$
דעות

קרטל החלב הגולמי: החכי"ם נרדמו בשמירה

חברי הכנסת נתנו לחתולים לשמור על החלב. עכשיו הגיעה השעה להתעורר ולגרש אותם

חיים פרוכטר ודני כהן 08:1820.06.11

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, כינס אמש את ועדת הכלכלה לדיון חירום מתוך מגמה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מחירי מוצרי החלב. לפני הכל צריך שאמה הכהן לבוא בטענות אל עצמו ואל חבריו שנרדמו בשמירה ונתנו לחתולים לשמור על החלב.

 

לפני כחודשיים התכנסה מליאת

הכנסת לדון בקריאה שנייה ושלישית בהצעת חוק תכנון משק החלב התשע"א-2011. הטקס היה חגיגי, הדיון היה פורמלי: בתוך שעה קלה, ברוב של 50 חברי כנסת וללא מתנגדים, ההצעה אושרה. מחיר הקוטג' לא העסיק אז אף לא אחד מהם והחוק ייכנס לתוקפו באוקטובר 2011. כך בחגיגיות הכשירה הכנסת את הקרטל הגדול והמשוכלל ביותר הקיים בענף כלשהו בישראל: קרטל החלב הגולמי.

 

קרטל החלב הגולמי פעל במשך שנים על יסוד הבנות והסדרים בין כל הצדדים הנוגעים בדבר, קרי: הממשלה, בעלי הרפתות - יצרני החלב הגולמי - והמחלבות. ההסדרים היו ברובם בלתי חוקיים בהיותם מנוגדים לחוק ההגבלים העסקיים. עתה בא החוק והכשיר את השרץ.

 

 

הקרטל המוסדר בחוק משוכלל מאין כמוהו. הוא נוגע לכל פרמטר המאפיין קרטל ראוי לשמו: הוא מטיל הגבלות על יבוא מוצרי חלב, מסדיר את מספר היצרנים הרשאים לייצר חלב גולמי, מסדיר את הכמות שכל יצרן ייצר, קובע מחיר מינימום למוצר ואת הדרכים לשינוי מחיר זה. החוק אף מסדיר הטלת קנסות על מי שחורג מכללי הקרטל, וממנה מפקחים מטעמו, אשר תפקידם לאתר את מי שמעז לחרוג מכללים אלה ולהענישו. אין לקרטל זה אח ורע.

 

עיון בפרוטוקולים של הדיונים בוועדת הכלכלה של הכנסת מצביע על כך שהקולות החשובים כל כך של נציגי הרשות להגבלים עסקיים ושל ארגוני הצרכנים לא נשמעו בהם. הוועדה קיימה שבע ישיבות, אליהן הגיעו בהמוניהם כל האינטרסנטים. נציגי ארגוני הצרכנים והרשות להגבלים עסקיים הגיעו רק לישיבה הראשונה, אך קולם טבע בים של התנגדויות. נציג לשכת עורכי הדין שהגיע לישיבה זו טען שיש לבחון את ההצעה לאור חוק יסוד: חופש העיסוק, שכן החוק הוא בלתי חוקתי. על פי חוק חופש העיסוק, היה על הכנסת להתייחס לכך בגוף החקיקה. הדרים נענו באלם מוחלט. גם הערותיו של נציג המועצה לצרכנות לא זכו להתייחסות ומעתה ואילך הדיון המשיך להתקיים בישיבה זו ובאלה שבאו אחריה, באווירה אינטימית של האינטרסנטים לבדם, ללא כל הפרעה.

 

הודה בכך שר החקלאות דאז, שלום שמחון, אשר אמר בכנות בישיבת הוועדה האחרונה: "אנחנו נמצאים בוועדה שלב לבה הוא הדאגה לצרכן. בואו לא נהיה גיבורים. נמצאים כאן בעיקר בעלי עניין, רק לא הצרכנים".

 

כעת, כאשר הצרכנים החליטו להצביע ברגליים, נראה כי זוהי שעתם של חברי הכנסת להתעורר מתרדמתם ולגרש את החתולים. עליהם לערוך בדיקה מקיפה לגבי השאלה האם ייחודו של שוק החלב הגולמי מצדיק בכלל את קיומו של קרטל חוקי בהיקף בלתי נתפס, טרם כניסת החוק לתוקפו.

 

הכותבים הם עורכי דין ושותפים במשרד עו"ד אטיאס, פרוכטר ושות' המתמחה בתחום.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x