$
תיירות

האם זה מה שיציל את דעיכת העיר? ראש הממשלה כינס ועדת שרים לפיתוח אילת

בישיבה, שבה השתתפו, בין היתר, שרי האוצר, התחבורה והתיירות, הוצג פרויקט הקמת שדה התעופה בתמנע שיובא לאישור הממשלה בשבוע הבא, ותוכנית להעתקת נמל אילת; ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי: "אם ההחלטות יתקבלו, זאת תהיה אמירה חשובה לעיר

יסמין גיל 15:1718.07.11

ועדת שרים מיוחדת לפיתוח העיר אילת בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, התכנסה היום (ב') לראשונה בירושלים, על מנת לדון בתכניות לפיתוחה העתידי של העיר, כך נמסר ממשרד ראש הממשלה.

 

בישיבה, שבה דנו בעיקר בתכניות בתחומי התחבורה, החינוך, התיירות והתרבות, השתתפו: שר האוצר

יובל שטייניץ, שר החינוך גדעון סער, השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, שר התחבורה ישראל כץ, שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שר הפנים אלי ישי, שרת התרבות והספורט לימור לבנת, ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי, מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל ונציגי משרדי ממשלה שונים.

 

בישיבה הוצג פרויקט פינוי שדה התעופה באילת ממרכז העיר, והקמת שדה התעופה הבינלאומי החדש 'רמון', בתמנע - פרויקט שיובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. כן, הוצגה תוכנית להעתקת נמל אילת ופינוי רצועת החוף הדרומית של העיר, מהלך שיאפשר בניית מלונות נוספים על קו החוף.

 

עוד נדונו תכניות לבניית מסילת רכבת לאילת ושדרוג הכבישים המובילים לעיר. בהודעה לא נמסרו תאריכי יעד לתחילת מימוש הפרויקטים השונים, על חלקם מדברים מזה שנים ארוכות, אולם ראש הממשלה ביקש מהשרים לבצע בדיקת היתכנות של הפרויקטים וקיום דיון המשך בעוד כשבועיים-שלושה.

 

"אנו רוצים להזניק את אילת, עיר בעלת פוטנציאל כלכלי ותיירותי ענק", אמר נתניהו, "אנו בוחנים מספר פרויקטים ונפעל בהקדם כדי להוציאם לפועל. כבר ביום ראשון הקרוב נביא להצבעת הממשלה החלטה חשובה בדבר שלא טופל במשך עשרות שנים: העברת שדה התעופה מחוץ לעיר. בנוסף, אנו בונים גדר למניעת הסתננות בלתי חוקית, דבר שיסייע לאילת, לנגב ולישראל כולה".

 

באמצע מאי פורסם בדו"ח מבקר המדינה פרק שעניינו פיתוח התיירות באילת והממצאים היו עגומים: הדו"ח דיבר על מחסור בחדרי מלון ובאטרקציות תיירותיות, היעדר מתן תמריצים ליזמים, תשתיות תחבורה מוגבלות, רצועת חוף קצרה ובעיית מסתננים קשה. "בשנים האחרונות אילת נמצאת בתהליך דעיכה והבעיות מחריפות עם הזמן", נכתב בדו"ח, וצוין כי לליקויים אחראים משרדי ממשלה שבמשך שנים מתקשים לקבל החלטות.

 

"אין ספק שזאת הייתה ישיבה בעלת חשיבות רבה לעיר אילת", אמר היום ל"כלכליסט" ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, "דנו בתשעה-עשרה נושאים ששמנו על סדר היום. אם ההחלטות יתקבלו, זאת תהיה אמירה מאוד חשובה לאילת ולתיירות לעיר. אני מעולם לא זוכר התייחסות כל כך רצינית של ממשלת ישראל לנושאים הקשורים לעיר. ראש הממשלה הנחה את השרים לקבל נתונים בטווח של עד שבועיים, כדי קיים 'פולו אפ'".

 

לדברי יצחק הלוי, בין הנושאים הדחופים שהועלו בישיבה: "פיתוח כביש הערבה, הרכבת ונמל התעופה - מה שאנו מגדירים 'השער הדרומי'. בנוסף קידום פרויקטים תיירותיים כמו מרכז קונגרסים ומרכז ספורט בינלאומי. זה היה דיון מרתק וחשוב. ראש הממשלה אמר שהביצוע יגרום לכך שאילת תצא לדרך חדשה, תשודרג כנכנס לאומי למדינת ישראל ואנחנו, כמי שדחפו את הנושא, שמחים על כל אמירה כזאת".

 

דיברו על כסף? מי יממן את הפרויקטים השונים?

"לגבי העתקת שדה התעופה, שר התחבורה הודיע שהכספים יהיו במימון כספי שיתקבל מפינוי השדה הקיים, ובמימון רשות שדות התעופה. לגבי נושא כביש 90, יש כבר אישור לתכנון, ולשמחתי דובר על תקצוב של נכסי מדינה. לגבי הפרויקטים התיירותיים, יש תהליך של הקצאת 103 מיליון שקל מכספי משרדי האוצר והתיירות והעירייה. הנושאים השונים ייבחנו בהמשך".

 

דיברו על קזינו?

"לא, הנושא לא עלה. דובר על מרכזי קונגרסים, מרכז ירידים, היכל מוזיקה, כאשר הכיוון הוא יזמים פרטיים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x