה לאפשרויות שעמדו בפני הוועדה לפי הוראות המכרז והדין".

 

לטענת מרתון, הדרישה להעמיד ערבות מבנקים ישראלים בלבד הגבילה למעשה את המוסדות הפיננסים הרלוונטיים לשלושה בלבד, כאשר בנקים אלו כבר היו חשופים באופן ניכר לשוק התקשורת בישראל. בנוסף, טוענת מרתון, מתוך 45 הימים המוקצבים, רק 25 ימי עבודה היו זמינים לה בפועל, בין השאר עקב העובדה שהמכרז הסתיים מעט לפני חגי הפסח והעצמאות. מרתון העבירה בשעתו ערבות בסך 10 מיליון שקל וביקשה ממשרד התקשורת להאריך את מועד העמדת הערבות, אך נתקלה בסירוב.

 

כזכור, פסילתה של מרתון הובילה להענקת הזדמנות לסלקט תקשורת, שנדרשה להעמיד ערבות בסך 695 מיליון שקל בתוך 45 ימים, אך גם היא נכשלה. לבסוף נפסלה סלקט וההזדמנות הועברה לגולן טלקום, אשר בתוך כשבועיים הצליחה לגייס ערבות בסך 360 מיליון שקל ממזרחי-טפחות.

 

מרתון טוענת בעתירתה כי הענקת הרישיון לגולן טלקום הינה "החלטה המצויה מחוץ למתחם הסבירות, שעה שעמדו לרשותה של הוועדה מגוון אפשרויות פעולה אחרות, סבירות וצודקות, שהיא בחרה להתעלם מהן". על פי החברה, "עקרון העל במכרז מסוג מכירה פומבית הוא כי יש להעדיף תמיד ובכל הנסיבות את המציע הנכון להציע את המחיר הגבוה ביותר, ולא אף מציע אחר". מתן הרישיון לגולן טלקום, לדברי מרתון, כמוהו כהחזרת הגלגל לאחור ליום המכרז, והחלטה על זהות הזוכה עוד בטרם הסתיים המכרז.

 

בעתירה, שהוגשה בידי משרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', טוענת מרתון כי לרשות ועדת המכרזים היו שלל אפשרויות לפעול, ביניהם ביטול המכרז או שלבים ממנו, עריכת מכרז חדש, ביצוע שלב התמחור הכספי מחדש, או לבצע את שלב ההצעות הכספיות באופן שונה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x